Anubias barteri var. nana

Anubias barteri var. nana, (Araceae – áronovité), cz: Anubias zakrslý

Anubias barteri var. nana, (Araceae - áronovité)

Charakteristika

Anubias barteri var. nana je sladkovodná rastlina, ktorá pochádza z rovníkovej Afriky (Kamerun). Je to submerzná rastlina, čo znamená, že rastie celá pod vodou, ale dokáže rásť aj emerzne, čiže nad hladinou vody. Umiestňuje sa v akváriách. Keďže je nenáročná, odolná a rastie pomaly a bezproblémovo, je medzi akvaristami veľmi obľúbená. Má pevné, mierne zvlnené kožovité listy oválneho tvaru. Sú stredne zelenej farby, stopkaté a vyrastajú v hustom trse zo silného oválneho podzemku, z ktorého sa tiež tvorí mohutný koreňový systém.

Rastlín z rodu Anubias je mnoho, Anubias barteri var. nana patrí medzi tie menšie. Dorastá do výšky 5 – 15 cm a do šírky 5 – 20 cm.

Anubias barteri var. nana, (Araceae - áronovité)

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ho môžete delením podzemku. Používa sa ostrý nôž alebo skalpel, ktorým sa rozreže čo najpresnejšie podzemok materskej rastliny na 2 alebo viac častí tak, aby mala každá časť dostatočné množstvo listov aj koreňov. Kvôli dezinfekcii sa odporúča rastlinu, prípadne jej prerezanú časť, namočiť do slabého roztoku hypermangánu. Následne ju môžete umiestniť do akvária. Podzemok nevkladajte do substrátu, len ho položte na jeho povrch a niečím prichyťte alebo priviažte. Pozor, aby ste ho pri tom nepoškodili. Takto rastlina sama vyženie z podzemku korene, ktorými sa uchytí.

Ako pestovať anubias

Umiestnenie 
Anubias barteri var. nana môžete v akváriu umiestniť aj na tienistejšie miesta, na svetlo je nenáročný. Znesie vysokú aj nízku intenzitu svetla. Ideálny je stred akvária. Sadiť sa môže jednotlivo alebo v skupinách.

Životné podmienky
Dobre sa mu darí v širšej škále životných podmienok. Uvádza sa teplota 22 – 30°C, odporúča sa pH vody 5 – 9 a tvrdosť vody 3 – 15 dH (mäkká až tvrdá voda). Nie je potrebné pridávať CO2.

Zemina
Používa sa hrubší štrk a štrkopiesok, ktoré bývajú častým podkladom v akváriu. Podzemok rastliny sa nevkladá do substrátu, ale ukladá na jeho povrch. Ideálne je rastlinu umiestniť a opatrne upevniť medzi skaly a dekoračné drevené korene. Nie je nutné, aby pôvodné korene z podzemku boli v substráte. Rastliny sa samé zakorenia podľa svojho tempa a potrieb.

Voda a výživa
Vďaka pomalému rastu je Anubias rastlinou nenáročnou na živiny. Zo skúseností sa však dá konštatovať, že mäkká voda bohatšia na CO2 má priaznivý vplyv na rýchlejšie prírastky a zdravie listov.

Kvitnutie
Dokáže prekvapiť a potešiť, keď pod vodou zakvitne. Z podzemku vyrastie dlhá stopka nesúca na svojom konci oválny púčik, ktorý sa po čase rozvinie do kvetu, typického pre čeľaď áronovitých (ako napr. antúria, monstera, potos). Kvet sa tvorí vysoko nad listovým trsom.

Choroby a škodcovia

Pri pestovaní anubiasov v akváriách sa stáva, že ich napadnú vodné riasy. Prilepia sa na listy tak, že sa nedajú mechanicky odstrániť. Bývajú čiernej farby a nevyzerá to vôbec pekne (ako vidieť na ilustračných obrázkoch z môjho akvária). Napadnuté listy sa môžu odstrániť. Lepšie je však zariaseniu predchádzať. Pomôcť by malo zlepšenie podmienok v akváriu a doplnenie rýchlo rastúcich rastlín. Dôležité je aj riadne filtrovanie vody.

Listy anubiasov sú pevné a preto odolné voči živočíchom, ktoré si rady pochutnávajú na vodných rastlinách.

Kvalitné krmivo pre vašich domácich miláčikov nájdete tu.

Ako už bolo niekoľkokrát zdôraznené, podzemok nevkladáme do substrátu ani štrku, mohli by sme tým spôsobiť, že začne hniť. V substráte majú byť len korene, ktoré si tam rastlina zapustila sama. Aj malá ranka na rhizóme (podzemku) príliš blízko substrátu môže mať za následok infekciu (plesňového alebo bakteriálneho pôvodu).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *