Antúria, Antúrium andreanovo, (Anthurium andraeanum), (Araceae – áronovité), cz: Toulitka, en: Tailflower, Flamingo flower, Laceleaf
Charakteristika
Antúria je obľúbená izbová rastlina, pochádzajúca z vlhkých tropických pralesov Ekvádoru, Kolumbie, Guatemaly a Kostariky, kde rastie vo vyšších nadmorských výškach. Vytvára krátky vzpriamený kmienok, z ktorého vyrastajú na dlhých valcovitých stopkách tmavozelené listy v tvare srdca.
Tvarom zaujmú jej nevšedné kvety, vďaka ktorým dostala v anglicky hovoriacich krajinách výstižný názov plameniak. Aj tie vyrastajú na pevných dlhých valcovitých stopkách a zvyčajne vyčnievajú ponad listy. Kvet pozostáva z veľkého, akoby voskového, červeného tulca a vlastného úzkeho oranžovo žltého valcovitého súkvetia. Kvetná hlavica, okrem tradičnej červenej, môže byť aj v bielej alebo ružovej farbe.
Rastlina v priebehu času začne tvoriť vzdušné korene, ktorými si pomáha prijímať vzdušnú vlhkosť. Ak chcete, môžete ich jemne zatlačiť do zeme.
Zaujímavosťou je, že antúria je prírodnou čističkou vzduchu. Nachádza sa na zozname rastlín zo štúdie NASA Clean Air Study, podľa ktorej účinne odstraňuje formaldehyd, xylén, toluén a amoniak zo vzduchu.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa delením trsov na jar. Staršiu rozrastenú rastlinu vyberte z nádoby a opatrne rozdeľte trs tak, aby každá časť mala vlastné korene aj rastový vrchol. Jednotlivé časti zasaďte samostatne do priepustnej vlhkej zeminy a okolo rastliny udržujte vyššiu vlhkosť vzduchu. Pekné kvetináče si vyberiete tu.
Ako pestovať antúriu
Umiestnenie
Umiestnite ju na polotienisté alebo tienisté stanovište s rozptýleným nepriamym svetlom. Vyhovuje jej normálna izbová teplota okolo 21 – 24°C s minimom 16°C. Chráňte ju pred priamym slnkom, ktoré by jej spálilo listy.
Zemina
Vhodná je priepustná vlhká rašelinová zemina s dobrou drenážou.
Zálievka
Počas obdobia rastu udržujte substrát vlhký, ale medzi zálievkami nechajte povrch zeminy uschnúť. V chladnejšom prostredí zálievku obmedzte. Polievajte vždy odstátou vodou izbovej teploty.
Vlhkosť vzduchu
Rastlina obľubuje zvýšenú vlhkosť vzduchu, preto jej občas oroste listy. Použite na to mäkkú (odstátu, prevarenú) vodu, aby na listoch neostávali škvrny. Kvetináč môžete postaviť do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu. Kvety nezmáčajte.
Kvitnutie
Antúria štandardne kvitne od jari do jesene. Každý kvet vydrží na rastline viac ako 2 mesiace a pri dobrých podmienkach je v kvete celý rok. Stáva sa tiež, že je treba kvetné stonky opatrne prichytiť o oporu, aby nepadali. Zvyknú sa priväzovať k tenkej tyči.
Choroby a škodcovia
V horúcom a suchom prostredí napádajú rastliny roztoče. Pomáha zvýšenie vzdušnej vlhkosti. Antúria môže byť napadnutá aj červcami alebo voškami. Pravidelne kontrolujte, či nenájdete ich lepkavé výlučky.
Na listoch sa môže objaviť hubová choroba spôsobujúca škvnitosť. Ak sa objavia hnedé škvrny, skúste aplikovať zriedený fungicíd.
Žlté listy signalizujú príliš chladné a vlhké prostredie alebo naopak príliš sucho.
Pestovateľské tipy a starostlivosť
V čase, keď antúria nekvitne, jej listy pekne dopĺňajú kompozíciu s inými tropickými rastlinami vhodnými do tienistejšieho prostredia. Tropické rastliny všeobecne obľubujú vysokú vzdušnú vlhkosť a ich spoločné pestovanie napomáha udržiavať vlhkú klímu v ich okolí. Umiestnite si ju napríklad do blízkosti monstery, potosovca alebo fikusu a vytvorte si doma tropické zákutie.
Jar je vhodné obdobie na presádzanie rastliny do väčšieho kvetináča. Pokiaľ už rastlina dosiahne maximálnu vhodnú veľkosť, vymieňajte jej len vrchnú časť substrátu.
Pre začiatočníka sa môže zdať pestovanie antúrie zložitejšie. Je treba neustále sledovať, či má správne podmienky, chrániť ju pred prievanom aj pred výkyvmi teplôt. Dôležité je tiež udržiavať jej vyššiu vlhkosť vzduchu. Pozor treba dávať na to, aby nemala premokrený substrát, čo by spôsobovalo hnilobu koreňov. Pri zabezpečení vhodných podmienok bude rastlina dlhoveká.
Dobrý deň, je antúria pre mačiatko nebezpečná? Ďakujem za odpoveď.
Jarmila Viteková, jarmilavi@gmail.com