Rotavátory a Kultivátory

Rotavátory a kultivátory sú zariadenia slúžiace na prekyprenie a prevzdušnenie pôdy. Výborne, rýchlo a efektívne pomôžu upraviť a pripraviť pôdu pred výsadbou, častokrát dokonca nahrádzajú úmorné a namáhavé pred a posezónne rýľovanie. Vďaka nim jednoducho a rovnomerne zapracujete do pôdy rašelinu, piesok, hnojivo či kompost.

Aký je rozdiel medzi rotavátorom a kultivátorom?

Rotavátory slúžia len na prekyprenie pôdy, pričom majú plytší záber v porovnaní s kultivátormi. Kultivátor je výkonnejší rotavátor s hlbším a širším záberom.

Kultivátor zároveň často zvládne aj ďalšie funkcie, ako napríklad vyorávanie plodín či rozdrvenie burín. Za kultivátor môžete pomocou prídavných násad zapojiť pluh, vlečku, prípadne valec.

Kým rotovátor je určený na pomoc v záhradách a na menších pozemkoch, kultivátor je multifunkčné zariadenie určené do väčších hospodárstiev.

V mnohých obchodoch nájdete obe zariadenia v jednej kategórii a preto je dôležité zamerať sa viac ako na názov na samotné funkcie a schopnosti. A podľa toho si vybrať rotavátor či kultivátor vhodný práve pre vás.

Aj v našom texte používame slová rotávator a kultivátor v podstate ako synonymá.

Ako rotavátor funguje?

Rotavátor funguje na princípe otáčania hriadeľa, na ktorom sú pripevnené nože, ktoré sa zarezávajú do pôdy. Tá sa tak prevzdušňuje a vďaka tvaru nožov aj obracia.

Hriadeľ s nožmi je poháňaný motorom (elektrickým, alebo benzínovým). Nože zároveň posúvajú rotavátor dopredu.

Za hriadeľom (v zadnej časti rotavátora) je pripevnená lopatka (ostroha), ktorá slúži jednak ako prirodzená brzda a zároveň reguluje hĺbku záberu a pomáha stroju zahrabať sa do pôdy.

Výkon rotavátora má vplyv na to, ako hlboko a kvalitne dokážete zem obrátiť a prevzdušniť, aj ako veľa vlastnej energie musíte vynaložiť na tlačenie stroja či manipuláciu s ním.

Pozrite si rotavátor v akcii:

Na čo sa zamerať pri výbere rotavátora?

Typ pohonu

Rotavátory majú buď elektrický alebo benzínový pohon.

Elektrické rotavátory sú menej hlučné, ale aj menej výkonné. Zároveň sú ľahšie a manipulácia s nimi je jednoduchšia. Pri ich prevádzke budete musieť používať predlžovací kábel, ktorý zabezpečí napájanie a chod zariadenia. Aj preto sú rotavátory s elektrickým pohonom vhodné hlavne na menšie pozemky, ktoré sú v dosahu elektrickej zásuvky.

Elektrický kultivátor

Široký výber elektrických rotavátorov nájdete tu.

Benzínové zariadenia sú ťažšie a hlučnejšie, ale odmenou vám bude vyšší výkon, hlbší záber a voľnosť pohybu, ktorý nie je obmedzený káblom. Spotreba benzínu je pritom primeraná výkonu stroja. Výkonnejšie zariadenia sú vhodné na pozemky s ťažkou ílovitou pôdou, tie menej výkonné zase na ľahšie a plytšie obrábanie záhonov.

Benzínový kultivátor

Široký výber benzínových rotavátorov nájdete tu.

Šírka záberu

Pri výbere šírky záberu je dôležité zohľadniť veľkosť obrábaného pozemku. Šírka záberu rotavátora sa pohybuje od 35 do 60 cm pri základných modeloch. Takéto zariadenia majú zväčša štyri rotačné nože. Táto šírka plne postačuje pre bežné veľkosti záhrad. Ak však obrábate rozmernú rolu, tak bude pre vás vhodnejší kultivátor so záberom viac než 80 centimetrov a šiestimi prípadne ôsmimi nožmi.

Hĺbka záberu

Hĺbka záberu, ktorý budete potrebovať závisí od toho, aké plodiny plánujete na záhonoch pestovať. Dĺžka nožov je určujúca pre hĺbku záberu. Nože bývajú v rozmeroch od 5 do 15 centimetrov pri rotovátoroch. Kultivátory ponúkajú hĺbu záberu do 25 cm a profesionálne záhradné stroje aj viac ako 30 centimetrov.

...

Typ nožov

Ako už bolo spomenuté vyššie, väčšina modelov má štyri rotačné nože. Profesionálne modely so širším záberom ich majú šesť, prípadne ponúkajú možnosť zväčšiť šírku záberu pridaním dodatočných nožov na hriadeľ. Nože bývajú vyrobené z kvalitnej tvrdej ocele a majú buď pravouhlý alebo kopijovitý tvar. Pravouhlý je vhodný na ľahšie pôdy a plytší záber, kopijovitý zase ľahšie prenikne aj tvrdou zemou.

Rozmery, hmotnosť a hlučnosť

Rozmery rotavátorov sú podobné kosačkám. Šírka býva okolo 50 až 60 centimetrov, výška závisí od nastavenia držadiel. Rotavátory, vzhľadom na svoj tvar, nie sú príliš skladné. Samotné nože nie sú prekryté.

Váha závisí od typu pohonu. Elektrické rotavátory mávajú okolo 15 až 17 kg, benzínové modely sú ťažšie (až do 60 kilogramov).

Elektrické motory sú tichšie a hlučnosť rotavátorov s elektrickým pohonom zväčša nepresiahne 70 dB. Hlučnosť benzínových rotavátorov nezriedka presiahne 100 dB.

Príslušenstvo

Štandardnou dodatočnou výbavou rotavátorov je pojazdné koliesko (alebo kolieska v prípade väčších modelov). Koliesko uľahčuje presun rotavátora mimo obrábanej plochy. Väčšinou sa dá nastaviť jeho poloha tak, aby počas práce nezavadzalo. Ďalšími doplnkovými funkciami pri drahších modeloch bývajú nastavenie hĺbky záberu či spätný chod.

Údržba

Práca s rotavátorom je prašná a tak je dôležité po použití rotavátor očistiť. Najmä pri elektrických modeloch je dôležité aby sa motor nezaniesol prachom a nečistotami. V prípade benzínových modelov, ktoré sú odolnejšie voči nečistotám je treba raz za čas skontrolovať hladinu oleja.

Keďže rotavátor musí prekonávať veľký odpor pôdy, je dôležité, aby sa neuvoľňovali závity a kryty držali pevne aj po viacerých použitiach. Pred prácou si zariadenie dobre prekontrolujte.

Rotavátor sa používa dva až trikrát za rok a väčšinu času ho musíte mať niekde uskladnený na suchom mieste. Premýšľajte teda nielen o cene, o rozmeroch a vyhotovení, ale aj o mieste uskladnenia, aby vaša investícia do rotavátora bola dlhodobou a efektívnou.

Široký výber rotavátorov nájdete tu.

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *