Rozchodník kamčatský

Rozchodník kamčatský, (Sedum kamtschaticum), (Crassulaceae – tučnolistovité), en: Russian Stonecrop, Orange stonecrop, Kamchatka sedum

Rozchodník kamčatský, (Sedum kamtschaticum)

Charakteristika

Rozchodník kamčatský je mrazuvzdorná, trváca pôdopokryvná rastlina pochádzajúca zo severnej Číny a z tichomorského sibírskeho pobrežia vrátane polostrova Kamčatka, ako napovedá aj názov.

Rozchodník kamčatský je považovaný za jeden z najkrajších druhov. Rastie nízko pri zemi a jeho husté lístie tvorí úhľadný tmavozelený porast, ktorý na jeseň červenie. Dorastá do výšky 20 cm v kvete.

Listy má dužinaté, podlhovasto oválne, so zúbkatým okrajom. Formujú sa do hustých ružíc. Na kvetnej stonke rastú listy rovnakého tvaru a veľkosti ako sú listy v ružiciach, rastú však jednotlivo, sú striedavé a sfarbené bývajú do bordova. Aj keď je rastlina mrazuvzdorná do -23 °C ( niektoré zdroje uvádzajú až -34°C), väčšina jej olistenia v chladných zimných mesiacoch opadne. Netreba sa báť, na jar znovu obraší.

Súkvetia kvietkov hviezdicového tvaru vyrastajú na riedko olistených stonkách ponad listové ružice začiatkom leta. Kvitnú dlho. Sú tvorené zo 6 – 10 kvetov jasno žltej farby s ružovo – oranžovým nádychom, hlavne na púčikoch. Priťahujú motýle a včely. Plody sú mechúriky so semenami.

„Weihenstephaner Gold“

„Weihenstephaner Gold“ je kultivar rozchodníka kamčatského. Zvyčajne dorastá do výšky okolo 10 cm. Pomenovanie dostal po poľnohospodárskej škole v južnom Nemecku. Nie je celkom jasné jeho zaradenie, pretože občas sa uvádza ako odroda, alebo kultivar Sedum kamtchaticum, inokedy ako kultivar Sedum floriferum (rozchodník kvetonostný). Niektorí odborníci zas považujú sedum floriferum za odrodu, iní za priamy druh.

Píšem o ňom preto, lebo si myslím, že na fotkách k tomu to článku je práve „Weihenstephaner Gold“.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa rovnako ako iné rozchodníky. Účinné je vegetatívne množenie zakoreňovaním odrezkov, potápaním alebo delením trsov. Odrezky alebo vetvičky len zapichnite alebo vtlačte do pôdy priamo na konečné stanovisko. Lístky a konáriky pri dotyku s vlhkou pôdou zakorenia a časom sa rozrastú do okolia. Na úspešnejšie uchytenie sa doprajte mladým rastlinkám zálievku.

Rozchodník si môžete rozmnožiť aj semenami.

Rozchodník kamčatský, (Sedum kamtschaticum)

Ako pestovať rozchodník

Umiestnenie
Vhodné je slnečné a suché stanovište, prípadne mierny tieň. Pre pestovanie v interiéri je treba nájsť mu miesto na veľmi slnečnom okne.

Zemina
Zemina by mala byť štrkovitá a piesočnatá, priepustná a chudobná na živiny, s pH v rozsahu 6.6 – 7.5 (neutrálne) a 7.6 – 7.8 (mierne alkalické). Dôležitá je dobrá drenáž, aby nedochádzalo k uhnívaniu koreňov. Rozchodníku sa bude dariť v plytkej a chudobnej zemine.

Zálievka
Je to suchomilná rastlina a netreba ju polievať, vystačí si s atmosferickými zrážkami. Mladé, čerstvo zasadené rastlinky potrebujú vodu na zakorenenie. Dospelá rastlina prežije bez závlahy aj dlhšie letné horúčavy a obdobia sucha, preto je vhodná do záhrad s úsporným zavlažovaním. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Rozchodník zvládne aj zimné zamokrenie, pokiaľ pôda nebude premočená dlhodobo a nadmerná vlhkosť bude mať kade odtekať.

Kvitnutie
Kvitne od konca mája do augusta.

Rozchodník kamčatský, (Sedum kamtschaticum)

Využitie

Rozchodník kamčatský je ideálna rastlina do skalky alebo suchých kamenných korýt. Vďaka svojej nenáročnosti a bezúdržbovosti sa vysádza aj do strešných záhrad a dá sa pestovať aj v nádobách na balkónoch a terasách. Bude rásť aj v bežnom záhone.

Môžete si ho skombinovať so skalnými ružami, materinou dúškou alebo s inými rozchodníkmi (r. pochybný, r.vzpriamený, r. bledý).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *