Skorocel kopijovitý

Skorocel kopijovitý, (Plantago lanceolata), (Plantaginaceae – skorocelovité), cz: Jitrocel kopinatý, en: Narrowleaf plantain

Charakteristika

Skorocel kopijovitý je trvácna bylina, ktorá na jar vyháňa z koreňa prízemnú ružicu kopijovitých listov s troma až siedmimi žilkami. Má krátky, zvislý podzemok a bohatý koreňový systém. Zo stredu ružice vyrastá niekoľko bezlistých rebrovitých stoniek, ktoré dosahujú výšku 10 – 15 cm. Na konci stoniek sa tvoria kvety usporiadané v hlávkovitom hustom klase. Drobné kvety sú 4 -početné, hnedasté a majú suchoblanitý kalich. Kvitnú od polovice mája do polovice októbra. Plod je dvojsemenná tobolka.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa prevažne generatívne, čiže semenami. Jedna rastlina môže vyprodukovať viac ako 2500 semien, ak rastie v pôde bohatej na živiny. Semená môžu začať klíčiť už v jeseni, obvykle ale klíčenie prebieha medzi januárom a aprílom zo semien ktoré sa nachádzajú cca 5 mm pod povrchom pôdy. Semená uložené v pôde si zachovávajú klíčivosť aj 50 rokov. Samotná rastlina sa môže dožiť až cca 12 rokov, počas ktorých sa môže rozmnožovať aj vegetatívne, z oddelených koreňov alebo odkopkov. Vegetatívny spôsob rozmnožovania však nie je významný.

Výskyt

Ide o bežne sa vyskytujúcu trvalku. Rastie takmer v celej Európe a rozšírený bol skoro po celom svete. U nás je rozšírený od nížin do subalpínskeho stupňa. Rastie v rôznorodých spoločenstvách a stanovištných podmienkach, najmä na lúkach, poliach, pasienkoch a v trávnatých porastoch pri cestách a priekopách. Častokrát sa vyskytuje ako burina v porastoch ďateliny. Obľubuje čerstvé typy pôd a vlhkejšie stanovištia.

Využitie

Na liečebné účely sa zbierajú listy (Folium plantaginis) od júna až do augusta. Sušia sa v tieni alebo v sušičkách pri teplotách do 40°C. Sušená vňať nesmie zhnednúť, v takom prípade je nepoužiteľná. Sušičku na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu. Okrem listov sa čoraz častejšie zbierajú aj semená, v ktorých sú niektoré obsahové látky prítomné vo väčšom množstve. Skorocel obsahuje glykozid aukubín, katalpín, flavonoidy, slizovité látky, triesloviny, kyseliny kremičitú, minerálne soli s dostatkom zinku.

Používa sa na liečbu chorôb horných dýchacích ciest, uvoľňuje hlieny a chráni sliznice. Používa sa vo forme záparu alebo zahustenej šťavy z listov osladenej cukrom alebo medom. Dostupné sú aj skorocelové cukríky na uľavenie pri bolesti hrdla. Celé semená možno užívať ako účinné a neškodné preháňadlo. Na zapálené rany, popáleniny, alebo uštipnutia včelou a osou sa prikladajú obklady z čerstvých rozpučených listov.

Príbuzné druhy

Rovnako bežné ako skorocel kopijovitý sú u nás aj skorocel prostredný a skorocel väčší, ktoré majú tiež liečivé vlastnosti, no majú nižšiu koncentráciu účinných látok.

Skorocel prostredný (Plantago media) má listy širšie a listová ružica je pritisnutá k zemi.
Skorocel väčší (Plantago major) má listy široko elipsovité a dlhý, štíhly kvetný klas, ktorý býva rovnako dlhý alebo dlhší ako stvol. Rastie na miestach s udupávanou pôdou, ako sú napríklad poľné cesty alebo dedinské dvory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *