Hluchavka škvrnitá

Hluchavka škvrnitá, (Lamium maculatum), (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Hluchavka skvrnitá, en: Spotted dead-nettle, Spotted henbit, Purple dragon

Hluchavka škvrnitá (Lamium maculatum)

Charakteristika

Hluchavka škvrnitá je trváca rastlina so zakoreňujúcim sa podzemkom. Vyrastajú z neho vystúpavé a priame stonky, dorastajúce do výšky 20 – 40 cm. Listy rastú protistojne a sú stopkaté s trojuholníkovito vajcovitou čepeľou. Po okrajoch sú vrúbkované a roztrúsene chlpaté. Sú zelenej farby a majú svetlejšie až belavé škvrny na líci, ktoré môžu mať rôzny tvar, veľkosť aj odtieň.

Pyštekovité kvety sú sediace a usporiadané v praslenoch alebo zväzkoch a vyrastajú z pazúch najvyšších listov. Pôvodná rastlina má kvety ružové s červeným nádychom. Je to lesný aj lúčny druh, vyskytuje sa od nížin do horského stupňa, rastie vo vlhkejších lesoch, kroviskách, na brehoch potokov a lesných okrajoch.

V záhradách a parkoch sa hluchavka škvrnitá pestuje v rôznych kultivaroch. Vyšľachtené druhy sú zväčša nižšieho vzrastu – cca 20 cm vysoké. Sú to veľmi nenáročné a vďačné rastliny, ktoré ochotne zapĺňajú voľné miesta vo výsadbe. Jednotlivé kultivary môžu byť od seba pomerne odlišné veľkosťou, sfarbením listov aj farbou kvetov (od bielej po rôzne odtiene ružovej).

Obľúbené sú ozdobné kultivary White Nancy (s bielymi kvetmi) alebo Purple Dragon (ružové kvety).

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami a tiež zakoreňujúcimi sa výbežkami, prípadne odrezkami. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Galéria

  • Hluchavka škvrnitá (Lamium maculatum)
  • Hluchavka škvrnitá (Lamium maculatum)
  • Hluchavka škvrnitá (Lamium maculatum)

Ako pestovať hluchavku

Umiestnenie
Vhodné je polotienisté až tienisté stanovište, nevhodné sú horúce, suché, slnečné miesta. Výborne sa jej darí v podhorských oblastiach, pretože jej vyhovuje vlhkejšia klíma.

Zemina
Vyhovujú jej vlhké, čerstvé, slabo kyslé, humózne zeminy bohaté na živiny. Rásť bude aj v piesočnatých, štrkovitých, hlinitých, hlinitopiesočnatých a ílovitých pôdach. Ideálne je, ak je pôda prirodzene vlhká.

Zálievka
Hluchavka má rada primerane vlhký substrát, počas horúcich suchých dní vyžaduje intenzívnu zálievku. Rastlina potrebuje aj vyššiu vzdušnú vlhkosť. Ak ju pestujete v črepníku, vhodné je dať jej do misky zvlhčovacie kamienky a vodu. Pekné kvetináče na pestovanie hluchavky môžete nájsť tu.

Kvitnutie
Kvitne od apríla do septembra.

Starostlivosť
Zmladiť ju môžete rezom, čím podporíte jej rozkonárenie a hustotu.

Využitie

Hluchavka škvrnitá vytvára pekné husté a rozložité vankúše a výborne sa hodí na polotienisté až tienisté miesta vo výsadbe. Vysádza sa spoločne s letničkami, s ktorými vhodne a farebne doladí záhon. Môžete ju pestovať ako podrastovú trvalku a hodí sa aj do nádob na severne orientované terasy a balkóny.

Príbuzné druhy

Hluchavka biela (Lamium album) má biele kvety a dorastá do výšky 30 – 100 cm. Kým nekvitne, veľmi sa podobá na žihľavu, s tým rozdielom, že nemá pŕhlivé chĺpky. Je to liečivá rastlina. Má protizápalové a močopudné účinky, uľahčuje vykašliavanie a uplatňuje sa pri liečbe ženských ochorení.

Hluchavka purpurová (Lamium purpureum) – viac informácií nájdete v prekliku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *