Rodinné šťastie, Domáce šťastie, Solejrólia, Helxine, (Soleirolia soleirolii al. Helexine soleirolii), (Urticaceae – pŕhľavovité), en: Baby’s tears, Angel’s tears, Bits and pieces, Bread and cheese, Corsican creeper, Corsican curse, Friendship plant, Helxine, Mind-your-own-business, Mother of thousands, Paddy’s wig, Pollyanna vine
Charakteristika
Rastlinka s príťažlivým názvom „Rodinné šťastie“ alebo aj Solejrólia je nízka plazivá a bohato olistená trvalka. Má nitkovité stonky a drobné okrúhle lístky sýtozelenej farby rastúce striedavo. Stonky môžu dorásť do dĺžky okolo 10 – 15 cm. Vytvárajú súvislé a krehko pôsobiace porasty, ktoré v črepníkoch vyzerajú ako vankúšiky. Pomenovanie dostala rastlina vďaka svojmu vzhľadu, pretože keď sa jej darí, rastie rýchlo a vyzerá, ako keby od šťastia kypela z črepníka. Okrem zelených foriem sa pestuje aj v striebristo zelenej alebo bledožltej farbe.
Pochádza z oblasti Stredozemia (Korzika, Sardínia), ale pestuje sa takmer všade ako ozdobná izbová alebo záhradná rastlina. V záhradách na zimu zaťahuje a s príchodom teplého počasia opäť vyraší. V teplých oblastiach sa správa ako burina.
Rozmnožovanie
Rodinné šťastie sa odporúča množiť a zlmaďovať v čase, keď pôvodná rastlinka už nepôsobí ucelene, začínajú jej ubúdať a usychať staršie listy a celkovo chradne. Rozmnožíte si ju opatrným delením trsov na menšie časti alebo pomocou odrezkov.
Najvhodnejšie obdobie je jar alebo leto, kedy rastie najbujnejšie. Odoberte celé vetvičky, ktoré jednoducho umiestnite na povrch vlhkého substrátu a mierne zasypte zeminou tak, aby stonky s lístkami mali kontakt s vlhkou pôdou, ale neboli celé zasypané. V teplom a vlhkom prostredí sa korene vytvoria pomerne rýchlo.
Zvoľte primerane veľkú nádobu. Pri rýchlo rastúcich druhoch, medzi ktoré patrí aj solejrolia, je vhodné rastliny častejšie presádzať. Tým im poskytnete vždy čerstvú zeminu a nový priestor pre rast. Krásne kvetináče aj všeličo do domácnosti nájdete tu.
Ako pestovať rodinné šťastie
Umiestnenie
Potrebuje jasné, rozptýlené svetlo a znesie aj polotieň a tieň. Nevyhovuje jej priame slnko, ktoré by jej mohlo poškodiť listy. Najkrajšie sa rozvinie v priestore s bežnou alebo nižšou izbovou teplotou (+- 20°C) za predpokladu vyššej vlhkosti vzduchu. V prostredí so suchým vzduchom sa jej veľmi nedarí.
Zemina
Vhodná je hlinitá zemina s pridaním listovky a štrku pre dobrú drenáž.
Zálievka
Potrebuje neustále mierne vlhký substrát. Neprospieva jej zanedbávanie zálievky, pretože soleirolia nepatrí medzi rastliny, ktoré po následnom poliatí nadobudnú hneď pôvodný vzhľad – ostane zvädnutá alebo „zdeformovaná“. Treba jej zabezpečiť pravidelný prísun vlahy, ideálne do podmisky. Voda by mala mať izbovú teplotu. Zároveň sa treba vyhýbať preliatiu. V zime ju stačí zalievať menej.
Počas leta jej občas môžete dopriať zriedené hnojivo pre izbové rastliny.
Vzdušná vlhkosť
Vyžaduje vysokú vlhkosť vzduchu. V lete alebo v suchých priestoroch je vhodné ju rosiť, alebo postaviť kvetináč do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.
Kvitnutie
V máji a júni tvorí drobné krémovo biele kvietky tvaru hviezdy.
Pestovateľské tipy a starostlivosť
Rodinné šťastie je ako stvorené na pestovanie v štylizovaných kvetináčoch napríklad v tvare busty, kde vtipným a milým spôsobom dotvorí vlasy. Tieto aj iné zaujímavé kvetináče si vyberiete tu.
Ak rastlina vytvára dlhé nesúmerné výhonky, ťahá sa za svetlom, znamená to, že ste jej nenašli vhodné stanovište. Potrebuje viac rozptýleného svetla, nie však priame slnko. Dlhé nesúmerné výhonky môže vytvárať aj keď je prehnojená. V zime rastlinu nehnojte a v lete len občas.
Pekný tvar domáceho šťastia môžete udržať pravidelným strihaním. Ak aj napriek tomu lístky v strede rednú, treba ju zmladiť a namnožiť si z nej nové rastlinky.
Využitie
Zvykne sa pestovať v teráriách, podobne ako fitónia alebo chamedórea, keďže jej vyhovuje zvýšená vlhkosť vzduchu. Je tiež vynikajúcou kobercovou rastlinou pod vyššie izbové rastliny. Zadržiava vlhkosť a zabraňuje tak vysychaniu pôdy.