Hlaváč fialový

Hlaváč fialový (Scabiosa columbaria), (Caprifoliaceae – zemolezovité, predtým  Dipsacaceae – štetkovité), en: Pincushion flower

Charakteristika

Hlaváč fialový je dvojročná alebo trváca bylina, ktorá môže dorásť do výšky 10 – 100 cm. Má priame, roztrúseno chlpaté stonky v hornej časti riedko rozkonárené. Vytvára prízemné ružicové listy rastúce do trsu, ktoré sú jednoduché, vajcovito podlhovasté, vrúbkované, alebo perovito strihané. Byľové listy sú redšie a tenšie, perovito strihané až dvojito perovito laločnaté. Kvetná hlávka polguľovitého tvaru vyrastá na dlhej stopke. Kvitne od polovice júla do konca septembra kvetmi ružovofialovej farby. Po odkvitnutí sa kvety menia do tvaru pripomínajúceho oválnu štetku. Plody sú nažky.

Výskyt

Hlaváč fialový je oceánicko európsky druh, u nás patrí medzi horské rastliny. Rozšírený je od horského po subalpínsky stupeň. Vyhovuje mu vápnitý podklad a vyskytuje sa často v hustejších trávnatých zárastoch na horských lúkach, napríklad v Malej Fatre. Vyhovujú mu kamenisté a krovinaté stráne, sute, polotienisté skalnaté svahy a okraje lesov. Hlaváč fialový sa pestuje aj v záhradách ako nenáročná trvalka v odrodách s rôznymi farebnými škálami kvetov od bielej, modrej, ružovej, fialovej po červenú alebo žltú.

Ako pestovať

Umiestnenie
Vhodné je slnečné aj polotienisté stanovište. Hlaváč fialový e mrazuvzdorný do cca -34°C.

Zemina
Rastline vyhovuje priepustný a výživný substrát s neutrálnym alebo mierne zásaditým pH. Nevhodná je piesočnatá pôda.

Zálievka
Má radšej suchšie prostredie, zavlažovať treba len počas sucha, neznáša mokro počas zimy.

Kvitnutie
Záhradné druhy začínajú kvitnúť na prelome mája a júna a zdobia záhon až do skorej jesene. Odkvitnuté kvety je vhodné odstraňovať, podporí sa tým tvorba ďalších kvetov.

Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami alebo delením koreňového balu. Po 3 – 4 rokoch sa odporúča rastlinu rozdeliť a presadiť do čerstvej pôdy, aby zostala pekná.

Využitie

Semená hlaváča fialového bývajú súčasťou zmesí semien určených na vysiatie do tzv. zakvitnutých lúk, tiež sa im hovorí motýlie záhony. Hlaváč celé leto priťahuje motýle, včely a čmeliakov, pre ktorých predstavuje dobrý zdroj nektáru. Do zakvitnutých lúk patria aj margarétky, sedmokrásky, klinčeky, čakanka, nezábudky, vlčí mak a iné. Hlaváč sa zvykne pestovať v skalke aj v nádobách. Vďaka svojej jednoduchosti sa uplatní hlavne v rustikálnych záhradách. Ak ho chcete pestovať v kvetináči, pekné kvetináče si môžete vybrať, keď kliknete sem.

  • Hlaváč fialový (Scabiosa columbaria)
  • Hlaváč fialový (Scabiosa columbaria)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *