Lantana menlivá

Lantana menlivá, (Lantana camara), (Verbenaceae –  železníkovité), cz: Libora měňavá, Lantana, en: Common lantana, Big-sage, Wild-sage, Red-sage, Korsu wiri, Tickberry

Lantana menlivá, (Lantana camara)

Charakteristika

Lantana menlivá je okrasná rastlina kríkovitého vzrastu, ktorej konáre sa rozprestierajú do široka. Pochádza z tropickej Ameriky, rastie aj v Západnej Indii, Malajzii, alebo Južnej Afrike. V Karibskej oblasti ju volajú aj veľká/divoká/červená šalvia (sage), pravdepodobne kvôli listom, ktoré sa na šalviové listy podobajú. Sú drsné, vrásčité, pomerne hrubé, vajcovité, so zúbkovanými okrajmi. Po rozmliaždení výrazne voňajú. Drobné kvety už šalviu vôbec nepripomínajú. Vyrastajú v súkvetiach tvaru sploštenej hlávky alebo tzv. plochých strapcoch. Zaujímavosťou je, že kvety veľmi výrazne menia farbu počas 24 hodín po rozkvitnutí. Najčastejšie sú najskôr žlté, potom oranžové a nakoniec červené. Púčiky rozkvitajú najskôr na okraji súkvetia a až potom v strede a takto môžu byť v jednom súkvetí všetky 3 farby naraz. Pestujú sa aj jednofarebné odrody, hlavne žlté, ale sú aj biele, fialové, ružové, červené a rôzne dvojfarebné. Plody sú drobné kôstkovice, v čase zrelosti purpurovo-čierne.

Lantana dorastá do výšky 1,8 m. V bytových podmienkach sa udržuje vo výške do 30 cm.

Rozmnožovanie

Rastlinu si rozmnožíte začiatkom leta mäkkými stonkovými odrezkami, ktoré získate počas skracovania vrcholových výhonkov. Desať centimetrové odrezky umiestnite rovno do vlhkého substrátu alebo do vody. Na jeseň môžete tiež odobrať odrezky zo zdrevnatených výhonkov, z nich by mali nasledujúcu jar vyrásť nové výhonky.

Vypestovať si ju môžete aj zo semien. Výsev sa vykonáva začiatkom roka – od januára do apríla. Ideálna teplota na klíčenie je 20°C. Pred výsevom je vhodné urobiť tzv. studenú stratifikáciu semien, čiže by semená mali pobudnúť istý čas v chlade, uvádza sa 2 -3 mesiace, napríklad v chladničke. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Lantana menlivá, (Lantana camara)

Ako pestovať lantanu

Umiestnenie
Rastlinu pestujte na jasnom svetle s občasným priamym slnečným žiarením, hlavne v zime. Dostatok svetla je základom úspešného pestovania. Vhodné sú bežné izbové teploty, rastlina ocení zimný oddych pri teplote okolo 10°C.

Zemina
Vyhovuje jej hlinitý vlhký a dobre drenážovaný substrát s prímesou rašeliny.

Zálievka
Vyžaduje primerané zalievanie, substrát nesmie byť premokrený, aby nedošlo k hnilobe koreňov. V zime zálievku obmedzte, ale nevylúčte, aby jej substrát úplne nevyschol. Na nedostatok vlahy reaguje stáčaním listov. V období rastu zvýšte rastline vzdušnú vlhkosť.

Kvitnutie
Ide o dlho kvitnúcu rastlinu, kvitne od začiatku mája do konca októbra – a jej kvety príjemne voňajú. Odkvitnuté kvietky odstraňujte, podporíte tým ďalšie kvitnutie.

Choroby
Lantana zvykne byť napádaná molicami. Je to drobný, moliam podobný hmyz. Usádza sa na spodnej strane listov, cicia z rastliny šťavu a vylučuje lepkavú medovinovú tekutinu, na ktorej môžu rásť černe. Vajíčka kladie vo veľkých množstvách na spodnú stranu listov. Na listoch a kvetoch spôsobuje malé dierky.

Lantana menlivá, (Lantana camara)

Ďalšie odporúčania

Lantanu môžete pestovať v kvetináči celoročne v byte alebo sezónne na terase či balkóne, podobne ako čínsku ružu. Práve tzv. letnenie počas teplého slnečného obdobia sa veľmi odporúča, lebo zlepšuje celkový zdravotný stav rastliny. Môžete ju pestovať v previsnutej forme v závesných nádobách, ako kríček v debničkách a dá sa aj pekne tvarovať na kmienku do stromčekovej podoby. V čase aktívneho rastu môžete rastlinám v nádobách pridať do zálievky každých 30 dní štandardné tekuté hnojivo. V septembri, pár týždňov pred zazimovaním, ju už nehnojte. Keďže nie je mrazuvzdorná, zimu musí stráviť v chránených podmienkach. Ideálne na zazimovanie je chladné a suché miesto s cca 10 °C, napríklad zimná záhrada, svetlá pivnica alebo studená chodba v dome. V tomto čase ju polievajte len veľmi mierne.

Rastlinu potom na jar presaďte, ale len v prípade, že je zemina veľmi husto prerastená koreňmi. Lantana totiž lepšie kvitne, ak je obmedzovaná veľkosťou nádoby. Debničky, kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

V našich podmienkach sa zvykne pestovať aj na záhone ako letnička, zimu neprežije. Najlepšie sa jej darí na plnom slnku, v teple a v dobre odvodnenej pôde. Je nenáročná, dobre znáša teplo, sucho a slnko. Rastliny v zemi by nemali potrebovať žiadne hnojenie. Príliš veľa vody a hnojív môže mať za následok slabšie kvitnutie.

Lantana menlivá, (Lantana camara)

Strihanie

Odporúča sa pravidelne zaštipovať rastové vrcholy, aby rastlina zostala hustá. Vetvičky rastline zastrihujte koncom zimy, tesne pred novým rastovým obdobím. Je to takzvaný skorý jarný omladzovací rez. Záleží na vás, aký tvar chcete u rastliny dosiahnuť, vo všeobecnosti sa odporúča skrátiť konáriky na 10 – 13 cm. Záhradné nožnice nájdete tu.

Výhonky môžete trochu skrátiť aj pred zazimovaním, aby sa znížil objem listov. Tvarovanie rastliny sa vykonáva na jar.

Lantana menlivá, (Lantana camara)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *