Konopáč obyčajný

Konopáč obyčajný, (Eupatorium cannabinum), (Asteraceae – astrovité), cz: sadec konopáč, en: hemp-agrimony, holy rope

Charakteristika

Konopáč obyčajný je trváca, pomerne vysoká bylina dorastajúca do výšky 50 – 150 cm. Má plazivý podzemok. Jeho byle sú priame, chlpaté, olistené a na vrchole rozkonárené. Listy sú protistojné, trojito až päťkrát dlaňovito strihané. Úkrojky listov sú kopijovité, ich okraj je pílkovitý a sú holé alebo slabo chĺpkaté. Kvety sa tvoria od júla do septembra až októbra. Vytvárajú husté vrcholíkové úbory ružovej, červenkastej, alebo zriedkavejšie aj bielej farby. Sú voňavé a veľmi priťahujú motýle, podobne ako kvety budleje. Plod je nažka bez zobáčika.

Výskyt v prírode

Konopáč obyčajný je výslnný až polovýslnný lesný druh. Obľubuje čerstvé a vlhké, slabo kyslé, bohaté, humózne, hlinité pôdy. Rozšírený je v miernom pásme Európy a Ázie. Rastie na rúbaniskách a svetlinách, v lužných a presvetlených lesoch, na vlhkých lúkach, popri cestách a brehoch potokov a riek. Je indikátor nitrifikácie a vlhkosti prostredia. V miestach, kde sa mu darí, vytvára obyčajne rozsiahlejšie porasty.

Ilustračné fotky boli urobené v Kremnických vrchoch.

Využitie

Konopáč obyčajný mal v minulosti široké využitie. Jeho listy sa pridávali do chlebového cesta, aby sa zabránilo vzniku plesní, šťava z listov sa vtierala zvieratám do srsti, aby odpudila blchy a iné parazity a kvety sa využívali ako ružové farbivo na zafarbenie textílií.

Rastlina má využitie v ľudovom liečiteľstve, zbiera sa obyčajne vňať. Najlepší je zber okolo poludnia v mesiaci jún až august. Droga obsahuje silice, triesloviny, saponín a organické kyseliny. Uplatnenie nachádza pri ochoreniach pečene a žlčníka, ako celkové metabolikum, slúžil aj ako mierne preháňadlo, ktoré nespôsobuje podráždenie žalúdka a čriev a má aj látky podporujúce imunitu, ktoré by mohli mať využitie pri vírusových infekciách. Z drvenej vňate sa pripravuje kašovitý obklad na opuchliny a krvné podliatiny. S rastlinou však nie je vhodné experimentovať, ani ju dlhodobo užívať, pretože má pri vyšších dávkach emetický účinok (vyvoláva zvracanie). Obsahuje tiež jedovatý alkaloid pyrolizidín, ktorý poškodzuje pečeň. Tento alkaloid sa nachádza vo viacerých liečivých bylinách, napríklad aj v podbeli alebo boráku lekárskom. Užitočné pomôcky na prípravu čaju a spracovanie liečivých bylín si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *