Muškát previslý

Muškát previslý, ťahavý muškát, pelargónia štítovitolistá, (Pelargonium peltatum), (Geraniaceae – pakostovité), cz: Pelargonie štítnatá

Charakteristika

Muškát previslý alebo ťahavý je charakteristický dlhými úzkymi plazivými stonkami s hrubšími a krehkými kožovitými laločnatými listami (bývajú prirovnávané k brečtanu). Listy sú prispôsobené na zadržiavanie vody počas dlhších období sucha. Kvety sú usporiadané do okolíkových súkvetí, ktoré bývajú redšie ako mávajú záhradné muškáty. Pestujú sa poloplné aj plnokveté odrody, ale ani tie nemajú súkvetia veľmi husté. Kvety kvitnú v odtieňoch červenej, bielej, ružovej, lososovej, oranžovej, tmavopurpurovej a sú aj dvojfarebné odrody.

Rastlina pochádza z polopúštnych oblastí južnej Afriky a jej poliehavé stonky môžu dorastať až do dĺžky 90 cm.

Previslý muškát časom stráca vitalitu a schopnosť znova vytvárať ťahavé stonky a kvitnúť. Po dvoch až troch rokoch mu výhonky drevnatejú a ťažšie tvoria zelené výhonky. Preto sa odporúča každoročne si namnožiť nové čerstvé rastlinky.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa stonkovými odrezkami na jar alebo začiatkom leta. Môže sa množiť aj semenami, ale je to zdĺhavejšie.

Na množenie odrezkami vyberáme z materskej rastliny zdravý odrezok veľký cca 10 cm. Zrežeme ho rovným rezom tesne pod kolienkom a odstránime prebytočné listy (necháme 2 – 3). Ak máme stimulátor zakoreňovania, tak ho použijeme a vložíme odrezok do priepustného substrátu, ktorý zalejeme. Nádobu uložíme na svetlé, teplé miesto a udržujeme vlhkosť. Odrezky by mali zakoreniť do 5 týždňov.

Ako pestovať muškát previslý

Umiestnenie
Muškát previslý je rastlina náročná na svetlo, no dokáže sa prispôsobiť aj na zatienenie v priebehu leta. Nedostatkom svetla trpí, prejavuje sa to vyťahovaním sa stoniek, čo sa dá pozorovať hlavne v zime a predjarí.

Zemina
Vyhovuje mu stredne ťažká, hlinitá alebo piesočnato-hlinitá pôda s prímesou rašeliny. Vhodný je záhradný substrát z kompostu, ornice a rašeliny, s neutrálnym až mierne kyslým pH. Kvalitný substrát si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Zálievka
Počas suchého obdobia vyžaduje dostatok vlahy, ale pozor, neznáša premokrenie. Medzi zálievkami necháme vrchnú vrstvu zeminy (cca 3 cm) vyschnúť. V zime zalievame veľmi mierne.

Pelargónie sú nastavané tak, že dokážu hospodáriť s vodou. Nadmernému vyparovaniu vody zabraňujú, ale aj pomáhajú chĺpky, ktorými sú pokryté stonky i listy niektorých pelargónií. Pri pestovaní rastlín pri vyšších teplotách nároky na vodu stúpajú. Zalievame ich prevažne v ranných hodinách a vyvarujeme sa zamokrenia nadzemných častí rastliny.

Kvitnutie
Kvitne celé leto, od mája až do prvých mrazov (október).

Starostlivosť
Odkvitnuté súkvetia je vhodné odstraňovať. S rastlinou manipulujeme opatrne, jej stonky bývajú krehké a ľahko sa lámu. Na prezimovanie sa odporúča chladná svetlá miestnosť, kde nemrzne. Pred zazimovaním ich zrežeme.

Hnojenie
Od chvíle, keď sa objavia púčiky až do jesene sa odporúča zalievať muškát každých 14 dní tekutým hnojivom s vysokým obsahom draslíka. Vhodné hnojivo nájdete, keď kliknete sem.

Ak by sme mladú rastlinu vyživovali s hnojivom s vysokým obsahom dusíka, spôsobilo by to bujný rast listov na úkor kvetov. Kým sa nezačnú tvoriť kvetné púčiky, nepodávame rastline žiadne živiny a potom je vhodné už spomínané draslíkové hnojivo.

Choroby a škodcovia

Vyskytuje sa chloróza listov a iných častí rastliny a býva dôsledkom premokrenia substrátu, nízkej teploty, nevhodného pH alebo nedostatku živín.

Z vírusových ochorení môže muškát napadnúť pestrokvetosť pelargóní, žltá škvrnitosť, krúžkovitosť pelargónií.
Z bakteriálnych ochorení to býva bakteriálna škvrnitosť listov, nádorovitosť koreňov, bakteriálne vädnutie a škvrnitosť
Medzi živočíšnych škodcov patria vošky listové, molice skleníkové, roztoče.

Korkovité útvary na listoch sú estetický problém, sú to odumreté bunky poškodené hlavne trvalým preliatím. Presnejšie bývajú dôsledkom neprimeranej zálievky v kombinácii s vysokou vzdušnou vlhkosťou a nízkou teplotou vzduchu (chladom).

Porucha je spôsobená zvýšenou absorpciou vody rastlinou pri nízkej miere odparovania vody z listov. Tým dochádza k nadmernému zväčšovaniu, praskaniu a následnému odumieraniu buniek v listoch. Odumreté bunky potom vyzerajú ako korkovité výrastky na spodnej strane listov. Korkovitosti muškátov možno predchádzať zabezpečením dostatočnej drenáže v kvetináčoch a cirkulácie vzduchu pri rastline a tiež obmedzením frekvencie polievania.  

Strihanie

Začiatkom jari sa razantne skracujú stonky, aby sa udržala kompaktnosť rastliny. Zdravé a životaschopné odrezky sa používajú na množenie. Nožnice na strihanie konárikov môžete nájsť, keď kliknete sem.

Využitie

Vďaka svojmu ťahavému rastu je muškát previslý predurčený na pestovanie v závesných kvetináčoch a na balkónoch, ktoré pri správnej starostlivosti obsype záplavou kvetov počas celého leta. Široký výber kvetináčov za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu.

Príbuzné druhy

Muškát záhradný (Pelargonium Hortorum) je najčastejšie pestovaný muškát a pestuje sa v mnohých odrodách. Kvitne bohatými polguľovitými súkvetiami.

  • Muškát záhradný, (Pelargonium hortorum)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.