Odontonema strictum

Odontonema strictum, (syn: Odontonema tubaeforme, Justicia tubaeformis, Odontonema longifolium, Thyrsacanthus strictus Thyrsacanthus tubaeformis), (Acanthaceae – akantovité), en: Firespike, Mottled Toothedthread, Cardinal’s guard, Scarlet flame

Charakteristika

Odontonema strictum je tropický rozvetvený ker dorastajúci do výšky 1,5 – 2 m. Staršie časti stonky sú drevnaté a hladké, mladšie sú zelené.

Široké lesklé zelené listy sú protistojné, majú eliptický až vajcovitý tvar, na vrchole sú ostro zašpicatené. Sú pomerne veľké, môžu mať dĺžku 9 -25 cm a šírku 3 – 10 cm. Kvety sa tvoria v koncových klasovitých súkvetiach veľkých až 20 cm, ktoré sa dvíhajú ponad listy. Kvety sú lievikovito rúrkovité s 5 výraznými okvetnými lístkami, ktoré sú v strede zrastené a ich farba sa pohybuje od sýto červenej až po ružovú. Kvety rozkvitajú odspodu nahor, zostávajú po nich kyjovité semenné tobolky, ktoré bývajú červeno zelenej farby, veľké cca 2 – 3 cm. Vo svojom prirodzenom prostredí kvety priťahujú kolibríky.

Názov tohto rodu pochádza z gréckych slov ‚odonto‘, čo znamená zuby a ‚nema‘ znamená vlákno.

Rod zahŕňa okolo 29 druhov, ďalší príbuzný druh Odontonema cuspidatum je veľmi podobný Odontonema strictum, takže existuje určitý zmätok, pokiaľ ide o pomenovanie a rozlišovanie týchto dvoch druhov.

Výskyt

Pôvodným areálom výskytu tohto druhu je Stredná Amerika od južného Mexika až do Kolumbie a Panamy. Rastlina rastie na okrajoch krovín alebo ako podrast vlhkých tropických lesov až do nadmorskej výšky 1400 m n m. Potrebuje na živiny bohaté, stále vlhké pôdy a polotieň.

Ako okrasná rastlina sa pestuje v tropických oblastiach aj na ďalších kontinentoch a miestami aj splaňuje. V Austrálii a Oceánii má invázny charakter.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, alebo vrcholovými polodrevnatými stonkovými odrezkami, ktoré sa odoberajú na jar. Odstráňte spodné listy, nechajte len 2 – 3 listy na vrchole. Odstráňte aj prípadné listene, pretože zvyknú zahnívať. Odrezky vložte do vody alebo rovno do výsevného substrátu. Uložte ich na teplé miesto, no nie na slnko. Aby sa odrezky udržali vo vlhkom a chránenom prostredí, zvyknú sa zakryť priesvitnou fóliou alebo sklom, či umiestniť vo fóliovníku. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.

Ako pestovať odontonemu

Umiestnenie
Rastlina uprednostňuje jasné svetlo, ktoré potrebuje, aby dobre kvitla. Ideálna poloha je pod vyššími kríkmi, kde je dostatok difúzneho svetla, trocha priameho slnka a ochranou pred horúcim popoludňajším slnkom. Tieň toleruje maximálne polovicu dňa, nie viac. Ak má však príliš málo slnka, vytvára dlhé tenké konáre.

Zemina
Dobre rastie rastie vo vlhkých, bohatých humóznych, dobre priepustných pôdach.

Zálievka
Počas teplejších mesiacov je potrebné pravidelné zavlažovanie, v zime znížte zálievku na minimum. Vyvarujte sa podmáčaniu. Rastlina má rada vlhkosť, v suchom prostredí ocení rosenie.

Hnojenie
Odporúča sa každých 4-6 týždňov počas vegetačného obdobia pridávať do zálievky vyvážené kvapalné hnojivo.

Kvitnutie
Kvitne v jeseni.

Ďalšie pestovateľské tipy

Rastlina rastie stredne rýchlo a môže byť udržiavaná v kompaktnom tvare občasným strihaním aspoň raz ročne. Strihanie podporí úhľadnejší opätovný rast a podporí lepšie kvitnutie. Strihá sa po období kvitnutia, zvyčajne na jar. Záhradné nožnice si môžete vybrať tu.

Ako tropická rastlina je citlivá na mráz. U nás sa dá pestovať v nádobe, ktorá sa na zimu premiestňuje do teplej slnečnej miestnosti, prípadne do chladnejšej miestnosti, kde teplota neklesá pod 10 °C.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *