Železník argentínsky

Železník argentínsky, (Verbena bonariensis), (Verbenaceae – železníkovité), en: Purpletop vervain, Clustertop vervain, Argentinian vervain

Charakteristika

Železník argentínsky je vysoká trvalá rastlina so štíhlou štvorhrannou stonkou, ktorá môže dorásť až do výšky 150 cm a šírky 90 cm. Stonka je tvorená dlhými internódiami (stonkovými článkami medzi 2 kolienkami, na ktorých nerastú listy). V zrelosti základ stonky drevnatie. Listy sú vajcovité až kopijovité so zúbkovaným okrajom a dorastajú do dĺžky 10 cm. Drobné rúrkovité laločnaté kvietky s 5. okvetnými lístkami má usporiadané do bohatých hustých súkvetí umiestnených na koncoch hlavných aj pazušných stoniek. Sú ružovofialovej farby a voňajú. Železník zakvitne už v prvom roku života a kvitne od polovice leta až do jesenných mrazov. V oblastiach, kde bývajú mrazivé zimy sa pestuje ako letnička, v miernejších oblastiach je možné ho prezimovať.

Pochádza z tropickej Južnej Ameriky, kde rastie vo väčšine teplých oblastí, od Kolumbie a Brazílie po Argentínu a Čile. Latinský názov verbena znamená „posvätný konár“ a prímenie bonariensis znamená „z Buenos Aires, Argentína“, alebo „dobrý vzduch“.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami. Vysejte ich skoro na jar alebo koncom leta do okenných truhlíkov na povrch substrátu a nie príliš nahusto. Vysiate semená nezasypávajte zeminou, len ich na ňu jemne pritlačte a opatrne polejte. Semenáčiky sú chúlostivé na preschnutie aj na premokrenie, teplotu pri klíčení potrebujú minimálne okolo 20°C. Klíčenie môže trvať dlhšie, aj niekoľko týždňov. Po celý čas udržujte substrát vlhký, nie však premokrený. Kvetináče, truhlíky aj všeličo iné si vyberiete tu.

Rozmnožovanie je možné aj z bylinných odrezkov.

Ako pestovať železník

Umiestnenie
Vyhovuje mu slnečné a teplé stanovište, uprednostňuje plné slnko pred polotieňom.

Zemina
Má rád dobre priepustnú, mierne vlhkú a výživnú pôdu, odporúča sa tiež pravidelné hnojenie.

Zálievka
Hoci je rastlina relatívne tolerantná voči suchu, ideálne je zabezpečiť jej pravidelnú a bohatú závlahu, nie však premokrenie. Pestovateľské pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitne od júla do októbra, takmer celé leto a jeseň. Kvety priťahujú motýle, včely a mnoho užitočného záhradného hmyzu. Po odkvitnutí kvety ostrihajte, podporíte tým opätovné kvitnutie.

Choroby
Vyskytnúť sa môže múčnatka. Prevenciou je nepolievať rastlinu na listy a zabezpečiť prúdenie vzduchu. Hmyzí škodcovia ju zväčša obchádzajú.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Železník argentínsky je vysoká okrasná rastlina, ktorej sa bude dariť na miestach, kam svieti slnko celý deň za predpokladu, že jej poskytnete aj dostatok vlahy. Vysádza sa do tradičných záhrad a parkov, aj na kvetinové lúčne záhony, ktoré lákajú opeľovačov. V záhonoch ju uvidíte rásť s rôznymi okrasnými trávami, spoločnosť im robí aj echinacea, cínia, alebo ježibaba. Dlhé tenké internódiá síce rastline dodávajú riedky vzhľad, umožňujú jej však prelínať sa a krásne koexistovať s inými rastlinami.

Zazimovanie

Na zimu rastlinu na záhone nezrezávajte, nechajte ju tak, ako je, až do jari. Na jar, keď sa na báze rastliny začnú objavovať nové výhonky, môžete starý porast odstrániť. Pri jesennom zrezaní by ste zvýšili riziko vymrznutia a odumretia rastliny. Na jeseň zamulčujte spodnú časť rastliny hlbokým suchým mulčom alebo vrstvou čečiny, ktoré pomôžu ochrániť rastlinu pred vymrznutím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *