Komonica biela

Komonica biela, (Melilotus albus), (Fabaceae – bôbovité), cz: Komonice bílá, en: Honey clover, White melilot, White sweetclover, Sweet clover

Charakteristika

Komonica biela je jedno až dvojročná bylina s priamou a od bázy rozvetvenou stonkou dorastajúcou do výšky 30 – 150 cm. V hornej časti je stonka krátko chlpatá. Listy sú trojpočetné a rastú striedavo. Lístky sú podlhovasto vajcovité až okrúhle, horné lístky sú kopijovité. Okraje majú pílkované. Prílistky sú zrastené so stonkou, sú štetinovité a celistvo okrajové.

Kvety sú usporiadané v úzkych, predĺžených bohatých strapcoch. Každý strapec tvorí 40 – 80 drobných kvetov. Jednotlivé kvietky rastú na stopkách ohnutých nadol. Sú bielej farby a korunné lístky pripomínajú v strapci striešku. Plodom je nahý struk. Rastlina kvitne od mája až do augusta. Usušená bylina má kumarínovú arómu, pripomínajúcu tabak.

Výskyt

Komonica biela je pôvodný euroázijský druh a rozšírená je takmer po celej Európe, Malej a Strednej Ázii aj na Sibíri. Druhotne osídlila aj subtropické a mierne oblasti na ostatných kontinentoch. U nás sa vyskytuje od nížin do podhorských oblastí.

Rastie na slnečných pustých miestach, sutinách, násypoch, medziach a priekopách, prípadne na neudržiavaných lúkach a popri cestách. Vyhľadáva vysychavé výhrevné výživné hlinité pôdy bohaté na dusík, prípadne aj kamenisté a hlboké pôdy. V chladných oblastiach rastie zriedkavejšie. Občas býva vysievaná ako medonosná rastlina.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré majú na jar vysokú klíčivosť. Zistilo sa, že semená môžu pretrvávať v zemi niekoľko desaťročí a zostať pritom životaschopné. Doplnky do záhrady aj všeličo iné nájdete tu.

Príbuzné druhy

Komonica lekárska (Melilotus officinalis), podobne ako komonica biela je vzpriamená, vysoká a rozvetvená dvojročná bylina s tým rozdielom, že jej kvety sú žlté. Zvyčajne sa vyskytuje na suchších stanovištiach a väčšinou kvitne asi o 2–4 týždne skôr ako komonica biela. Komonica lekárska je liečivá rastlina, používa sa na liečbu trombózy a kŕčových žíl, prípadne ako súčasť zmäkčujúcich náplastí a mastí na opuchnuté a zapálené rany, kĺby a žľazy. Všetky druhy komoníc sa pokladajú zároveň za slabo jedovaté.

Mladé rastlinky komonice sa veľmi podobajú semenáčikom lucerny siatej, od lucerny sa odlišujú absenciou ochlpenia na spodnej strane listov a ich horkastou chuťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *