Bugénvilea

Bugénvilea, (Bougainvillea), (Nyctaginaceae – nocovkovité)

Bugénvilea, (Bougainvillea)

Charakteristika

Bugénvilea je drevnatá, vždyzelená liana pochádzajúca z tropických oblastí Južnej Ameriky. Obľúbená je v tropických a subtropických oblastiach po celom svete, vrátane Stredomoria. V miernom pásme sa vysádza v záhradách do pestovateľských nádob, ktoré sa na zimu prenášajú do nemrznúcich priestorov. Rastlina rastie ako rozložitý ker, malý strom alebo sa popína po iných rastlinách či rôznych oporách. Vetvy má riedko porastené tŕňmi, ktorými sa zachytáva o prípadnú podperu. Stopkaté, celookrajové listy rastú na stonkách striedavo, sú lesklé a majú oválno kopijovitý tvar. Môžu byť chĺpkaté.

Kvety sú drobné stopkaté, vyrastajúce zvyčajne po troch. Sú obojpohlavné, majú lievikovitý tvar a sú bielej, prípadne žltkastej farby. Žiarivé farby, ktoré robia Bugénvileu tak obľúbenou, nie sú z kvetov, ale z veľkých tenkých papierovitých listeňov podopierajúcich skutočné kvietky. Listene môžu byť žltej, červenej, ružovej, fialovej, oranžovej alebo bielej farby a pretrvávajú na rastline aj niekoľko týždňov. Samotné kvietky kvitnú len pár dní. Po opelení sa z nich vyvinú jednosemenné valcovité rebrované plody.

Rastlina získala pomenovanie v roku 1789 podľa francúzskeho bádateľa a admirála Louisa Antoina de Bougainville, veliteľa výpravy, pri ktorej bola objavená.

Rozmnožovanie

Množenie nie je ľahké, ale môžete to skúsiť. Bugénvileu si rozmnožíte prostredníctvom polovyzretých odrezkov, ktoré odoberte zo zdravej vitálnej rastliny uprostred leta. Odrezok by mal byť dlhý asi 10 až 15 cm a mal by mať 5 až 9 očiek alebo uzlov. Odrezok šikmo zrežte pod spodným uzlom a odstráňte z neho listy, aby ste nasmerovali všetku jeho energiu na tvorbu koreňov. Potom odrezok vložte do rozmnožovacieho substrátu a prikryte sklom. Teplo a svetlo majú pozitívny vplyv na tvorbu koreňov. Treba však mať trpezlivosť a zabezpečiť im vyhrievanie. Pri teplote min. 30 °C by mali odrezky zakoreniť do 6 týždňov. Zo začiatku majú veľmi krehké korienky, ktoré nie je dobré poškodiť, inak sa rast na dlho zastaví. Doplnky do záhrady aj všeličo iné nájdete tu.

Ako pestovať bugénvileu

Umiestnenie
Na úspešný rast potrebuje dostatok svetla, tepla a vzdušnej vlhkosti. Ak by ste ju umiestnili na tmavé stanovište, začala by strácať listy a odmietla by kvitnúť. Doprajte jej pár hodín denne na slnečnom stanovišti, ideálne na popoludňajšom slnku. Bugénvilea je tvárna liana, zabezpečte jej preto vhodnú oporu, okolo ktorej sa bude ovíjať. Oporu pre rastliny si vyberiete aj tu.

Zemina
Pestuje sa v bežných záhradných, dobre priepustných a kyprých pôdach. Potrebuje hlavne dobre prevzdušnenú zeminu podľa možností s neutrálnou alebo mierne kyslou pôdnou reakciou. Pri pestovaní v nádobách môžete použiť substrát pre balkónové rastliny.

Zálievka
Bugénvilea má rada dostatok, nie však nadbytok vlahy a neprospievajú jej ani dlhodobé obdobia sucha. Veľmi dôležitá je pravidelná výživa, ktorá sa pridáva do každej zálievky. Vhodné je hnojivo na kvitnúce rastliny s vyšším obsahom draslíka.

Kvitnutie
V tropických oblastiach rastie a kvitne počas celého roka. Vysadená v chladnejšom podnebí prestáva rásť už pri teplotách okolo 15°C a vtedy potrebuje sucho. Najbohatšie kvitne, keď sa dĺžka dňa rovná dĺžke noci. Ak rastie v oblastiach okolo zemského rovníka, kde sú deň a noc približne rovnako dlhé, má tendenciu kvitnúť po celý rok. V miestach položených ďalej od rovníka najčastejšie rozkvitá na jar alebo na jeseň, v čase okolo jarnej a jesennej rovnodennosti.

Choroby a poruchy rastu

Pestovatelia sa stretávajú so žltnutím listov, ktoré býva spôsobené nesprávnou zálievkou. Môže ísť o obidva extrémy – nadmerne suchý, alebo častejšie nadmerne mokrý substrát. Pri výsadbe alebo presádzaní preto nepodceňujte drenážnu vrstvu ani výber zeminy. Nedostatok svetla, ako už bolo spomenuté, má za následok zvýšené padanie listov. Bugénvilea potrebuje denne aspoň 4 hodiny slnka. Okrem toho, pri nedostatku svetla vám nebude kvitnúť.

Zo škodcov sa môžu objaviť puklice, vošky alebo roztoče, ktoré vytvárajú biele pavučinky na listoch. V prípade výskytu hneď zasiahnite.

Bugénvilea, (Bougainvillea)

Zazimovanie

Hoci bugénvileu môžete pestovať aj ako izbovú rastlinu, pre jej zdravý rast je lepšie, ak je počas leta letnená, čiže umiestnená v záhrade alebo na terase a na zimu zazimovaná v chránených priestoroch. Najnižšia odporúčaná zimná teplota je 10°C. V zime nepotrebuje zálievku ani výživu. Pri nízkych teplotách začne zhadzovať listy. S výživou aj zálievkou začnite opäť na jar, keď začne rásť.

Bugénvilea, (Bougainvillea)

Ďalšie odporúčania

Presádzať ju stačí raz za 2 – 3 roky. Bugénvilea rada kvitne v obmedzenom priestore pre korene, takže ju stačí presadiť do len o trochu väčšieho kvetináča. Keď už dosiahne kvetináč vaše maximum, stačí rastline raz za čas vymieňať vrchnú vrstvu zeminy. Debničky, kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Nezabúdajte však na výživu.

Ak výhonky rastú neusporiadane a kazia požadovaný tvar, môžete ich mierne zrezať. Ideálnym obdobím je jeseň, alebo skorá jar. Po odrezaní rastového vrcholu by mala na rastline ostať asi 5 až 7 cm dlhá časť nového letorastu, ktorá je zelená a mäkká. Staré výhonky sú zdrevnatené a hrubšie. 

Bugénvilea, (Bougainvillea)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *