Rozchodník pochybný

Rozchodník pochybný, (Sedum spurium, syn. Phedimus spurius), (Crassulaceae – tučnolistovité), en: Caucasian stonecrop, Two-row stonecrop

Rozchodník pochybný, (Sedum spurium)

Charakteristika

Rozchodník pochybný je mrazuvzdorná, vždyzelená, trváca rastlina pôvodom z Kaukazu a severovýchodného Turecka. Má poliehavé dužinaté stonky, ktoré sa rozrastajú do hustého alebo redšieho zvlneného kobercovitého porastu vysokého 5 – 25 cm.

Aj listy má dužinaté, na stonkách rastú protistojne a majú lupeňovitý tvar so zúbkatým okrajom. Formujú sa do hustých okrúhlych ružíc. Farba listov je závislá od odrody. Platí zásada, že kultivary so svetlozelenými listami majú aj kvety svetlej farby a červenolisté kultivary majú kvety tmavo červenofialovej farby. Navyše, farba listov sa mení aj v priebehu roka, keď hlavne v chladných mesiacoch získavajú listy tmavšie načervenalé odtiene.

Súkvetia kvietkov hviezdicového tvaru vyrastajú na stonkách ponad listy začiatkom leta. Kvitnú v rôznych odtieňoch ružovej až červenej farby. Plody sú mechúriky so semenami.

Podľa niektorých zdrojov patrí rozchodník pochybný medzi skupinu rozchodníkov (Sedum), ktoré v čeľadi tučnolistovitých tvoria samostatný rod (Phedimus). Preto v súvislosti s touto rastlinou máme 2 latinské pomenovania – Sedum spurium alebo Phedimus spurius.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa rovnako ako iné rozchodníky. Účinné je vegetatívne množenie zakoreňovaním odrezkov, potápaním alebo delením trsov. Odrezky alebo vetvičky len zapichnite alebo vtlačte do pôdy priamo na konečné stanovisko. Lístky a konáriky pri dotyku s vlhkou pôdou zakorenia a časom sa rozrastú do okolia. Pre uľahčenie zakorenenia doprajte mladým rastlinkám zálievku.

Rozchodník si môžete rozmnožiť aj semenami. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Ako pestovať rozchodník

Umiestnenie
Pre rozchodník je vhodné slnečné a suché stanovište, prípadne mierny tieň. Pre pestovanie v interiéri je treba nájsť mu miesto na veľmi slnečnom okne.

Zemina
Vhodná je štrkovitá, kamenistá a piesočnatá vápenatá a priepustná pôda chudobná na živiny. Dôležitá je dobrá drenáž, aby nedochádzalo k zahnívaniu koreňov. Rozchodníku sa bude dariť v plytkej a chudobnej zemine a nepotrebuje pridané hnojivo.

Zálievka
Je to suchomilná rastlina a netreba ju polievať, vystačí si s atmosférickými zrážkami. Mladé, čerstvo zasadené rastlinky však potrebujú vodu na zakorenenie. Dospelá rastlina dokáže tolerovať niekoľkomesačné sucho.

Kvitnutie
Kvitne hlavne v júni a júli, niektoré odrody môžu kvitnúť aj dlhšie, až do októbra.

Využitie

Rozchodník pochybný je rastlina predurčená na pestovanie v skalke. Je suchomilný a bezúdržbový. Naozaj pekne vynikne v kombinácii s kameňom, napríklad aj v kamennej stene. Dá sa pestovať v črepníkoch, alebo len tak v záhone s ostatnými trvalkami. Výborne sa hodí do strešných záhrad a do trvalkových kobercov, spoločne s materinou dúškou, alebo taričkou. Môžete si ho tiež skombinovať s machovcom alebo s inými rozchodníkmi.

Príbuzné druhy

Rozchodník bledý (Sedum pallidum) je mrazuvzdorná, vždyzelená, trváca krehká rastlina s poliehavými stonkmi. Patrí medzi nízke druhy, dorastá do výšky len 5 – 7 cm. Má drobné dužinaté lístky, ktorých farba sa mení v priebehu ročných období z naružovelej, modravej, hnedastej až po žiarivo zelenú.

Rozchodník vzpriamený (Sedum telephium) je bohato kvitnúca jesenná trvalka s veľkými hustými súkvetiami, ktoré vyrastajú na vrcholoch olistených stoniek. Rastlina dorastá do výšky 30-60 cm a vytvára kompaktný polguľovitý bohato kvitnúci kríček. Kvety bývajú v odtieňoch ružovej farby alebo aj takmer biele.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *