Čiernooká Zuzana

Čiernooká Zuzana, Tunbergia krídlatá, (Thunbergia alata), (Acanthaceae – akantovité), en: Black-eyed Susan vine

Charakteristika

Čiernooká Zuzana alebo inak Tunbergia krídlatá je tropická vždyzelená trváca popínavá rastlina, ktorá v oblastiach bez mrazu dokáže dorásť do dĺžky až 6 metrov. V našich zemepisných šírkach pestovaná v nádobe ako letnička dorastá do dĺžky 1 – 2 m.

Má spletité stonky s vajcovitými alebo trojuholníkovými listami na stopkách. Okraje listov bývajú zvlnené až zubaté a povrch majú chlpatý. Kvety vyrastajú z pazúch listov a majú 5 okvetných lístkov väčšinou oranžovožltej farby s charakteristickým tmavo fialovým hrdlom uprostred. Existujú kultivary s červenými, oranžovými, červeno-oranžovými, bielymi, svetložltými alebo jasne žltými kvetmi, s alebo bez charakteristického tmavého stredu, ktorý je inšpiráciou pre všeobecný názov rastliny.

Koruna kvetov je veľká cca 4 cm, plody sú dlhé 16 až 18 mm a sú jemne chlpaté.

Rodové meno dostala Tunbergia na počesť Carla Petra Thunberga (1743-1828), švédskeho botanika a profesora medicíny a prírodnej filozofie na univerzite v Uppsale, tiež cestovateľa po Južnej Afrike a Japonsku.

Výskyt

Rastlina pochádza z tropických oblastí východnej Afriky a rozšírená je takmer celosvetovo prevažne v tropických a subtropických oblastiach. Kvôli krásnemu kvitnutiu sa pestuje ako obľúbená ozdobná rastlina. Na viacerých miestach sa jej podarilo preniknúť do voľnej prírody a v karibských a tichomorských ostrovoch, od Mexika po Kolumbiu alebo tiež v Japonsku ju označujú za invázny druh. K takémuto zaradeniu prispieva jej rýchly popínavý rast a ťažká likvidácia, keďže podzemné rizómy, ktoré zostávajú v zemi, rýchlo obrastajú.

Rozmnožovanie

Nové rastliny získate výsevom semien. Semená ľahko klíčia v humóznej pôde s trochou piesku a rastlina sa dá vypestovať aj z odrezkov. Namáčanie semien cez noc v miske s teplou vodou pomôže zlepšiť a zrýchliť klíčenie. Klíčenie obvykle trvá okolo 20 dní pri ideálnej teplote 18-22 °C. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do záhrady a domácnosti si vyberiete tu.

S výsevom sa začína od februára do marca do hĺbky 1 cm do zeme. Od polovice mája, kedy už nehrozia mrazy, je možný aj výsev priamo na záhon a v tomto čase je tiež možné predpestované sadenice umiestniť von. Nádoby s rastlinami sa dajú prezimovať vo vnútri v teplej slnečnej miestnosti. Odrezky sa zvyknú odoberať koncom leta na prezimovanie.

Ako pestovať tunbergiu

Umiestnenie
Obľubuje slnečné teplé stanovištia dobre chránené pred vetrom. Prosperovať bude aj v čiastočnom tieni, ideálne v popoludňajšom. Pri nedostatku svetla slabšie kvitne.

Zemina
Pestujte ju v organicky bohatých, úrodných, stredne vlhkých a dobre priepustných pôdach s dostatkom vápnika.

Zálievka
Rastline vyhovuje stredne vlhká pôda. Zabezpečte jej pravidelnú a dostatočnú zálievku bez premokrenia.

Hnojenie
Pre dosiahnutie čo najkrajšieho vzhľadu – vzrastu i kvitnutia – doprajte tunbergii raz až dvakrát týždenne univerzálne hnojivo alebo hnojivo pre balkónové kvety.

Kvitnutie
Kvitne od polovice leta do prvých mrazov, v tropických klimatických pásmach môže kvitnúť po celý rok.

Ďalšie odporúčania

Tunbergia je vďačná rastlina, ktorá sa rozrastie tam, kam jej určíte. V závesnej nádobe vytvorí vodopád kvetov, alebo sa vyšplhá do výšky po jednoduchej drsnej konštrukcii. Na šplhanie je vhodný napríklad aj pevný špagát, z ktorého vytvoríte napnutý ihlan. Aby rastlina prosperovala zabezpečte jej dostatok živín a voľnú pôdu, prípadne dostatočne veľkú nádobu. V nádobe s priemerom 20 až 30 cm sa dokáže vyšplhať asi do výšky 1,5 až 2 m. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *