Kyslička trojhranná, Šťaveľ trojhranný, (Oxalis triangularis), (Oxalidaceae – kysličkovité), cz: Šťavel trojhranný, Šťovík, en: False shamrock
Charakteristika
Kyslička trojhranná je nízka trváca hľuzovitá rastlina bez nadzemnej stonky, dorastajúca do výšky 15 – 25 cm. Pod zemou má oválne hľúzky pokryté šupinami veľké cca 2 – 4 cm. Z nich vyrastajú listy na dlhých stopkách. Listy sú tmavofialové, zložené z 3 lístkov trojuholníkového tvaru. Odtiaľ pochádza aj pomenovanie rastliny. Zaujímavosťou je, že listy sa v noci alebo na prudkom slnku zatvárajú ako dáždnik. Tak isto reagujú aj kvety, na noc sa zatvárajú. Kvety sa tvoria v lete, majú 5 okvetných lístkov a sú zvyčajne biele alebo s jemne ružovým nádychom a zeleným stredom. Vyrastajú ponad listy v súkvetiach na dlhých stopkách.
Rastlina pochádza z južných oblastí Južnej Ameriky, rozšírená je v Brazílii, Bolívii, Argentíne a Paraguay. U nás sa pestuje ako okrasná rastlina. Nie je mrazuvzdorná, ale môžete si ju v lete dočasne pestovať aj na záhone. Zvykne sa vysádzať do nádob, v ktorých vytvára krásny hustý vankúš. Pekné kvetináče nájdete tu.
Rozmnožovanie, sadenie a zazimovanie
Kyslička trojhranná sa množí delením. Vyrastá z hľúz a rovnako, ako aj iné hľuzy, prechádza obdobiami kľudu v chladnejších sezónach – u nás v zime. Hľuzy nie sú mrazuvzdorné, preto rastliny koncom sezóny nechajte uschnúť a zatiahnuť a pred zimou ich vyberte zo zeme. Zazimujte ich na suchom, chladnom mieste s minimálnou teplotou 5 °C. Pri tomto úkone, najlepšie na jar hľuzy predeľte a rozsaďte do vhodnej pôdy do hĺbky 3 cm. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Ako pestovať kysličku
Umiestnenie
Rastlina obľubuje svetlé stanovište. Dostatok svetla je dôležitý aj pre pekné sfarbenie listov. Nevystavujte však rastlinu na celodenný úpek. Ak ste sa rozhodli pestovať kysličku v byte, ideálna je svetlá a chladnejšia miestnosť (15 až 20 °C), alebo okenný parapet orientovaný na východ.
Zemina
Najdôležitejšie je zabezpečiť rastline priepustnú pôdu. Pri pestovaní v nádobách použite hlinitý substrát s pieskom a trochou rašeliny a nezabudnite na dobrú drenážnu vrstvu.
Zálievka
Zalievajte ju len mierne, nepotrebuje príliš veľa vody. Medzi zálievkami nechajte povrch zeminy vyschnúť. Hľuznaté druhy znášajú lepšie suchšie prostredie, ako zamokrenú pôdu. Občas môžete rastlinu zvlhčiť.
Kvitnutie
Štandardne kvitne od mája do augusta. Rastliny pestované v byte môžu kvitnúť po celý rok.
Galéria
Ďalšie príbuzné druhy
Kyslička štvorlistá (Oxalis Deppei al. Oxalis tetraphylla) tvarom svojich listov pripomína štvorlístkovú ozdobnú ďatelinu. Každý zelený lístok má na báze hnedofialovú až purpurovú škvrnu a tak spoločne 4 lístky vytvárajú akýsi tmavý kruh. Pestuje sa rovnako ako kyslička trojhranná.
Kyslička obyčajná (Oxalis acetosella) je trváca bylina s plazivým, tenkým podzemkom a zakrivenou stonkou. Rastie u nás vo voľnej prírode. Listy má srdiečkové a trojpočetné a za nepriaznivého počasia sa sklápajú smerom dole. Kvitne bielymi kvietkami, ktoré majú fialové žilky a rovnako ako listy rastú na dlhých tenkých stonkách. Vytvára veľké porasty v tienistých, vlhkých lesoch, v húštinách a v hájoch.