Parumanček nevoňavý, (Tripleurospermum perforatum) al. Rumanček prímorský nevoňavý (Matricaria maritima subsp. inodora), (Asteraceae – astrovité)
Charakteristika
Parumanček nevoňavý je jednoročná, alebo i trváca nevoňavá bylina. Dorastá do výšky 10 – 80 cm. Byľ má poliehavú alebo priamu, rozkonárenú a holú. Listy sú striedavé, sediace, v obryse vajcovité, dva až trikrát perovito strihané na nitkovité alebo čiarkovité úkrojky, ktoré sú na rube žliabkovité. Na rozdiel od liečivého voňavého poddruhu Rumanček kamilkový (Chamomilla recutita) al. Rumanček diskovitý (Chamaemelum nobile) sú tieto listové úkrojky podstatne širšie. Súkvetie sa tvorí v úboroch na konci konárov. Kvety majú pomerne veľké rozpätie, od 15 do 40 mm a rastú na dlhších stopkách.
Zákrovy sú polguľovité, listene blanito lemované, tupé a sú v jednom rade. Terčové kvety sú zlatožlté, okrajové biele, rovnovážne rozložené. Kvetné lôžko je takmer kužeľovité a plné. (Rumanček kamilkový ho má polguľovité a duté). Plody sú nažky.
Výskyt
Parumanček patrí k európsko – západosibírskym rastlinám, je to typická burina, ktorá u nás rastie od nížin až do horských polôh. Vyskytuje sa na stanovištiach vytvorených alebo ovplyvňovaných činnosťou človeka. Nájdeme ho v obilninách, na úhoroch, na okrajoch poľných ciest, smetiskách, trávnatých neošetrovaných nádvoriach, spásaných náplavových terasách riek, málo používaných lesných cestách.
Vyhovuje mu vyšší obsah dusíka a minerálnych živín v pôde a vlhké pôdne prostredie.
Kvitnutie:
Od polovice júna do konca septembra
Príbuzné druhy
Parumanček nevoňavý býva často zamieňaný s liečivým Rumančekom kamilkovým. Základný rozdiel je v tom, že Rumanček kamilkový (Chamomilla recutita) silne vonia a má duté kvetné lôžko, čo overíme rozrezaním kvetného lôžka. Menej viditeľné znaky sú viacradový zákrov a takmer guľovité kvetné lôžko. Kvitnutie a zber liečivého Rumančeka kamilkového prebieha v máji a júni.