Rohoblizník olovníkovitý

Rohoblizník olovníkovitý, (Ceratostigma plumbaginoides), (Plumbaginaceae – olovníkovité), cz: Rohoblizeň olověncovitá, Olověnec modrý, en: Dwarf plumbago

Rohoblizník olovníkovitý, (Ceratostigma plumbaginoides)

Charakteristika

Rohoblizník olovníkovitý je trvalá pôdopokryvná bylina, ktorá dorastá do výšky cca 30 cm. Pochádza z Číny. Vďaka plazivým podzemkom sa rastlina rozširuje do okolia a rýchlo vytvára súvislý porast. Má vzpriamene rastúce hnedočervené stonky, ktoré v spodnej časti drevnatejú. Listy rastú striedavo, sú vajcovité, dlhé do 6 cm. Listy začínajú rašiť neskoro na jar (na prelome apríla a mája). Počas leta sú sýtozelené, na jeseň sa sfarbujú do červena a na zimu opadávajú. Kvety sa tvoria na konci stoniek, alebo vyrastajú z pazúch listov. Zoskupené sú v súkvetiach, ktoré sa môžu skladať až z 30 kvietkov. Jednotlivé hviezdicovité kvietky sú veľké do 2 cm, kalich majú trúbkovitý a 5 – cípe korunné lístky sú krásnej azúrovo modrej farby. Tvarom pripomínajú kvety floxov. V jesennom období rohoblizník zaujme farebným kontrastom žiarivo modrých kvetov a červených a zelených listov. Plod je tobolka.

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ho môžete delením trsov, ideálne obdobie je skoro na jar. Vypestovať sa dá aj zo semien, alebo pomocou polovyzretých odrezkov. Ak si ho chcete vysadiť na väčšiu plochu, odporúča sa vysádzať 10 rastlín na m2. Sám sa do okolia šíri oddenkami a v optimálnych životných podmienkach môže byť trochu agresívny. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Rohoblizník olovníkovitý, (Ceratostigma plumbaginoides)

Ako pestovať rohoblizník

Umiestnenie
Rastline sa bude najlepšie dariť na slnečnom alebo polotienistom stanovišti. V horúcich letných dňoch ocení popoludňajší tieň.

Zemina
Ľahko sa pestuje v bežných záhradných, dobre priepustných pôdach. Vadia mu len zamokrené a zle odvodnené pôdy. V prirodzenom prostredí rastie na kamenitých a skalnatých stanovištiach a krovinatých podhorských svahoch.

Zálievka
V čase sucha je vhodná stredná zálievka, má rád mierne vlhkú zeminu. Po dobrom zakorenení už sucho rastline nevadí na rozdiel od premokrenej pôdy.

Kvitnutie
Kvitne od júla alebo augusta až do októbra.

Choroby a škodcovia
Netrpí škodcami, ani chorobami, môže sa vyskytnúť múčnatka.

Rohoblizník olovníkovitý, (Ceratostigma plumbaginoides)

Zazimovanie

Rohoblizník nie je úplne odolný voči zime. Aby nevymrzol, odporúča sa nadzemné časti nechať nezostrihnuté a zároveň ich ešte prikryť lístím, slamou alebo čečinou. Rastlinu zrežte tesne nad zemou až po posledných jarných mrazoch. Nožnice na strihanie byliniek a konárov môžete nájsť tu.

Využitie

Rohoblizník sa pestuje ako pôdopokryvná rastlina na slnečných a polotienistých miestach. Využijete ho všade tam, kde potrebujete zakryť holé alebo neprístupné miesta, ako sú svahy alebo brehy. Rastie rovnako ako napríklad zimozeleň, ktorá má tiež podobné kvety, ktoré však kvitnú v jarnom období. Pestuje sa v skalkách a ako podsadba kríkov. Vysádza sa aj s jarnými cibuľovinami, po ich odkvitnutí zaplní priestor do hustého koberca a zakryje ich zaťahujúce sa listy. Dajte pozor, aby neprerástol ďalej, ako chcete a nevytláčal iné rastliny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *