Cleistocactus strausii

Cleistocactus strausii, Strieborný lampáš, (Cactaceae – kaktusovité), en: Silver torch, Wooly torch

Charakteristika

Cleistocactus strausii je vzpriamený kaktus stĺpovitého vzrastu s rebrovanými a valcovitými stonkami. Sivozelené stonky sú husto pokryté areolami so 4 žltohnedými ostňami dlhými cca 4 cm a početnejšími kratšími bielymi štetinami. Stonky môžu dosiahnuť výšku aj 3 m, pričom sú úzke, ich priemer je okolo 6 cm. Na báze sa môžu rozvetvovať a nové výhonky potom hneď rastú kolmo smerom nahor. Kvety sa tvoria na starších kaktusoch, ktoré už dosiahli výšku okolo 45 cm. Sú rúrkovité, tmavočervenej až bordovej farby, vyrastajú kolmo na stonku a môžu byť až 6 cm dlhé. Rovnako ako u iných kaktusov z rodu Cleistocactus sa kvety takmer neotvárajú.

Pôvod a výskyt

Pochádza z horských oblastí južnej Bolívie, kde rastie vo výške 1 500 – 3 000 m.n.m. Preferuje suché a polosuché horské oblasti s dobre drenážovanou pôdou, silným slnečným žiarením, ale s nie vysokými teplotami. Vo svojom prirodzenom prostredí dostáva počas leta dostatok vody, no počas zimy takmer žiadnu. Odolá aj mrazom do -10°C, no teploty nižšie ako -5°C už môžu poškodiť rastové hroty.

Rozmnožovanie

Môže sa rozmnožovať bočnými výhonkami alebo semenami. Výhonky by sa mali odoberať blízko základne hlavnej stonky, podobne ako výhonky aloe vera. Odobraté výhonky nechajte minimálne 7 dní zaschnúť na vzduchu, aby sa rana zahojila. Ak by ste ich vysadili príliš skoro, namiesto zakoreňovania by vám začali hniť. Zakoreňovanie trvá 3-8 týždňov a nie vždy je úspešné. Preto niektorí pestovatelia viac odporúčajú množenie semenami.

Ako pestovať Cleistocactus strausii

Umiestnenie
Ideálne je priame slnečné svetlo, ale nie vysoké teploty. Počas vegetačného obdobia je vhodná bežná izbová teplota. V zime doprajte rastline odpočinok na svetlom mieste pri teplote 10 ºC.

Zemina
Použite hlinitú zeminu s prídavkom hrubozrnného piesku a perlitu, kvôli drenáži. Rastlina by sa mala pestovať vo veľmi poréznej piesočnatej pôde. Vhodný je substrát pre kaktusy a sukulenty.

Zálievka
V lete zalievajta výdatne, ale pred ďalšou zálievkou nechajte zeminu úplne vyschnúť. Začiatkom jari môžete pridať do zálievky hnojivo pre kaktusy, podporí to rast. V zime v chladnejšom prostredí zalievajte len veľmi striedmo, alebo nechajte zeminu radšej suchú. Príliš veľa vody rastlinu oslabí a povedie k hnilobe koreňov.

Vlhkosť vzduchu
Vyhovuje jej suchý vzduch, preto vzdušnú vlhkosť nezvyšujte.

Kvitnutie
Kvitne v lete. Aby však tento kaktus rozkvitol, je potrebné zabezpečiť mu plné slnečné svetlo niekoľko hodín denne.

Škodcovia a choroby
Kaktusy môže napadnúť vlnatka, ktorá zanecháva na listoch biele chumáčiky voskovej vaty. Koreňová vlnatka môžu napadnúť aj korene rastliny, čo ju brzdí v raste. Vyskytnúť sa môžu aj roztoče.

Pestovateľské tipy

Keďže cleistocactus strausii pomerne rýchlo rastie, potrebuje dostatok miesta pre korene. Presádzanie by sa malo vykonávať každý druhý rok, alebo keď korene rastliny prerastú drenážnu vrstvu kvetináča.

Pri presádzané skontrolujte korene. Ak by ste na nich našli biele vlnené chumáčiky, ide o napadnutie koreňovými červcami / vlnatkou. V takom prípade ošetrite korene príslušným insekticídom. Ak kaktusy pravidelne presádzate, nie je nutná dodatočná výživa. Kvetináče pre nové rastliny aj všeličo iné si vyberiete tu.

Jeden komentár k “Cleistocactus strausii

  • 21. januára 2023 at 20:57
    Permalink

    Oj joj, to sú utrápené rastlinky. Podľa slnka to je foto nejakej botanickej záhrady na juhu Európy, pravda? No veľmi sa tam záhradník do roboty nehrnie. Ani mŕtvolky neodstraňujú. ? Je to síce vysokohorská rastlina, ale tieto husto otrnené kaktusy vydržia plné slnko bez najmenších problémov. Mám ich pod holým nebom celé vegetačné obdobie, polieva mi dážď. Iba začiatkom septembra ich prenesiem pod prístrešok, aby do mrazov vyschol sustrát – aby som ho nemusel na radiátore dosúšať. V zime sa nepolieva vôbec

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *