Tavoľa kalinolistá, (Physocarpus opulifolius), (Rosaceae – ružovité), en: Ninebark
Charakteristika
Tavoľa kalinolistá je rozložitý opadavý mrazuvzdorný ker. Dorastá do výšky 2 – 3 m a vytvára dlhé oblúkovité konáre. Pôvodný druh pochádza zo Severnej Ameriky, u nás sa pestuje ako okrasný ker vo viacerých vyšľachtených kultivaroch s nápadne sfarbenými listami. Obľúbené sú tmavočervenolisté odrody (‚Andre‘, ‚Summer Wine‘, ‚Red Baron‘) aj žltolisté kultivary (‚Dart´s Gold‘, ‚Luteus‘).
Listy má jednoduché, 3 – 5 laločnaté, vajcovitého až okrúhleho tvaru s nepravidelne pílovitými okrajmi. Kvety sú voňavé, biele alebo svetloružové, päťpočetné a krásne vyniknú s červenolistým pozadím. Tvoria sa v polguľovitých súkvetiach – chocholíkoch a podobajú sa na kvety tavoľníkov, s ktorými je tavoľa blízka príbuzná. Po odkvitnutí sa z kvetov tvoria nejedovaté plody – nafúknuté červené tobolky, ktoré zdobia krík do neskorej jesene.
Rastlina sa vyznačuje exfoliačnou kôrou na zrelých vetvách, ktorá sa v prúžkoch odlupuje a odhaľuje niekoľko vrstiev červenkastej až svetlohnedej vnútornej kôry. Vďaka tomuto javu dostala rastlina svoje pomenovanie v anglickom jazyku (Ninebark). Kôra je viditeľná v zimnom období, v lete je zvyčajne prekrytá listami.
Rozmnožovanie
Rozmnožíte si ju letnými (júnovými) drevitými odrezkami, ktoré zakorenia na chránenom mieste v parenisku alebo pod sklom a množiť sa dá aj v jeseni drevnatými odrezkami. Jesenné alebo skoré jarné odrezky sa berú z neolistených kríkov. Vhodné sú jednoročné výhonky, dlhé 15 cm so 6 až 8 púčikmi. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu. Niektoré kultivary sú chránené autorským právom a nie je dovolené ich množiť.
Ako pestovať tavoľu
Umiestnenie
Vyhovuje jej slnečné stanovište aj polotieň a rastie aj v tieni pod korunami vysokých stromov. Znesie aj čiastočne znečistené ovzdušie.
Zemina
Rastlina nie je náročná ani na pôdu, znáša akékoľvek pôdne typy, okrem trvalo zamokrených a trvalo suchých.
Zálievka
Mladé kríky a rastliny pestované v nádobách zalievajte stredne výdatne, staršie rastliny vo výsadbách zväčša nepotrebujú zálievku.
Kvitnutie
Bohato kvitne v máji a júni. Potom rastlinu zdobia plody.
Choroby a škodcovia
Môže sa vyskytnúť spála, múčnatka a škvrny na listoch.
Strihanie
Pokiaľ má tavoľa dostatok priestoru, udržuje si pekný guľovitý tvar a pravidelná úpravu rezom nie je potrebná.
Inak ju môžete strihať viackrát za rok a rez znáša dobre. Vhodný termín na strihanie je skoro na jar po skončení mrazov, čiže koncom februára, začiatkom marca. Týmto rezom zabezpečíte zahustenie výhonov, bohaté kvitnutie a celkovú vitalitu rastliny. Mali by ste to stihnúť pred rašením púčikov, potom sa už strihať nemá. Tesne po odkvitnutí nastáva druhý vhodný termín na strihanie a v tomto čase sa vykonáva tzv. zmladzovací rez, kedy sa prerezávajú staršie konáre, ktoré môžu byť zrezané blízko zeme. Takýto rez uskutočnite najneskôr v polovici augusta. Vhodné záhradné nožnice si vyberiete tu.
Využitie
Tavoľa vynikne ako solitér a hodí sa aj do výsadby živého plota, či do kríkových skupín v parkoch a záhradách. Považuje sa za dobrú melioračnú drevinu a vysádza sa aj na spevnenie svahov a násypov, alebo proti erózii na skalnatých brehoch vodných plôch. Je schopná rásť aj v náročnejších podmienkach.
Pridaj komentár