Kalanchoe

Kalanchoe blossfeldiana

Kalanchoe, (Crassulaceae – tučnolistovité)

Charakteristika

Kalanchoa patrí medzi obľúbené dlhokvitnúce izbové rastliny. Pochádza z Madagaskaru, prípadne z tropickej Afriky. Dorastá do výšky 25 – 60 cm. Je to kompaktná, hustá rastlina s tmavozelenými listami, často s červeným zafarbením na okrajoch a spodnej strane. Červený nádych získavajú na slnečnom stanovišti. Listy sú oválneho tvaru, dužinato kožovité a majú zubatý okraj. Kvety sú malé, trúbkovité, so 4 korunnými lístkami alebo aj plnokveté, záleží od odrody. Usporiadané sú v hustých koncových súkvetiach na stonkách vyčnievajúcich ponad listy. Súkvetia môžu byť tvorené až z 50 dlhokvitnúcich kvietkov. Najčastejšie sa pestujú tmavočervené druhy, ale na výber sú aj kalanchoe s bielymi, žltými, oranžovými alebo ružovými kvetmi. Pestuje sa ako dočasná rastlina, pretože druhý krát už v bežných domácich podmienkach nezakvitne.

Kalanchoe

Rozmnožovanie

Rozmnožíte si ju na jar stonkovými odrezkami. Množiť sa dajú aj listovými odrezkami alebo semenami. Pekné kvetináče pre kalanchoe nájdete tu.

Ako pestovať kalanchoe

Umiestnenie
Vyhovuje jej jasné svetlo s určitou dávkou priameho slnka, hlavne v zime. Vhodná je normálna izbová teplota s minimom 10°C. Kvôli krehkosti listov s nádobou ani rastlinou zbytočne nemanipulujte, aby ste ju nepoškodili. Listy sa ľahko lámu a miesto zlomu potom zostáva hnedé.

Zemina
Vhodný je hlinitý substrát s prímesou piesku alebo perlitu, nezabudnite ani na drenážnu vrstvu v črepníku.

Zálievka
Je to suchomilná rastlina a preto ju zalievajte len mierne. Pred každou zálievkou by mal substrát takmer preschnúť. Zamokrenie spôsobuje hnilobu koreňov a rastlina môže ľahšie podľahnúť škodcom. V zime a chlade zálievku ešte viac obmedzte. Ak však necháte zeminu príliš vyschnúť, spodné listy kalanchoe začnú žltnúť.

Kvitnutie
Jej prirodzené obdobie kvitnutia je od konca jesene do začiatku jari. Znížením počtu hodín denného svetla ju pestovatelia môžu nastaviť na kvitnutie takmer kedykoľvek po celý rok.

Choroby a škodcovia

Rastlinu napádajú pomerne často červce. Vyzerajú ako malé biele vlnené chumáčiky v úžľabinách listov. Vyciciavajú rastlinné šťavy a vylučujú cukornaté výkaly. Ak sa objavia na vašej rastline, ihneď ich odstráňte vlhkou handričkou alebo vatou. Objaviť sa môžu aj koreňové červce, žijúce na koreňoch. Rastlina vtedy vädne a chradne akoby z nevysvetliteľných dôvodov, ich prítomnosť potom môžete overiť len tým, že rastlinu vyberiete z kvetináča a skontrolujete jej korene. Červce napádajú najmä nahusto rastúce, ružicovito usporiadané rastliny, ako senpólie, lopatkovec, ale aj iné, napr. fikus benjamin.

Občas sa zvyknú na spodnej strane listov objaviť aj roztoče. Sú veľmi malé, takmer okom neviditeľné, na ich prítomnosť upozorňujú pavučinky, ktoré vytvárajú. Vyciciavajú z listov šťavu a tým spôsobujú vznik škaredých škvŕn. Vyhovuje im suché teplé prostredie. Za prevenciu sa považuje rosenie rastlín.

Kalanchoe

Starostlivosť po odkvitnutí

Po odkvitnutí sa zväčša neodporúča kalanchoe pestovať ďalej, pretože je náročné primäť ju opäť kvitnúť. Zvyknú sa jej vyťahovať stonky a zmenšovať listy a nepôsobí už pekným dojmom. Ak vás tento úvod neodradil, o opätovné kvitnutie sa môžete pokúsiť tým, že po odkvitnutí poskytnete rastline na určitý čas kľudové obdobie. V lete ju potom umiestnite von na dobre osvetlené stanovište s jemným tieňom. To by ju mohlo ešte naštartovať.

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *