Pilea Cadierova, (Pilea cadierei), (Urticaceae – pŕhľavovité), en: Aluminium plant, Watermelon pilea
Charakteristika
Pilea Cadierova je obľúbená a nenáročná izbová rastlina. Má husté listy vajcovitého tvaru, ktoré dorastajú do dĺžky 5 – 8 cm. Vyrastajú v pároch, protistojne, na pomerne dužinatej stonke. Zelené listy majú na povrchu kresbu vytvorenú štyrmi radmi strieborných bublinovitých políčok oddelených od seba listovými žilkami svetlo zelenej farby. Má akoby prešívaný vzhľad. Spodok listov má červenkastý nádych. Nové, mladé lístky sú svetlozelenej farby. Rastlina sa dobre rozvetvuje a časom vytvára malý kríček. Rastie pomerne vzpriamene, dorastá do výšky 25 – 30 cm. Keď prerastie a nevyzerá už pekne, treba ju zmladiť, alebo si namnožiť nové rastlinky.
Pilea Cadierova pochádza z Vietnamu a Číny. Prímenie Cadierova dostala po francúzskom misionárovi Léopoldovi Michelovi Cadière – ovi (1869–1955), ktorý v 20. storočí položil základ vietnamských štúdií. Spísal 250 výskumných prác o histórii Vietnamu, náboženstvách, zvykoch a lingvistike.
Rozmnožovanie
Pileu si ľahko rozmnožíte vrcholovými stonkovými odrezkami, cca 8 cm dlhými, ktoré odoberte na jar alebo v lete. Odrezky dobre a rýchlo zakorenia, takže bezproblémovo získate nové rastliny. Na pestovanie tejto zaujímavej rastliny sú vhodné jednoduché jednofarebné kvetináče, ktoré nechajú vyniknúť štruktúre jej listov. Pekné kvetináče môžete nájsť napríklad tu.
Ako pestovať pileu
Umiestnenie
Obľubuje rozptýlené svetlo a dá sa pestovať aj v polotieni. Aby mala pekne vyfarbené listy, potrebuje dostatok svetla. Je to teplomilná rastlina, vhodná je bežná izbová teplota, ktorá by v zime nemala klesnúť pod 16°C.
Zemina
Má rada slabo kyslú až neutrálnu zeminu, zabezpečte jej rašelinový alebo hlinitý substrát.
Zálievka
Vhodná je stredná zálievka, počas vegetačného obdobia udržujte zeminu mierne vlhkú, medzi 2 zálievkami ju nechajte mierne vyschnúť.
Vlhkosť vzduchu
Vyhovuje jej zvýšená vlhkosť vzduchu. Zabezpečte jej ju pravidelným sprejovaním mäkkou vodou, alebo kvetináč postavte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.
Hnojenie
V lete, raz za dva týždne pridajte do zálievky tekuté hnojivo.
Kvitnutie
Obdobie kvitnutia v prirodzených podmienkach v Číne je v rozmedzí septembra a novembra.
Ďalšie pestovateľské tipy
Pravidelne zaštipávajte rastové vrcholy a vytiahnuté výhonky, aby bola rastlina kompaktná a hustá.
Spodné listy u starších rastlín opadávajú prirodzene, po čase však rastliny vyzerajú vytiahnuto a riedko. Opadávanie listov môže byť zvýšené, ak rastlinu prelievate, alebo nedostáva dostatočnú zálievku.