Balónovník veľkokvetý, (Platycodon grandiflorus), (Campanulaceae – zvončekovité), cz: Boubelka velkokvětá, Boubelík, en: Baloon flower, Chinese bellflower
Charakteristika
Balónovník veľkokvetý je pomaly rastúca nenáročná trvalka pochádzajúca z východnej Ázie (Čína, Kórea, Japonsko a východná Sibír). Môže dorásť do výšky 60 cm a do šírky 30 cm. Koreň rastliny sa využíva vo východoázijskej kuchyni a v tradičnej čínskej a kórejskej medicíne. Pri poranení roní rastlina bielu mliečnu šťavu.
Kvitne zaujímavými kvetmi pripomínajúcimi veľmi roztvorený zvonček. Kvety sú päťcípe, veľké až 7 cm a rastú na 25 cm dlhej stonke. Kvetné puky pred rozkvitnutím pripomínajú nafúknuté balóniky, podľa nich dostal balónovník pomenovanie vo viacerých jazykoch. Po dozretí balóniky prasknú a otvoria sa do tvaru hviezdice s výrazným žilkovaním. Pestujú sa kultivary dorastajúce do rôznej výšky s bielymi, modrými, fialovými alebo ružovými kvetmi. Plod je tobolka. Rastlina má tmavozelené podlhovasté listy, po okrajoch jemne zúbkaté. Je úplne mrazuvzdorná, znesie teploty až do -30°C. Na zimu zaťahuje do zeme, na jar opäť vyraší, hoci až v máji. Miesto, kde máte balónovník vysadený si radšej označte, aby ste tam skoro na jar nevysadili aj niečo iné, s čím si potom bude zavadzať. Rôzne záhradné pomôcky a doplnky si vyberiete tu.
Rozmnožovanie
Balónovník sa rozmnožuje semenami. Efektívnejšie je však zadovážiť si rastlinu z obchodu a v auguste alebo v septembri ju vysadiť na záhon. Po vysadení ju už nepresádzajte ani neokopávajte, lepšie bude rásť a kvitnúť bez zásahov do koreňového systému. Odporúčaná vzdialenosť pri výsadbe viacerých rastlín je 25 – 30 cm.
Ako pestovať balónovník
Umiestnenie
Vyhovuje mu slnečné stanovište alebo svetlý polotieň.
Zemina
Vhodná je hlinitá priepustná výživná a nepodmáčaná zemina, ktorá by nemala úplne vysychať.
Zálievka
Balónovník je odolný voči suchu, spravidla nepotrebuje žiadnu starostlivosť. V prípade veľkého sucha mu môžete dopriať občasnú zálievku. Rastliny pestované v nádobách treba mierne zalievať.
Kvitnutie
Kvitne od konca júna do augusta. Odkvitnuté kvety odstraňujte, lebo nepôsobia pekne.
Choroby
Netrpí veľmi chorobami, môžu si však na ňom pochutnávať slizniaci.
Tipy na pestovanie
Vysádza sa do záhonov, skaliek a dariť sa mu bude aj v nádobách. Balkónové kvetináče si vyberiete tu. Veľmi pekne vynikne vysadený v skupinách v rôznofarebných kombináciách. Samostatne rastúca rastlina je pomerne nevýrazná, odporúča sa vysádzať spolu aspoň 3 kusy. Pestovať ho môžete v spoločnosti nižších okrasných tráv, alebo v zmiešaných kvetinových záhonoch spolu s petúniami, aksamietnicami, kokardami, šalviou, krásnoočkom a podobne. Pekne vyzerá aj výsadba s ružami.
naozaj užitočná stránka 🙂 …môžem sa opýtať, môj balonovník je celý zožltnutý, síce sú obdobia dlhotrvajúcich dažďov, tak neviem čomu to pripísať. Nechať ho na zimu tak? Na jar vyraší?
Je to ok, na zimu balónovník zaťahuje, čiže celá nadzemná časť odumiera. Nasledujúci rok na jar opäť vyrastie.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Zdravím,
je možné balónovník strihať?