Begónia hľuznatá

Begónia hľuznatá, (Begonia Tuberhybrida Group), (Begoniaceae – begóniovité)

Begónia hľuznatá (Begonia Tuberhybrida Group)

Charakteristika

Begónia hľuznatá patrí medzi begónie, ktoré sa zvyknú pestovať v exteriéri. Môže dorásť do výšky 20 -50 cm. Rastlina v zemi vytvára plochú hľuzu, z ktorej vyrastá nízka mäsitá hrubá stonka a z nej vyrastajú krátko stopkaté nesúmerné listy. Listy majú srdcovitý tvar, zúbkované okraje, zašpicatené konce a dorastajú do dĺžky cca 10 – 15 cm.

Z pazúch listov vyrastajú súkvetia kvetov červenej, ružovej, lososovej, žltej, oranžovej alebo bielej farby. Šľachtiteľskou aktivitou bolo vytvorených mnoho hybridov s kompaktným vzrastom, bohatou násadou kvetov aj dlhým obdobím kvitnutia. Medzi veľmi obľúbené patria hybridy skupiny Elatior.

Begónia hľuznatá vyžaduje dodržiavanie období vegetácie a zimného odpočinku, kedy hľuzy nechávame uložené na chladnom mieste. Ak sú hľuzy správne prezimované v nasledujúcej sezóne nám vyrastú nové rastlinky.

Rozmnožovanie

Begónie sa často zvyknú množiť prostredníctvom listov, ako je to opísané v článku o begónii kráľovskej. Begónie hľuznaté môžeme množiť aj delením starších, väčších hľúz. Správne prezimované hľuzy sú pevné, bez známok zoschnutia či scvrkávania sa. Necháme si ich napučať a rozrežeme ich ostrým nožom tak, aby v každej časti zostal aspoň jeden púčik. Rozrezané hľuzy potom ukladáme do vlhkého substrátu púčikom nahor a zasypeme ďalšou vrstvou zeminy.

Výsadba z hľúz

Hľuzy sadíme do priepustného substrátu naplocho, korienkami nadol. Odporúča sa nechať ich pred výsadbou naklíčiť, čiže udržiavať vo vlhkom a teplom prostredí (nie vo vode). Prvé klíčky by sa mali objaviť do 10 dní. Nesmieme ich nechať zachnúť. Naklíčenie hľúz urýchli rast a kvitnutie rastliny. Po výsadbe by sme sa mali dočkať kvetov asi za 3 – 4 mesiace. Preto s predpestovávaním začíname už v januári a februári. Vysadené hľuzy uložíme na svetlé miesto s teplotou cca 18°C a udržujeme vlhko. Po pominutí rizika mrazov ich otužujeme a umiestnime na balkón (nie na priame slnko).

Ako pestovať begóniu hľuznatú

Umiestnenie
Begónia vyžaduje svetlé, teplé stanovište bez priameho slnečného žiarenia a s vyššou vzdušnou vlhkosťou. Ideálna je teplota 20 – 25 °C. Nevhodné je chladné a suché prostredie a tiež priame letné slnko, ktoré by spôsobilo popálenie listov.

Zemina
Ideálna je výživná vlhká priepustná zemina s prímesou rašeliny a perlitu a nevyhnutná je drenážna vrstva na dne črepníka.

Zálievka
Zalievame odstátou alebo dažďovou vodou. Zalievať ju treba pravidelne, avšak mierne, aby nedochádzalo k premokreniu, kedy by hrozilo riziko zahnívania koreňov. Substrát sa medzi jednotlivými zálievkami necháva vyschnúť cca do hĺbky 2 cm.

Hnojenie
Od jari do jesene hnojíme každých 14 dní štandardným tekutým hnojivom. Na začiatku vegetácie (marec) je vhodné hnojivo so zvýšeným obsahom dusíka na podporu rastu. Pred začiatkom kvitnutia (máj) sa pridáva viac fosforu a ku koncu vegetácie (september) sa má používať hnojivo so zvýšeným obsahom draslíka na dobré vyzretie hľúz.

Kvitnutie
Hlavné obdobie kvitnutia je jún až október.

Starostlivosť
Stonky aj listy begónií sú veľmi krehké a ľahko sa lámu, preto s nimi treba manipulovať opatrne. Pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov podporí tvorbu nových a predĺži tak kvitnutie.

Begónia hľuznatá v spoločnosti begónie vždykvitnúcej (semperflorens cultorum)

Choroby a škodcovia begónií

Begónie zvyknú napádať háďatká (na koreňoch) a roztoče. Z chorôb to býva múčnatka (biele múčnaté škvrny) alebo botrytída (pleseň šedá). Pleseň šedá sa objavuje vo vlhkom a zároveň chladnom prostredí. V takomto prostredí rastline často vädnú a hnednú listy aj keď nie je napadnutá plesňou. Poškodené listy treba odstrániť a rastlinu premiestniť do teplejšieho prostredia.

Pri prílišnom premokrení substrátu v črepníku zvyknú korene zahnívať, bývajú napadnuté koreňovou hnilobou, rastlina začína vädnúť.

Ak sa listy zvinujú a na koncoch usychajú, príčinou môže byť veľmi teplé a suché stanovište alebo zamokrená pôda.

Listy a stonky nekropíme vodou, vystavili by sme ich riziku hubovitých chorôb.

Využitie

Begónia hľuznatá sa zvykne vysádzať do okenných debničiek a skrášľuje balkóny a terasy orientované na východnú alebo severovýchodnú stranu. Možno ju tiež pestovať v byte ako črepníkovú rastlinu. Dobre sa jej darí aj na polotienistých záhonoch v záhrade.

Zazimovanie

Hľuzu aj s koreňmi pred zimou vyberáme zo zeme, lebo nie je mrazuvzdorná. Očistíme ju od prebytočného substrátu, výhonky skrátime na 5 cm a necháme preschnúť. Zdravé a nepoškodené hľuzy begónií umiestňujeme do debničky so suchým a ľahkým substrátom. Debničku označíme menovkou a umiestnime na tmavé, chladné (nad 0°C) a vzdušné miesto s bežnou vlhkosťou. Raz za čas prekontrolujeme, či ich nenapadla pleseň, alebo hniloba.

Príbuzné druhy

Odhaduje sa, že begónií je cez 900 druhov. Niektoré sa pestujú pre krásne kvety, iné pre atraktívne listy, niektoré sú nízke, iné veľké a popínavé rastliny. Podľa typu koreňov ich môžeme rozdeliť na 3 skupiny. Prvá je skupina s vláknitými a jemnými koreňmi, ktoré zvyknú rýchlo zaplniť celý kvetináč. Druhá skupina rastie zo silného dužinatého podzemku, ktorý rastie na povrchu pôdy a zakoreňuje v pôde. Tretia skupina je tvorená hľuznatými begóniami, ktoré tvoria v zemi hľuzu a potrebujú zimný kľud.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.