Aloe vera

Aloa pravá, (Aloe vera al. Aloe Barbadensis), (Asphodelaceae – asfodelovité), cz: Aloe pravá, en: Aloe, Barbados aloe, Medicinal aloe, Burn plant

Aloa pravá, (Aloe vera)

Charakteristika

Aloe vera je sukulentná, nenáročná trvalka, rastúca v nepravidelných a neusporiadaných trsoch. Vytvára prízemné ružice z hrubých, pevných, dužinatých listov. Listy dorastajú do dĺžky 30 – 60 cm a šírky 2 – 8 cm. Sú šedobledozelenej farby s jemnými bielymi škvrnami a mávajú po okrajoch zahnuté ostne. Koncom jari sa môžu objaviť klasy žltých 2,5 cm veľkých kvetov, vyrastajúcich na stonkách, ktoré môžu dosiahnuť aj 90 cm.

Rastlina pravdepodobne pochádza zo Severovýchodnej Afriky alebo Arabského polostrova. Nie je mrazuvzdorná, preto sa v našich podmienkach pestuje ako izbová rastlina, ktorú môžeme v lete umiestniť na terasu či záhradu.

Aloe má široké komerčné využitie, preto sa vo veľkom pestuje na plantážach v suchších tropických a subtropických oblastiach, napríklad v Indii, Thajsku, Mexiku, Dominikánskej republike. Pestuje sa kvôli latexu z listov, ktorý sa získava už z dvojročných rastlín, a kvôli gelu, pre ktorý sa listy odoberajú z 3 – 5 ročných rastlín.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa prevažne vegetatívne, pomocou odnoží. Aloe vytvára odnože samovoľne okolo materskej rastliny. Oddeliť sa môžu, keď narastú asi do 10 cm dĺžky a začínajú vytvárať samostatné ružice. Keď ružicu odlomíte, miesto zlomu roní lepkavú šťavu. Odnož preto nechajte asi 2 dni schnúť. Potom ju zasaďte do primerane vlhkej, piesčitej zeminy, kde zakorení. Kvetináče pre nové rastliny aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať aloe vera

Umiestnenie
Aloe vera pestujte na svetlom mieste, v zime s plným slnečným žiarením. Rastline vyhovuje izbová teplota a je tolerantná voči suchému vzduchu.

Zemina
Vhodná je hlinitá zemina s prídavkom hrubozrnného piesku, hlinito- piesčitá a priepustná zemina, mierne zásaditá a s dostatkom dusíka. Rastlinám v nádobách zabezpečte dobrú drenáž.

Zálievka
V lete rastline doprajte stredne silnú zálievku priamo na pôdu, nikdy nie na listy. Voda sa nesmie dostať do listových ružíc, mohla by tam spôsobiť hnilobu. Medzi zálievkami je dobré nechať pôdu takmer vyschnúť. V zime stačí polievať raz za 3 týždne.

Chyby pri zalievaní
Premočenie, hlavne v zime, môže spôsobiť vytvorenie čiernych škvŕn na listoch a môže byť aj dôvodom uhnívania rastliny.
Ak listy hnednú a schnú, rastlina trpí nedostatkom vody. Vtedy ponorte kvetináč asi na hodinu do vody a následne nechajte prebytočnú vodu voľne odtiecť.

Kvitnutie
Kvitne v máji a júni, pri pestovaní v byte kvitne len zriedka. Medzi opeľovačov aloe vera patria vtáky kolibríky.

Hnojenie
Ak je treba, rastlinu vyživujte raz za mesiac (na jar alebo v lete) hnojivom s vysokým obsahom draslíka.

Aloa pravá, (Aloe vera)

Využitie

Aloe vera sa okrem pestovania pre radosť využíva aj v kozmetike alebo medicíne, hoci účinné látky v nej obsiahnuté neboli ešte dostatočne preskúmané v celej svojej komplexnosti.

Z rastliny sa využíva latex, označovaný aj ako šťava z aloe. Je to živicovitá žltá tekutina, ktorá z listu prirodzene vyteká pri jeho priečnom prekrojení. Má silné laxatívne účinky.

Gel z aloe je bezfarebná, slizovitá, rôsolovitá tekutina bez vône a mierne nahorklá. Má regeneračné účinky na pokožku a mnohí si rastlinku práve pre tieto účinky pestujú v domácom prostredí. Podráždenú pokožku si stačí potrieť gelom z čerstvo prerezaného listu. Upokojujúce a protizápalové účinky sa prejavia napríklad pri menších popáleninách, poraneniach, prípadne uštipnutí hmyzom. Dokáže zmierniť svrbenie a podráždenie pokožky. Zaujímavosťou je, že podobné účinky má aj u nás rastúca skalná ruža.

Výťažky z Aloe vera sa pridávajú aj do materiálov na výrobu vankúšov, perín, poťahov alebo matracov na spanie. Vylepšujú materiál v tom zmysle, že sa stáva mäkší, príjemnejší na dotyk, zároveň zostáva pevný a antistatický. Výrobky s výťažkami aloe vera nájdete tu.

Aloa pravá, (Aloe vera)

Príbuzné druhy

Aloa stromčekovitá (Aloe arborescens) je ďalšia z rodu aloe, je rovnako často pestovaná v izbových podmienkach a má aj rovnaké využitie a účinné látky ako aloe vera. Listy má užšie a rastie viac do výšky, po čase vytvára holý kmienok a v prirodzenom prostredí môže dorásť až do výšky 2 m.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *