Limonka zohnutá

Limonka zohnutá, (Limonium sinuatum), (Plumbaginaceae – olovníkovité), cz: Limonka chobotnatá, en: Wavyleaf sea lavender, Sea lavender, Statice

Charakteristika

Limonka zohnutá je trváca bylinná rastlina s krátkou životnosťou, pestovatelia ju poznajú skôr ako letničku. Pochádza zo Stredomoria, kde zvyčajne rastie na piesočnatých pôdach. Má hlboko laločnaté listy kopijovitého tvaru vyrastajúce v prízemnej ružici. Dosahujú dĺžku 10 cm a sú jemne plstnaté. Sú zelenej farby, na slnku sa môžu sfarbovať do bronzovočervena. Z ružice vyrastajú po čase široko krídlaté stonky nesúce súkvetia. V závislosti od odrody a kultivaru môžu stonky dorastať do dĺžky 20 – 80 cm a zvyknú sa aj rozvetvovať. Kvety sú trúbkovité, pôsobia akoby by boli z papiera a kvitnú vo farbách od bielej cez žltú, ružovú a fialovú až po modrú. Tvoria husté jednostranné klasy. Plody sú tobolky.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami. Semienka si vysejte v priebehu februára alebo marca do skleníka, pareniska alebo na parapet za okno. Vysejte ich len na povrch substrátu a nezasypávajte, pretože potrebujú na klíčenie svetlo. Zalejte len veľmi opatrne, aby ste ich nevyplavili. Doba klíčenia trvá 7- 15 dní pri ideálnej teplote 18 °C. Priamy výsev na záhon je možný od polovice mája, keď už nehrozia mrazy. Vtedy môžete vysádzať aj predpestované semenáčiky. Pareniská a fóliovníky a všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať limonku

Umiestnenie
Limonke vyhovujú teplé, slnečné a pred vetrom chránené stanovištia (pred vetrom chráňte hlavne vyššie odrody). Veľmi dobre znáša horúce slnko, no znesie aj polotieň. V polotieni sa rozkvitá neskôr. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Zemina
Darí sa jej v dobre priepustnej, hlinitej až piesočnatej, výživnej pôde s dostatkom vápnika.

Zálievka
Uprednostňuje skôr suchšiu pôdu, nemá rada premokrenie ani dlhé daždivé obdobia, počas ktorých je náchylná byť napadnutá plesňou. Rastlinu polievajte podľa potreby ku koreňom, na zálievku nezabúdajte, ak ju pestujete v nádobách. Medzi zálievkami nechajte vrchnú vrstvu zeminy preschnúť.

Kvitnutie
Kvitne od júla do októbra.

Využitie

Limonka, vďaka svojmu vzrastu ozdobí kvetinové záhony v strednej časti výsadby. Môžete si ju narezať do živých kytíc alebo si ich nazbierať a vysušiť do trvácich sušených kytičiek či iných dekorácií podobne ako slamienku. Na sušenie sa zrezávajú rastliny pred rozkvitnutím. Odstráňte všetky listy a zaveste bezlisté kytičky vo zväzkoch kvetmi nadol na tienistom, chladnom a vzdušnom mieste. Kvety sa budú počas sušenia naďalej otvárať. Okvetné lupienky sú ako z papiera, majú pevný nemenný tvar a farbu, ktorú si udržujú dlhodobo aj v sušenej forme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *