Čo s lístím na záhrade?

Jeseň čo jeseň sa záhradkár ocitne pred rovnakou dilemou: Čo s lístím zo stromov, ktoré pokrylo všetko, na čo ste boli celú sezónu hrdí. Červeno žlté sfarbenie lístia vytvára krásnu atmosféru a poteší nejedno oko. Avšak otázku čo s ním si musíte zodpovedať. Lístie na záhrade totiž môže poskytnúť dobré služby a môže aj narobiť škody.

Nechať či pozbierať?

Možnosti máte len dve. Lístie môžete nechať tak, nech si s ním príroda poradí, alebo ho vyzbierať.

Ak sa rozhodnete nechať všetku prácu na prírodu, mali by ste vedieť, že nie vždy je to dobrý nápad.

Na dlažbe napríklad je lístie pod snehom nežiadúce až nebezpečné. Navlhnuté lístie je šmykľavé a môže sa stať, že sa niekto na ňom škaredo zraní. Z chodníkov a pochôdznych plôch teda určite odporúčame lístie odstraňovať.

Na trávniku bude mať lístie dvojaký účinok. Na jednej strane ochráni zem pred zamrznutím a udrží vyššiu povrchovú teplotu. Na strane druhej obmedzí prístup svetla a zvýši nepriedušnosť trávnika. To môže viesť k hnedým škvrnám alebo až k napadnutiu trávnika plesňou. Myslite aj na to, že v lístí hľadá útočisko pred zimou aj veľa záhradných škodcov, napríklad slimákov a slizniakov.

Na záhonoch môže mať lístie pozitívny efekt práve tým, že udrží vyššiu teplotu zeme. Zároveň hnitím lístia dochádza k obohacovaniu pôdy podobne, ako keby ste použili hnojivo. Pozitívny efekt bude dosiahnutý, ak použité lístie nebude napadnuté chorobami ani škodcami a dokážete ho posekať na čo najmenšie časti. Z takto pripraveného lístia si vytvoríte užitočného pomocníka.

Ako lístie efektívne pozbierať?

Na zber lístia môžete ísť buď manuálne, alebo pomocou záhradnej techniky. Ak ste fanúšik záhradnej techniky, alebo je toho lístia na vašom pozemku naozaj veľa, tak siahnete po elektrickom pomocníkovi.

Z trávnika dokážete stiahnuť lístie kosačkou. Ak ju máte aj s mulčovaním, tak získate aj skvelý materiál na ďalšie kompostovanie, alebo zakrytie záhonov na zimu.

Alternatívou ku kosačke je vysávač na lístie. Moderné vysávače sú dostatočne ľahké na to, aby ich mohli pohodlne používať aj ženy – záhradkárky. Zároveň bývajú vybavené vodiacim kolieskom, ktoré uľahčuje pohyb v prípade, že sa naplní zberný kôš.

Vysávač na lístie Fieldmann s drvením nazberaného lístia. Ľahké ovládenie a vysoký výkon za nízku cenu.
Pre viac informácii kliknite sem.

Ako vybrať vysávač na lístie

Pri výbere vysávača na lístie odporúčame zamerať pozornosť na nasledujúce parametre:

Spôsob pohonu môže byť elektrický alebo benzínový. Elektrické vysávače sú tichšie ako benzínové, ale zároveň majú o niečo menší maximálny výkon. Nastavením sacieho alebo fúkacieho výkonu dokážete vyzbierať alebo odfúknuť lístie aj z mulčovacej kôry alebo z iného podkladu.

V prípade elektrického pohonu delíme vysávače ďalej na akumulátorové (batériové) a tie s káblovým napájaním. Akumulátorové sú ťažšie a majú obmedzenú dobu použitia na jedno nabitie. Výhodou je však ľahšia manipulácia, pri ktorej nemusíte za sebou ťahať predlžovací kábel.

Dôležitým parametrom môže byť pre vás veľkosť zberného vaku. Tá býva štandardne od 35 do 55 litrov.

Lepšie vysávače na lístie ponúkajú tri módy: fúkanie, vysávanie a drvenie. Drvenie je mód, pri ktorom je nasaté lístie drvené na menšie časti. Tým sa fakticky zmestí do vaku viac materiálu a ten je zároveň vhodne pripravený na kompostovanie.

AL-KO LBV 4090GUDE GLS 3000 VARIOGUDE GFLS 1600
Elektrický/Akumulátorový
Hmotnosť: 4,9 kg
Výdrž batérie: 20 minút
Elektrický/Napájací kábel
Hmotnosť: 3,8 kg
Zberný vak: 35 l
S funkciou drvenia
Benzínový
Hmotnosť: 4,6 kg
Zberný vak: 50 l
Zabudované sekacie nože na drvenie
Pre viac informácii kliknite semPre viac informácii kliknite semPre viac informácii kliknite sem

Pre aktuálnu ponuku vysávačov na lístie kliknite sem.

V prípade manuálneho zberu zoberte do ruky metlu (v prípade zámkovej dlažby), alebo hrable (ak odstraňujete lístie z trávnika).

Širokú ponuku hrablí nájdete tu.

Hrable môžete použiť buď klasické, alebo tie, určené priamo na lístie. Ich výhodou sú dlhšie zberné nože a menšie medzery medzi nimi. Zhŕňanie lístia je tak oveľa efektívnejšie a rýchlejšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *