Rozchodník pochybný

Rozchodník pochybný, (Sedum spurium syn. Phedimus spurius), (Crassulaceae – tučnolistovité), en: Caucasian stonecrop, Two-row stonecrop

Rozchodník pochybný, (Sedum spurium)

Charakteristika

Rozchodník pochybný je mrazuvzdorná, vždyzelená, trváca rastlina pochádzajúca z Kaukazu a severovýchodného Turecka. Jej poliehavé dužinaté stonky sa rozrastajú do hustého porastu.

Listy má dužinaté, protistojné a lupeňovité so zúbkatým okrajom. Formujú sa do hustých okrúhlych ružíc. Farba listov je závislá od odrody. Platí zásada, že kultivary so svetlozelenými listami majú aj kvety svetlej farby a červenolisté kultivary majú kvety tmavočervenofialovej farby. Aj v priebehu roka sa farba listov mení a môže získavať červený odtieň. Tmavé sfarbenie listov je intenzívnejšie v chladných mesiacoch.

Súkvetia kvietkov hviezdicového tvaru vyrastajú na stonkách ponad listy začiatkom leta. Kvitnú v rôznych odtieňoch ružovej až červenej farby. Plody sú mechúriky so semenami. Rastlina vytvára husté alebo redšie zvlnené kobercovité porasty vysoké 5 – 25 cm.

Podľa niektorých zdrojov patrí Rozchodník pochybný medzi skupinu rozchodníkov (Sedum), ktoré v čeľadi tučnolistovitých tvoria samostatný rod (Phedimus). Preto v súvislosti s touto rastlinou máme 2 latinské pomenovania – Sedum spurium alebo Phedimus spurius.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa rovnako ako iné rozchodníky. Účinné je vegetatívne množenie zakoreňovaním odrezkov, potápaním alebo delením trsov. Odrezky alebo vetvičky len zapichnite alebo vtlačte do pôdy priamo na konečné stanovisko. Lístky a konáriky pri dotyku s vlhkou pôdou zakorenia a časom sa rozrastú do okolia. Pre uľahčenie zakorenenia doprajte mladým rastlinkám zálievku.

Rozchodník si môžete rozmnožiť aj semenami. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Ako pestovať rozchodník

Umiestnenie
Pre rozchodník je vhodné slnečné a suché stanovište, prípadne mierny tieň. Pre pestovanie v interiéri je treba nájsť mu miesto na veľmi slnečnom okne.

Zemina
Vhodná je štrkovitá, kamenistá a piesočnatá vápenatá a priepustná pôda chudobná na živiny. Dôležitá je dobrá drenáž aby nedochádzalo k uhnívaniu koreňov. Rozchodníku sa bude dariť v plytkej a chudobnej zemine a nepotrebuje pridané hnojivo.

Zálievka
Je to suchomilná rastlina a netreba ju polievať, vystačí si s atmosferickými zrážkami. Mladé, čerstvo zasadené rastlinky potrebujú vodu na zakorenenie. Dospelá rastlina dokáže tolerovať niekoľkomesačné sucho.

Kvitnutie
Kvitne hlavne v júni a júli, niektoré odrody môžu kvitnúť aj dlhšie, až do októbra.

Využitie

Rozchodník pochybný je rastlina predurčená na pestovanie v skalke. Je suchomilný a bezúdržbový. Naozaj pekne vynikne v kombinácii s kameňom, napríklad aj v kamennej stene. Dá sa pestovať v črepníkoch, alebo len tak v záhone s ostatnými trvalkami. Výborne sa hodí do strešných záhrad a do trvalkových kobercov, spoločne s materinou dúškou, alebo taričkou. Môžete si ho tiež skombinovať s machovcom alebo s inými rozchodníkmi.

Príbuzné druhy

Rozchodník vzpriamený (Sedum telephium) je bohato kvitnúca jesenná trvalka s veľkými hustými súkvetiami kvetov, ktoré vyrastajú na vysokých stopkách. Kvety bývajú v rôznych odtieňoch ružovej farby. Listy sú svetlozelené a dužinaté. Rastlina dorastá do výšky 30-60 cm a vytvára kompaktný polguľovitý kríček.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *