Veronika obyčajná, (Veronica chamaedrys), (Plantaginaceae – skorocelovité), cz: Rozrazil rezekvítek, en: Germander speedwell, Bird´s-eye speedwell, Cat´s eyes
Charakteristika
Veronika obyčajná je trváca rastlina s plazivým podzemkom. Dorastá do výšky 15 – 25 cm. Byľ má vystúpavú, pozdĺžne vo dvoch radoch chlpatú, hoci ojedinele sa chĺpky vyskytujú aj mimo týchto dvoch radov. V súkvetí sa byľ rozkonáruje. Listy sú protistojné, na oboch stranách chlpaté, krátkostopkaté, vajcovité a po okrajoch zúbkaté.
Kvety vyrastajú z pazúch horných listov a tvoria protistojné riedke dlhostopkaté strapce. Strapce môžu byť tvorené z 10 až 30 kvetov sýtomodrej farby s tmavším žilkovaním. Ústie kvetnej korunky je biele. Korunné lístky nie sú rovnaké, 3 z nich bývajú okrúhle a štvrtý, dolný je užší. Plod je dvojpuzdrová srdcovitá tobolka. Rozmnožuje sa semenami aj zakoreňujúcim plazivým podzemkom.
Rastlina kvitne od mája do októbra. Kvietky sa nezbierajú do vázy, pretože po odtrhnutí veľmi rýchlo vädnú (podobne ako vlčí mak).
Výskyt v prírode
Veronika obyčajná rastie takmer v celej Európe, vyskytuje sa aj v Turecku, na Kaukaze aj na Sibíri. Rozšírená je na suchých aj vlhkejších, svetlých, na minerálne látky bohatších stanovištiach, na lesostepných stráňach, v krovinách a lesných okrajoch od nížin do subalpínskeho stupňa. Vyskytuje sa v trávnatých porastoch záhrad a parkov a lúk s hlinitou, piesčitou aj štrkovou zeminou bohatšou na živiny.
Poznámka: Fotky k článku pochádzajú z Borovej hory pri Zvolene a z lokality Katarínka v Malých Karpatoch, nafotené boli v máji.
Využitie
Listy veroniky obyčajnej sa v minulosti používali na prípravu čaju, ktorý mal účinky podporujúce vykašliavanie pri liečbe bronchiálneho preťaženia a astmy.
Všeobecný anglický názov druhu Speedwell môže byť odkazom na údajnú rýchlu účinnosť tejto rastliny, použitej na liečebné účely.
Príbuzné druhy
Na liečebné účely je viac využívaná Veronika lekárska (Veronica officinalis). Dorastá do výšky 10 -30 cm. Jej kvety sú usporiadané v hustých žľaznatých strapcoch a sú bielo modrastej farby. Kvitne od júna do augusta. V ľudovom liečiteľstve sa používala sušená vňať aj s kvetmi vo forme záparu na povzbudenie chuti do jedla, pri tráviacich ťažkostiach a kašli. Sušičku na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu.
Veronika brečtanolistá (Veronica hederifolia) je jednoročná nízka svetlomilná bylina menšieho vzrastu. Rastie na poliach aj záhradných hriadkach, kde patrí medzi veľmi rozšírené jarné a zimné buriny. Tým, že je nízka, patrí medzi relatívne neškodné druhy, keď však rastie bujne a vytvorí hustý a súvislý porast, môže spôsobovať potláčanie rastu vysiatej plodiny.