Opuncia figová, (Opuntia ficus-indica), (Cactaceae – kaktusovité), cz: Nopál obecný, Opuncie mexická, en: Indian fig opuntia, Fig opuntia, Prickly pear
Charakteristika
Opuncia figová je trváci sukulentný rozvetvený ker, ktorý je najrozšírenejším a komerčne najvýznamnejším druhom kaktusu na svete. Dorastá do výšky 3 – 6 m a tvoria ho dužinaté sploštené články, ktoré na báze drevnatejú. Jednotlivé články sú oválno vajcovité až podlhovasté a sú na nich areoly, z ktorých pučia jemné ostne alebo u niektorých druhov aj dlhé a tvrdé tŕne dosahujúce až 10 cm. Články sú pokryté voskovou epidermou, ktorá odpudzuje vodu a odráža slnko. Na 1 – 2 ročných článkoch sa tvoria kvety veľké 8–10 cm v priemere. Okvetné lístky môžu byť žlté, biele aj červené. Plodom je guľovitá bobuľa so šťavnatou dužinou. Má chuť pripomínajúcu sladký melón. Červeno fialová alebo bielo žltkastá dužina obsahuje veľa drobných tvrdých semien.
Výskyt
Opuncia figová pochádza z centrálneho Mexika, kde bola pestovaná už pred 9 tisíc rokmi. Po objavení Ameriky bola privezená do Európy, v Stredomorskej oblasti ju pestovali a v mnohých oblastiach sveta splanela. Bola zavlečená aj do Južnej Ameriky, Makaronézie, severnej i južnej Afriky, juhozápadnej Ázie, Austrálie a do Tichomoria. Miestami sa šíri invázne do okolia. Rastie v suchých a polosuchých oblastiach, na svahoch, skalách, tiež na úhoroch, v okolí ľudských sídiel a ciest, väčšinou v pásme od pobrežia až do nadmorskej výšky okolo 300 m.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa buď semenami alebo odrezkami. Na rozmnoženie môžete použiť segment (prípadne dvoj až trojsegment), ktorý odlomíte z rastliny, alebo lepšie, odrežete ho ostrým nožom. Rez veďte v mieste, kde jeden článok nasadá na druhý. Nechajte ho niekoľko dní na čistej podložke zaschnúť, aby sa rana zacelila.
Odrezaný článok potom jemne zatlačte do pripravenej nádoby so substrátom, ktorý je určený na pestovanie kaktusov. Základ segmentu nevtláčajte príliš hlboko do substrátu. Na zakorenenie je možné použiť aj plod.
Ako pestovať opunciu
Umiestnenie
Vyhovuje jej slnečné stanovište, počas sezóny môžete rastlinu preniesť von na miesto, kde na ňu nebude pršať. V zime opuncii vyhovuje bezmrazé chladné zimovanie do 10°C s obmedzením zálievky na minimum.
Zemina
Vhodný je substrát pre kaktusy a sukulenty. Rastlina je citlivá na nedostatok kyslíka v koreňovej zóne, vyžaduje dobre priepustné pôdy, teda piesčito štrkový substrát. Na dno nádoby umiestnite dostatočne hrubú drenážnu vrstvu.
Zálievka
Zalievajte len mierne a až po preschnutí substrátu. Počas sezóny môžete rastlinu pár krát prihnojiť špecializovaným hnojivom na kaktusy. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.
Kvitnutie
Kvety sa objavujú začiatkom mája až začiatkom leta a kvitnú od mája do júla. Plody dozrievajú od augusta do októbra. V izbových podmienkach sa plodov pravdepodobne nedočkáte.
Škodcovia a choroby
Vyskytnúť sa môže vlnatka, ktorá zanecháva na listoch biele chumáčiky voskovej vaty, tiež puklice a roztoče. Škodcovia môžu napadnúť aj korene rastliny, čo ju brzdí v raste.
Zaujímavosť
Na plantážach, kde sa vysádzajú opuncie sa pestuje aj hmyz červec nopálový, ktorý sa stáva parazitom na článkoch opuncie. Z následného spolužitia tohto hmyzu a rastliny sa získava karmín, červené farbivo, ktoré sa používa v kozmetických prípravkoch, napríklad v rúžoch.
Plody – kaktusové figy
Plody opuncie sa nazývajú kaktusové figy a sú obľúbené pre svoju sladkú chuť. Rastlina začína rodiť asi po 3 – 4 rokoch od vysadenia a plody vyrastajú na okrajoch plochých článkov. Oddeľujú sa ostrým nožom. Tvarom sa podobajú na menšie vajcia a povrch majú pokrytý malinkými tŕňmi. Keďže plody sú pichľavé, pri ich zbere a manipulácii treba používať rukavice.
Kaktusové figy obsahujú veľké množstvo vitamínu C, A a vitamíny skupiny B, kyselinu listovú, rôzne druhy aminokyselín a tiež minerály ako draslík, vápnik, horčík a fosfor. Konzumujú sa čerstvé, alebo sa z nich pripravujú džúsy, džemy, alkoholické nápoje a vyrába sa z nich aj sladidlo. Výbavu do kuchyne aj všeličo do domácnosti nájdete tu.
Vegánska kaktusová koža
Z listov opuncie je špeciálnou patentovanou metódou vyrábaný materiál veľmi podobný koži. Vyrába sa z prášku, ktorý je vyrobený pomletím listov opuncie usušených na slnku. Listy kaktusu dorastajú, čiže rastlina nezahynie. Opuncia je nenáročná a na jej pestovanie nie je potrebný ani zavlažovací systém – stačí dažďová voda. Viacerým výrobcom oblečenia sa tento udržateľný nápad zapáčil a v ponuke už majú oblečenie z vegánskej kože, ktoré je dostupné aj u nás.