Šalvia modrá

Šalvia modrá, (Salvia farinacea), (Lamiaceae – hluchavkovité), en: Mealy blue sage, Mealycup sage, cz: Šalvej pomoučená

Charakteristika

Šalvia modrá je krátkodobá trvalka, ktorá sa v miernom podnebnom pásme zvyčajne pestuje ako jednoročná rastlina. Vytvára vzpriamené, rozvetvené a zároveň pevné a kompaktné stonky, ktoré sú zakončené dlho kvitnúcimi súkvetiami. Kvety má modré až tmavomodré a vyskytujú sa aj biele odrody.

Pomenovanie prímenia v latinčine aj iných jazykoch – pomúčená (farinaceae) – pochádza z výzoru rastliny. Má akoby jemne múčnatý povlak na pukoch, kalichoch a stonkách. Tento dojem je spôsobený bielymi plstnatými chĺpkami nachádzajúcimi sa na spomínaných častiach rastliny. Aj listy vyrastajúce zo štvorhrannej šedavej stonky sú veľmi jemne chĺpkaté. Napriek tomu sú lesklé na rozdiel od listov šalvie lekárskej, ktorá má zamatovo tupé listy. Šalvia modrá má listy typicky úzke, oválne a protistojné. Sú aromatické a môžu, ale nemusia byť nepravidelne pílkovité alebo zubaté. Majú jemnú šedozelenú až takmer striebornú farbu, najmä na spodnej strane.

Rastlina vytvára kompaktné, dlhokvitnúce kríčky, zväčša do výšky cca 30 cm hoci niektoré odrody môžu dorásť aj vyššie.

Šalvia modrá pochádza z plání a prérií Mexika, stredného a západného Texasu a Nového Mexika. Nie je mrazuvzdorná, v teplejších oblastiach ju môžete skúsiť prezimovať pokrytú suchými listami alebo senom alebo preniesť do chladnej miestnosti, kde nemrzne.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa zvyknú vysievať vo februári a marci do pareniska. Vysiate semená jemne zatlačte do substrátu a opatrne polejte. Ideálna teplota pôdy je cca 22 °C a dôležitý je aj dostatok svetla. Doba klíčenia sa pohybuje okolo 14 dní. Možný je aj výsev priamo na záhon po pominutí rizika posledných mrazov, čiže v máji. Vzídené rastlinky presaďte na konečné stanovisko do sponu 30 – 40 cm. Rastlina rastie rýchlo a vykvitnúť by mala za 4 mesiace od výsevu. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Ako pestovať šalviu modrú

Umiestnenie
Šalvia uprednostňuje slnečné a teplé stanovište, dobre znáša aj plné slnko.

Zemina
Vhodná je hlinito-piesočnatá, priepustná, suchá a teplá zemina bohatá na živiny s dostatkom vápnika. Dobré je premiešať zeminu s pieskom, perlitom alebo štrkom.

Zálievka
Netreba veľmi zalievať, šalvii sucho neprekáža. Pri pestovaní v nádobách ju samozrejme zalievajte. Tiež jej doprajte zálievku pri nadmerných letných suchách. Hnojenie sa neodporúča, iba ak vyzretým kompostom.

Kvitnutie
Kvitne od júla do októbra (do prvých mrazov).

Choroby
Nezvykne byť napádaná chorobami ani škodcami. Na mladých rastlinkách si však môžu pochutnať slizniaci a slimáci a ku koncu sezóny sa môže objaviť pleseň na listoch.

Využitie

Používa sa v hromadnej výsadbe s inými letničkami, vo verejných mestských a parkových výsadbách. Pre svoju nenáročnosť je veľmi obľúbená. Pestovať sa dá aj v nádobách. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Šalvia je medonosná rastlina, priťahuje včely a motýle. Kvety sa môžu použiť na rez do vázy.

Príbuzné druhy

Šalvia ohnivá (Salvia splendens) je nenáročná a dlhodobo kvitnúca okrasná letnička s výrazne žiarivými červenými kvetmi. Má kompaktný a nízky vzrast, ktorý dosahuje 25 – 40 cm. Pôvodom je to subtropická trvalka z Brazílie.

Šalvia lekárska (Salvia officinalis) je 30 – 60 cm vysoký poloker, trvalka, ktorej aromatické listy majú liečivé účinky a používajú sa aj v kuchyni na ochutenie niektorých jedál. Okrem pôvodnej rastliny sa v záhradách pestujú aj dekoratívne kultivary s panašovanými, alebo fialovými listami.

Šalvia muškátová (Salvia sclarea) je dvojročná rastlina s veľkými protistojnými a vráskatými listami. V prvom roku vytvára ružicu prízemných listov, v druhom roku stonku s listami a kvetmi. Kvety sú ružovofialovej farby a intenzívne voňajú. Rastlina je tiež liečivá.

Salvia farinacea, biela odroda

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *