Klinček sivý

Klinček sivý, (Dianthus gratianopolitanus), (Caryophyllaceae – klinčekovité), cz: Hvozdík sivý, en: Cheddar pink 

Charakteristika

Klinček sivý je trváca vždyzelená mrazuvzdorná trsnatá rastlina. V liste dosahuje výšku 10 cm a s kvetmi 15 cm, niekedy aj viac. Tvorí pomaly sa rozrastajúce husté vankúšovité porasty s vystupujúcimi aj poliehavými stonkami, ktoré môžu byť kvitnúce aj sterilné. Listy aj stonky sú sivozelenej až modrošedej farby a sú akoby oinovatelé. Listy sú čiarkovité, protistojné a odstávajúce od stonky, široké sú 1 – 2 mm, dlhé sú 10 – 30 mm. Početné voňavé kvety sa tvoria jednotlivo na konci kvitnúcich stoniek, ponad listový vankúš. Môžu byť jednoduché, ale záhradné kultivary sú zvyčajne plnokveté. Farba kvetov je biela alebo máva rôzne odtiene od svetloružovej po tmavoružovú. Korunné lupienky sú na obvode výrazne, niekedy aj dvojito zastrihované do úkrojkov. Kvetný kalich je zelený, prípadne sfarbený do fialova.

Rodové meno Dianthus pochádza z gréckych slov dios, ktoré znamená božský, a anthos, ktoré znamená kvetina.

Pekné kvetináče aj košíky môžete nájsť napríklad tu.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami aj delením trsov. Rozdeliť rastlinu nie je vždy ľahké, pokúsiť sa o to môžete na jar alebo na jeseň. Množenie by sa pri troche šťastia mohlo podariť aj prostredníctvom odrezkov z nekvitnúcich výhonov.

Ako pestovať klinček

Umiestnenie
Klinček sivý môžete pestovať v skalke na plnom slnku. Znesie horúčavu, vlhkosť aj sucho lepšie ako iné druhy klinčekov. Rastlina je mrazuvzdorná, ublížiť jej môže nadmerná vlhkosť v zimnom ročnom období, preto jej podľa uváženia zabezpečte ochranu pred zimnou vlhkosťou.

Zemina
Ideálna pôda pre klinček je mierne vlhká, dobre priepustná a výživná. Priepustná pôda je dôležitá pre to, aby nedochádzalo k hnilobe koreňov v dôsledku podmáčania, hlavne v chladnejšom období. Vhodná je aj kamenistá zemina, neutrálna až mierne zásaditá, skôr suchšia ako premokrená.

Zálievka
Odporúča sa malá až stredná zálievka a to hlavne v suchom a horúcom období. Inak rastlina nevyžaduje žiadnu pravidelnú starostlivosť.

Kvitnutie
Kvitne od konca mája do polovice júna. Ak budete odstraňovať odkvitnuté kvety tesne na konci stonky, predĺžite rastline obdobie kvitnutia. Môže ísť o náročnejšiu prácu. Rastlina môže ešte slabšie zakvitnúť počas nadchádzajúceho leta a deje sa tak vtedy, keď sa jej nepodarí vytvoriť semená počas hlavného kvitnutia.

Strihanie
Po odkvitnutí rastlinu mierne zostrihajte tak, aby ste vytvorili prirodzený okrasný vankúšový tvar. Zoschnuté kvety nepôsobia pekne. Na strihanie použite čisté a ostré záhradné nožnice. Všetko do vašej záhrady nájdete tu.

Využitie

Klinček sivý je ideálna rastlina do skalky. Vynikne aj na okrajoch zmiešaných trvalkových výsadieb. Dá sa pestovať v nádobách, po dokvitnutí však už nepôsobí dostatočne dekoratívne, preto je vhodnejšie pestovať ho na záhone v kombinácii s inými rastlinami, ktoré po ňom preberú dominanciu. Uplatní sa tiež na kamenných múrikoch aj na ťažko zarastajúcich plochách, ako sú napríklad skalnaté svahy.

Príbuzné druhy

Rod klinčekov zahŕňa vyše 300 druhov. Patria sem trvalky, jednoročné aj dvojročné rastliny.

Veľmi podobný klinčeku sivému je klinček peristý (Dianthus plumarius), ktorý sa tiež pestuje v mnohých záhradných kultivaroch. Ide o európsky druh, ktorý je u nás rozšírený v najteplejších pahorkatinách, ako je Devínska Kobyla, vápencové časti Malých Karpát, Slovenský kras a podobne. Je to rastlina obľubujúca vápencové štrbiny, skalné previsy a riedke trávno skalnaté stepi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *