Ďatelina roľná

Ďatelina roľná, (Trifolium arvense), (Fabaceae – bôbovité), cz: Jetel rolní, Jetel kočičí, en: Hair-foot trefoil, Hare’s-foot clover, Oldfield clover, Pussy clover, Rabbits-foot clover, Stone clover

Charakteristika

Ďatelina roľná je jednoročná alebo dvojročná vzpriamená bylina s načervenalou chĺpkatou a rozvetvenou stonkou, ktorá môže dorásť do dĺžky cca 5 – 40 cm. Ako všetky ďateliny, aj jej listy sú trojpočetné, rozdelené do troch štíhlych, kopijovitých, sediacich, mäkko chĺpkatých lístkov s dĺžkou 1–2 cm a šírkou 3–5 mm. Listy sú v spodnej časti dlhostopkaté, v hornej časti sú takmer sediace.

Kvety sú zoskupené v hustom súkvetí vytvárajúcom valcovité hlávky. Jednotlivé kvety sú 0,5 cm dlhé, sú ružovobielej farby a vyznačujú sa množstvom hodvábne bielych až ružových chĺpkov. Tieto chĺpky spolu s viac-menej podlhovastou formou súkvetia sú častou inšpiráciou pre pomenovanie rastliny. Opeľovanie vykonávajú včely alebo sa uskutočňuje prostredníctvom autogamie, pretože kvety sú obojpohlavné. Obdobie kvitnutia nastáva od začiatku leta do jesene. Plod je malý struk obsahujúci jediné semeno.

Výskyt

Ďatelina roľná pochádza z Európy, s výnimkou arktickej zóny. Zavlečená bola aj na ostatné kontinenty, kde ju na niektorých miestach považujú za inváznu (Austrálie, niektoré časti USA a to hlavne na piesčitých narušených miestach). Rastie roztrúsene v nížinných alebo stredohorských biotopoch až do nadmorskej výšky 1 600 metrov. Uprednostňuje suché chudobné piesočnaté nevápnité pôdy a vyhľadáva slnečné stanovištia. Zvyčajne sa vyskytuje na okrajoch polí, v pustatinách, popri cestách, na piesočných dunách a príležitostne vo vinohradoch a sadoch.

Rozmnožovanie

Chlpatosť kalicha je dôležitá, pretože chráni kvet a ostatné časti na suchých, slnkom vypálených stanovištiach a navyše tiež pomáha strukom ľahšie sa šíriť vetrom. Semená bývajú dvojaké – s tvrdým a mäkkým povlakom. Semená s mäkkým povlakom môžu vyklíčiť okamžite, zatiaľ čo semená s tvrdým povlakom zostanú nečinné až do doby, kým sa obal semena nerozloží natoľko, aby umožnil vniknutie vody. Semená, ktoré vyklíčia v jeseni, prezimujú bez kvitnutia a kvitnú až v nasledujúcom vegetačnom období. Vo voľnej prírode však semená len zriedka vyklíčia v tom istom lete, väčšina z nich má veľmi tvrdú škrupinu a potrebujú čas, aby zmäkli. Tvrdý obal semenám umožňuje prezimovať a začať klíčiť, až keď sú teploty opäť priaznivé.

Pomôcky a doplnky do vašej záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Využitie

Ako väčšina bôbovitých rastlín, aj ďatelina roľná má symbiotický vzťah s určitými pôdnymi baktériami, ktoré tvoria uzlíky na koreňoch a fixujú vzdušný dusík. Časť tohto dusíka využíva samotná rastlina, časť však môžu využiť aj iné rastliny rastúce v jej blízkosti. Nie je vhodná ako krmivo zvierat, hospodárske zvieratá a kone môžu mať z jej konzumácie tráviace problémy.

Príbuzné druhy

Do rodu ďatelín (Trifolium) patrí odhadom asi 300 druhov, z ktorých sa na území Slovenska vyskytuje asi 30. Z hospodárskeho hľadiska sú to významné krmoviny, ktoré zároveň obohacujú pôdu o dusík a vo včelárstve sú cenené ako významné medonosné rastliny.

Medzi liečivé rastliny sa zaraďujú ďatelina lúčna (Trifolium pratense) s ružovými kvetmi a ďatelina plazivá (Trifolium repens), ktorá má kvety biele. Žlté kvety má ďatelina poľná (Trifolium campestre). Viac informácii je v preklikoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *