Pohánkovec, (Fallopia, syn. Reynoutria), (Polygonaceae – stavikrvovité), cz: Křídlatka, en: Knotweed (Japanese, Bohemian, and Giant knotweed)
Charakteristika
Pohánkovec je rod trvácich statných bylín vyrastajúcich z dlhých rozvetvených podzemkov a dorastajúcich do výšky až 2,5 m. Stonky majú duté a lámavé, červeno-škvrnité alebo zelené, hore rozkonárené, s veľkými striedavými listami. Listy sú lysé, zelené s vyniknutou žilnatinou. Zelenobiele až žltobiele kvety vytvárajú metlinu zloženú zo zväzkov rôzne dlhých paklasov. Súkvetia vyrastajú v pazuchách listov prevažne, no nie výlučne na koncoch stoniek. Kvitnú od júla až do októbra. Plody sú trojhranné lesklé nažky. V našich podmienkach však pohánkovec nevytvára plody.
Druhy
Existujú tri druhy pohánkovca, ktoré majú podobný vzhľad. Všetky na zimu odumierajú a zanechávajú stonky podobné bambusu. Rozdiel medzi druhmi je vo veľkosti a tvare listov.
Pohánkovec japonský (Fallopia japonica) má listy široko trojuholníkovité s bázou uťatou alebo tupo klinovito zúženou, 10 – 17 cm dlhé. Vyšľachtená bola nižšia záhradná odroda nazývaná ´Compacta´, ktorá má ružové kvety.
Pohánkovec sachalinský (Fallopia sachalinensis) má listy veľké, podlhovasto vajcovité na báze hlboko srdcovité, 25 – 35 cm dlhé. Pohánkovec český (Fallopia x bohemica) je kríženec pohánkovca japonského s pohánkovcom sachalinským. Listy má široko vajcovité, na vrchole končisté a na báze plytko srdcovité až klinovito zakončené, 15 – 23 cm dlhé.
Rozmnožovanie
Vo všeobecnosti sa predpokladá, že väčšina populácie pohánkovca (hlavne pohánkovec japonský) sú samičie rastliny, ktoré netvoria semená kvôli absencii peľu.
Keďže rastlina nevytvára plody a semená (prípadne len zriedkavo), do okolia sa šíri vegetatívne prostredníctvom podzemkov. Podzemky v niekoľkých vrstvách pod sebou prerastajú pôdu, rozkonárujú sa a vyrastajú z nich nové byle. Tento rozsiahly koreňový systém je ťažké odstrániť. Korene môžu rásť až do hĺbky 3 m a horizontálne sa šíria až do dĺžky 7 m vo všetkých smeroch. Rastlina dokáže opätovne vyrásť aj z dvojcentimetrového kúska koreňa alebo stonky ponechaných v pôde. Úlomky podzemkov a stoniek sú rozširované na väčšie vzdialenosti vodou alebo ľudskou činnosťou.
Všetko do záhrady aj domácnosti nájdete tu.
Výskyt
Pohánkovec japonský a pohánkovec sachalinský pochádzajú z Ázie, kde majú centrum rozšírenia na japonských ostrovoch. Pohánkovec sachalinský sa vyskytuje aj na ruskom ostrove Sachalin a Kurilských ostrovoch a pohánkovec japonský aj v Číne, Taiwane a Kórei. Do Európy boli dovezené ako medonosné a okrasné rastliny. Pohánkovec český je kríženec, ktorý vznikol na území Európy.
Dnes je pohánkovec rozšírený v celej strednej a severnej Európe a USA od nížin až do podhorí. Všetky tri druhy rodu sa vyskytujú viac-menej na celom území Slovenska, kde tvoria zvyčajne rozsiahle porasty na nevyužívaných miestach s narušenou vegetáciou. Rastú v okolí vodných tokov, v priekopách pri komunikáciách, na rumoviskách, ale aj v parkoch a záhradách a rozširujú sa aj na pôvodné biotopy (na lúky a do brehových porastov).
Invázna rastlina
Pohánkovec vytvára rozsiahle husté porasty, ktoré potláčajú pôvodnú vegetáciu. Znáša tieň, vysoké teploty, vysokú slanosť a sucho, aj keď najlepšie rastie na plnom slnečnom svetle, kde bola pôda narušená. Popod porasty pohánkovca už nedokážu existovať žiadne iné druhy rastlín. Rastlina dokáže prerásť aj asfalt a betón.
Pohánkovec je považovaný za nebezpečnú inváznu burinu a bol zaradený do medzinárodného zoznamu 100 najnebezpečnejších inváznych druhov. Jeho mechanické ničenie nie je účinné, pretože z úlomkov podzemku a stoniek rýchlo obráža znova a na jeho likvidáciu je nutné použiť herbicídne prípravky. Na Slovensku je považovaný za invázny druh v zmysle zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny.
Využitie
Z podzemných častí pohánkovca je možné získavať niektoré látky s liečivými účinkami, napr. resveratrol, ktorý sa využíva ako súčasť niektorých výživových doplnkov. Resveratrol patrí medzi polyfenoly a je známy hlavne pre svoje antioxidačné účinky. Niektoré štúdie o ňom hovoria ako o elixíre mladosti, zlepšuje vraj výzor pokožky a tiež spomaľuje starnutie buniek, preto sa využíva aj v kozmetickom priemysle. Ďalej tiež pomáha pri liečbe boreliózy, stabilizuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje pamäť a posilňuje imunitu.