Papučka hybridná

Papučka hybridná, (Calceolaria herbeohybrida), (Calceolariaceae – papučkovité, predtým Scrophulariaceae – krtičníkovité), cz: Pantoflíček zahradní

Papučka hybridná, Calceolaria herbeohybrida

Charakteristika

Papučka hybridná získala meno vďaka špecifickému tvaru jej kvetov, ktoré pripomínajú papučky. Pestuje sa ako sezónna rastlina, po odkvitnutí už zväčša chradne. Má srdcovité svetlozelené listy, jemne chĺpkaté zvlnené a vráskavé, podobné prvosienke alebo gloxínii. Kvety sa tvoria vo veľkých zhlukoch nad ružicou listov. Najčastejšie sa vyskytujú v žltej farbe s červenými alebo hnedými škvrnkami. Vyšľachtené boli aj odrody so základnou farbou oranžovou alebo červenou s tmavšími škvrnami. Stonka nesúca kvety je jemne chĺpkatá.

Papučka môže dorásť do výšky až 40 cm, častejšie sa však predávajú skôr nižšie rastlinky vo výške okolo 15 cm. Pestujú sa ako interiérové rastliny. Zaujímavé kvetináče aj všeličo iné môžete nájsť tu. Viac ako v byte sa jej možno bude páčiť na balkóne alebo terase, kde je chladnejšie. Dôležité je, aby na jej stanovišti nemrzlo a nedosiahlo tam ani priame ostré slnko.

Rozmnožovanie

Pestuje sa zo semien. Ak si želáte, aby na jar zakvitla, treba ju vysiať ešte v lete alebo na jeseň v predchádzajúcom roku. Existuje však aj odroda s názvom ´Anytime Mixed´, ktorá sa prakticky môže vysievať kedykoľvek počas roka a zakvitne po 5 mesiacoch od vysiatia.

Papučka hybridná, Calceolaria herbeohybrida

Ako pestovať papučku hybridnú

Umiestnenie
Vhodné je svetlé stanovište, ale nie priame slnko, ani prievan. Tak ako iným jarným bylinám, aj papučke vyhovujú chladnejšie podmienky. Ideálna teplota je medzi 7 a 10 °C.

Zemina
Vhodný je hlinitý substrát s prímesou hrubého piesku a vlhká pôda.

Zálievka
Zálievku potrebuje výdatnú a častú, nie však prelievanie. Ideálne je nechať kvetináč so zväzkom koreňov nasiaknuť v hlbokej nádobe s vodou.

Papučke tiež vyhovuje vlhký vzduch, preto ju postavte na misku so zvlhčovacími kamienkami. Nesprejujte ju však, mohla by začať hniť. Ak by sa vám stalo, že necháte rastline preschnúť substrát, bude náročné primäť ju k ďalšiemu rastu.

Kvitnutie
Kvitne skoro na jar, od februára do apríla. Kvitnutie predĺžite, ak rastlinu umiestnite v chladnejšom prostredí. Obdobie kvitnutia môže v optimálnych podmienkach trvať aj mesiac.

Choroby a škodcovia
Rastlinu napádajú vošky, ktoré sa zoskupujú na spodnej strane listov.

Papučka hybridná, Calceolaria herbeohybrida

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *