Taričník skalný

Taričník skalný, Tarica skalná, (Aurinia saxatilis, al. Alyssum saxatile), (Brassicaceae – kapustovité), cz: Tařice skalní, en: Golden-Tuft Alyssum, Basket-of-Gold

Taričník skalný, (Aurinia saxatilis)

Charakteristika

Taričník skalný je vždyzelená nízka suchomilná a nenáročná trvalka. Vytvára kompaktné vankúšovité porasty vysoké 25 -30 cm a široké do 40 cm. Má sivozelené plstnaté listy. V dolnej časti vytvárajú hustú ružicu a sú široko kopijovitého tvaru. Stonkové listy sú redšie, menšie, čiarovito kopijovité.

Husté metliny žiarivo žltých kvetov rastú na vzpriamených alebo polovzpriamených stonkách, ktoré v dolnej časti drevnatejú. Kvety sa objavujú na rastlinách koncom jari a počas leta.

Taričník sa formuje do nízkeho pologuľovitého kra. Je nenáročný, životaschopný a úplne mrazuvzdorný.

Rozmnožovanie

Nové rastlinky si môžete vypestovať zo semien v studenom parenisku. Začiatkom leta môžete zakoreňovať mäkké odrezky. Záhradné pomôcky a doplnky si vyberiete tu.

Taričník skalný, (Aurinia saxatilis)

Ako pestovať taričník

Umiestnenie
Vyhovuje mu slnečné, teplé miesto, veľmi vhodné je plné slnko.

Zemina
Uprednostňuje chudobnejšiu, kamenistú, piesčitú, suchú pôdu. Neublíži ani stredne výživná, dobre priepustná pôda. Je to vápnomilná rastlina.

Zálievka
Znesie aj dlhšie sucho, naopak, nadmerná vlhkosť pôdy mu škodí. Je lepšie ak sa nepolieva.

Kvitnutie
Kvitne koncom apríla a v máji, kvitnutie môže opakovať koncom leta, alebo v jeseni.

Choroby a škodcovia
Taričník býva bezproblémový a odolný voči škodcom a chorobám. Môže sa však stať, že ho napadnú skočky alebo vošky.

Strihanie

Po ukončení kvitnutia v lete sa odporúča odkvitnuté kvietky taričníka ostrihať. Zrežte ho asi na na jednu tretinu pôvodnej výšky. Zabezpečíte tak, že zhustne a zachová si kompaktný tvar. Zároveň sa tým podporí tvorba nových púčikov pre opätovné zakvitnutie, hoci už v menšom počte, ako pri prvom kvitnutí. Záhradné nožnice si môžete vybrať tu.

Taričník skalný, (Aurinia saxatilis)

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Rastlina je predurčená na pestovanie vo väčších skalkách, v kombinácii s kameňmi veľmi pekne vynikne. Kamene sú súčasťou jej prirodzeného prostredia. Vhodná je výsadba k suchým múrikom, skalným stenám, ale môže sa pestovať aj v nádobách alebo v záhonoch s ostatnými rastlinami podobných nárokov. Len pozor, taričník býva rozpínavý. Môžete skúsiť výsadbu s taričkou, rožcom alebo vyššími tulipánmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *