Lantana menlivá

Lantana menlivá, (Lantana camara), (Verbenaceae –  železníkovité), cz: Libora měňavá, lantana, en: big-sage, wild-sage, red-sage, korsu wiri, tickberry

Lantana menlivá, (Lantana camara)

Charakteristika

Lantana je okrasná rastlina kríkovitého vzrastu, ktorej konáre sa rozprestierajú doširoka. Pochádza z tropickej Ameriky, rastie aj v Západnej Indii, Malajzii, alebo Južnej Afrike. V Karibskej oblasti ju volajú aj veľká/divoká/červená šalvia (sage), pravdepodobne kvôli listom, ktoré sa na šalviové listy podobajú. Sú drsné, vrásčité, pomerne hrubé, vajcovité, so zúbkovanými okrajmi. Po rozmliaždení výrazne voňajú. Drobné kvety už šalviu vôbec nepripomínajú. Vyrastajú v súkvetiach tvaru sploštenej hlávky alebo tzv. plochých strapcoch. Zaujímavosťou je, že kvety veľmi výrazne menia farbu počas 24 hodín po rozkvitnutí. Najčastejšie sú najskôr žlté, potom oranžové a nakoniec červené. Púčiky rozkvitajú najskôr na okraji súkvetia a až potom v strede a takto môžu byť v jednom súkvetí všetky 3 farby naraz. Pestujú sa aj jednofarebné odrody, hlavne žlté, ale sú aj biele, fialové, ružové, červené a rôzne dvojfarebné odrody. Plody sú drobné kôstkovice, v čase zrelosti purpurovo-čierne.

Lantana dorastá do výšky 1,8 m. V bytových podmienkach sa udržuje vo výške do 30 cm.

Rozmnožovanie

Rastlinu rozmnožujeme začiatkom leta mäkkými stonkovými odrezkami, ktoré získame počas skracovania vrcholových výhonkov. Desať centimetrové odrezky umiestnime rovno do vlhkého substrátu alebo do vody. Vypestovať si ju môžete aj zo semien. Výsev sa vykonáva začiatkom roka – od januára do apríla. Ideálna teplota na klíčenie je 20°C. Pred výsevom je vhodné urobiť tzv. studenú stratifikáciu semien, čiže by semená mali pobudnúť istý čas v chlade, uvádza sa 2 -3 mesiace, napríklad v chladničke.

Lantana menlivá, (Lantana camara)

Ako pestovať lantanu

Umiestnenie
Rastlinu pestujeme na jasnom svetle s občasným priamym slnečným žiarením, hlavne v zime. Dostatok svetla je základom úspešného pestovania. Vhodné sú bežné izbové teploty, rastlina ocení zimný oddych pri teplote okolo 10°C.

Zemina
Vyhovuje jej hlinitý vlhký substrát s prímesou rašeliny.

Zálievka
Vyžaduje pravidelné a výdatné zalievanie, substrát však nesmie byť premokrený, aby nedošlo k hnilobe koreňov. V zime zálievku obmedzte, ale nevylúčte, aby jej substrát úplne nevyschol. Na nedostatok vlahy reaguje stáčaním listov. V období rastu zvýšte rastline vzdušnú vlhkosť.

Kvitnutie
Ide o dlhokvitnúcu rastlinu, kvitne od začiatku mája do konca októbra – a jej kvety príjemne voňajú.

Choroby
Lantana zvykne byť napádaná molicami. Je to drobný, moliam podobný hmyz. Usádzajú na spodnej strane listov, cicajú z rastlliny šťavu a vylučujú lepkavú medovinovú tekutinu, na ktorej môžu rásť černe. Vajíčka kladú vo veľkých množstvách na spodnú stranu listov. Na listoch a kvetoch spôsobujú malé dierky.

Lantana menlivá, (Lantana camara)

Ďalšie odporúčania

Lantanu môžete pestovať celoročne v byte alebo sezónne na terase či balkóne, podobne ako čínsku ružu. Práve tzv. letnenie počas teplého slnečného obdobia sa veľmi odporúča, lebo zlepšuje celkový zdravotný stav rastliny. Môžete ju pestovať v previsnutej forme v závesných nádobách, ako kríček v debničkách a dá sa aj pekne tvarovať na kmienku do stromčekovej podoby. V čase aktívneho rastu môžete lantanu prihnojovať každých 14 dní štandardným tekutým hnojivom. Vhodné hnojivo nájdete, keď kliknete sem. V septembri, pár týždňov pred zazimovaním, ju už nehnojte. Keďže nie je mrazuvzdorná, zimu musí stráviť v chránených podmienkach. Ideálne na zazimovanie je chladné a suché miesto s cca 10 °C, napríklad zimná záhrada, svetlá pivnica alebo studená chodba v dome. V tomto čase ju polievajte len veľmi mierne.

Rastlinu presádzame na jar, ale len v prípade, že je zemina veľmi husto prerastená koreňmi. Lantana totiž lepšie kvitne, ak je obmedzovaná veľkosťou nádoby.

Lantana menlivá, (Lantana camara)

Strihanie

Odporúča sa pravidelne zaštipovať rastové vrcholy, aby rastlina zostala hustá. Vetvičky rastline zastrihujte koncom zimy, tesne pred novým rastovým obdobím. Je to takzvaný skorý jarný omladzovací rez. Záleží na vás, aký tvar chcete u rastliny dosiahnuť, vo všeobecnosti sa odporúča skrátiť konáriky na 10 – 13 cm. Záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť napríklad tu.

Výhonky môžete trochu skrátiť aj pred zazimovaním, aby sa znížil objem listov. Tvarovanie rastliny sa vykonáva na jar.

Lantana menlivá, (Lantana camara)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.