Albízia ružová, Albízia hodvábna, (Albizia julibrissin), (Fabaceae – bôbovité), cz: Albízie růžová, Kapinice vonná, en: Persian silk tree, Pink silk tree, Mimosa tree
Charakteristika
Albízia ružová je menší opadavý strom s tmavo zelenošedou hladkou kôrou a širokou korunou rovných alebo klenutých konárov. Dorásť môže do výšky 5 – 16 m. Listy sú dvojito perovito zložené zo 6–12 párov lalokov, z ktorých každý má cca 20–30 párov lístkov. Zaujímavosťou je, že listy sa v noci a počas dažďov pomaly zatvárajú a lístky sa skláňajú nadol. Na stopke a strednej osi listu bývajú charakteristické žľazy.
Kvety sú obojpohlavné a usporiadané sú v guľovitých hlávkach, ktoré sa tvoria v úžľabných alebo vrcholových metlinách. Pravé kvety majú malý zvonkovitý kalich a drobnú korunu s veľkým počtom nápadných vyčnievajúcich tyčiniek, dlhých 2 – 3 cm. Tyčinky sú bielej farby alebo častejšie v rôznych odtieňoch ružovej s bielym základom. Sú najnápadnejšou časťou súkvetia.
Plod je plochý hnedý previsnutý struk obsahujúci niekoľko (cca 8) semien. Má dĺžku 10 – 20 cm. U niektorých druhov plody zotrvávajú na strome po mnoho mesiacov.
Výskyt
Albízia je rozšírená v miernom a subtropickom pásme Ázie. Predpokladaná oblasť pôvodu siaha od Iránu a Turecka cez Kaukaz, Indiu a časť Indočíny po východnú Čínu alebo Japonsko. Ako neofyt je rýchlo sa šíriacim inváznym druhom v Severnej Amerike.
V druhej polovici 18. storočia bola rastlina privezená z Ázie do Európy talianskym šľachticom Filippo degli Albizzi, po ktorom bol rod rastlín pomenovaný. V Európe je pestovaným druhom, možno sa s ním stretnúť v Stredomorských letoviskách a v poslednej dobe je možné už tento teplomilný druh pestovať vo voľnej pôde aj v teplejších oblastiach Slovenska.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa tvoria v strukoch. Pred výsevom ich treba namočiť do vody na 24 až 48 hodín. Zmäknú a budú lepšie klíčiť. Klíčivosť máva asi tretinovú úspešnosť, preto sa odporúča vysiať aspoň 3 semená do jednej nádoby, ideálne na jar alebo v lete. Použite ľahký výsevný substrát a pripravené semená vysejte do hĺbky 1 cm. Doba klíčenia trvá 4 týždne pri teplote 15 – 20 °C. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.
Ako pestovať albíziu
Umiestnenie
Je to teplomilná drevina, takže jej vyhovuje slnečná poloha. Stromy vysádzajte na teplé a slnečné miesta, ktoré sú chránené pred silným, severným vetrom. Prvé roky treba chrániť korene mladých rastlín pred mrazom hrubšou vrstvou nástieľky. V lete je však dobré, ak na korene svieti slnko.
Zemina
Rastlina je nenáročná na kvalitu pôdy a darí sa jej aj v pôde chudobnej na živiny. Dobre a rýchlo rastie v priepustnej, vzdušnej, ľahkej pôde.
Zálievka
Albízia je schopná prežiť suché obdobia, no nebude sa jej dobre dariť, jej rast bude zakrpatený a môže aj vyzerať choro. Preto sa odporúča počas leta ju raz za čas hlboko zaliať, podporíte tým jej rast aj kvitnutie. Je však háklivá na dlhodobo premočenú pôdu a preliatie, čo sa môže po čase prejaviť rýchlym žltnutím listov, odhnívaním koreňov a neskôr aj odumretím celého stromu.
Kvitnutie
Kvitne v hustých súkvetiach počas celého leta. Obdobie kvitnutia je dlhé a môže trvať od júna až do septembra, najčastejšie však kvitne v júli a auguste. Pre bohaté kvitnutie albízia potrebuje čo najviac tepla a slnka.
Zazimovanie
Albíziu môžete pestovať aj v nádobe, ale na zimu ju preneste dovnútra. V prvých rokoch by stromček určite nemal premrznúť. Ideálne zazimovanie je pri teplote 2 – 8 °C. Chlad potrebuje ale nepotrebuje svetlo, pretože na zimu zhodí listy. S príchodom jari vyženie nové listy a počas ďalšej sezóny výrazne podrastie. Preto je zároveň vhodné presadiť ju do čerstvej zeminy a väčšej nádoby.
Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.
Pri mnohých predávaných kultivaroch sa uvádza, že zvládajú mrazy až do -24 C. Mladé výhonky však v zime počas silnejších mrazov často omŕzajú. Najmä, ak mrazy trvajú dlhšiu dobu. V severnejších oblastiach Slovenska sa pred príchodom silnejších mrazov odporúča kmeň a korunu stromu preventívne obaliť niekoľkými vrstvami bielej záhradnej textílie, ktorá v prípade silných mrazov môže stromu výrazne pomôcť zmierniť možné poškodenie. Je treba myslieť aj na korene, ktoré okolo stromu treba chrániť napríklad vrstvou suchého lístia, alebo čečiny.
Strihanie
Albízia sa väčšinou pestuje ako voľne rastúci strom, ktorý nie je potrebné tvarovať. Má prirodzene peknú korunu dáždnikového typu. Ak ju z nejakého dôvodu potrebujete upravovať, rez bude najvhodnejšie realizovať na jar, keď bude aj zrejmé, ako albízia prezimovala. Môže sa stať, že mladé konáriky v tuhej zime namrznú, či úplne zmrznú a bude potrebné ich odrezať. Pri tvarovaní koruny však treba pamätať na to, že po reze konárov odrežete aj budúce kvety a albízia nemusí v nasledujúcej sezóne vôbec zakvitnúť. Záhradné nožnice nájdete tu.
Využitie
Pestuje sa ako okrasná rastlina v parkoch a záhradách, cenená je pre svoju jemnú štruktúru listov, atraktívne kvety a zaujímavú horizontálnu korunu. Ďalšími pozitívnymi vlastnosťami sú rýchle tempo rastu, nízke nároky na vodu a schopnosť prosperovať na plnom slnku v horúcom letnom podnebí. Medzi obľúbené kultivary patria:
Albízia ružová (čokoládová) ´Summer Chocolate´ je odroda, ktorá má pôvod v Japonsku. Má obzvlášť dekoratívny a exotický vzhľad, dorastá do výšky 3-5 m. Listy majú najskôr zelenú, no potom purpurovo červenú až čokoládovú farbu a vytvárajú tak atraktívny kontrast so svetloružovými kvetmi.
Albízia ružová ´Evi´s Pride´ je mutácia odrody Summer Chocolate. Má tmavé listy, bohatšie kvitne a je odolnejšia voči chladu. Listy pučia svetlo zelené s bronzovým nádychom a čoskoro sa farbia do odtieňov vínovej až červenohnedej, pričom časť neoslnených listov vždy zostáva zelená. Vínová farba na oslnených listoch zostáva asi mesiac, potom listy zozelenajú a čoskoro pučia nové – opäť vínové.