Magnólia hviezdokvetá

Magnólia hviezdokvetá, (Magnolia stellata), (Magnoliaceae -magnóliovité)

Charakteristika

Magnólia hviezdokvetá je okrasná, pomaly rastúca, opadavá, rozložitá drevina. Rastie v tvare kríka a dorastá do výšky 2,5 m, pričom šírka jej koruny je takmer dva krát väčšia ako výška. Pochádza z Japonska, kde rastie v krovinách popri brehoch riek.

Jej výrazné voňavé kvety rozkvitajú skoro na jar v čase pred pučaním listov. Vyrastajú z hebkých púčikov, majú hviezdicovitý tvar a snehovo bielu farbu. V niektorých kultivaroch sa kvety môžu jemne vyfarbovať do ružova. Dosahujú veľkosť 12 cm a spravidla majú okolo 15 -20 okvetných lístkov. V čase plného kvitnutia sa začínajú pomaly objavovať aj pučiace listy. Majú svetlo až stredne zelenú farbu, vajcovito podlhovastý tvar a dĺžku cca 10 cm. Pri tejto magnólii sa uvádza mrazuvzdornosť do – 34 stupňov.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami alebo odrezkami koncom jari alebo začiatkom leta.

Na rozmnožovanie si vyberte zdravý, nezdrevnatelý výhonok v období po ukončení kvitnutia. Ideálna dĺžka odrezka je 10 -15 cm. Nechajte mu 3 – 4 vrchné listy, ostatné odstráňte. Následne ho vložte do stimulátora zakoreňovania a zapichnite do rozmnožovacieho substrátu. Dôkladne ho zalejte a substrát udržiavajte mierne vlhký. Počítajte s tým, že odrezkom trvá dlho, kým zakorenia a aj zakorenená mladá rastlina býva citlivá a náročná na životné podmienky. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Magnólie vypestované zo semien kvitnú najskôr po 8 – 10 rokoch. Rovnako aj väčšina naočkovaných či navrúbľovaných rastlín bežne kvitne až po 8 až 9 rokoch.

Ako pestovať magnóliu

Umiestnenie
Vhodné je pre ňu slnečné, teplé a pred vetrom chránené stanovište a znesie aj polotieň.

Zemina
Darí sa jej v primerane vlhkej, priepustnej, mierne kyslej zemine obohatenej humusom. Do výsadbovej jamy primiešajte dobre vyzretý kompost alebo humus. Znesie aj hlinitú alebo piesočnatú pôdu, no nebude prosperovať v zamáčanej a nepriepustnej zemine. Nevhodná je pôda s obsahom vápnika.

Zálievka
Mladé rastliny je lepšie pravidelne zavlažovať, staršie už netreba. Pre udržanie vlhkosti okolo koreňov je dobré vystlať okolie magnólie mulčovacou kôrou.

Kvitnutie
Drevina bohato kvitne v marci a apríli, kvitnutie trvá cca 3 týždne. V tomto čase vytvára aj nové výhonky. Občasné, ojedinelé kvietky sa objavujú aj neskôr.

Strihanie
Magnólia nemá rada strihanie. Kvitne na minuloročnom dreve, takže po strihaní by už v tomto roku nezakvitla. Odstraňujte len uschnuté a poškodené konáre, prípadne urobte výnimočne tvarovací rez, ak musíte. Neodporúča sa rezať ju hlboko. Ak ju predsa potrebujete orezať, urobte tak po odkvitnutí a pred letným slnovratom. Ak chcete, aby sa rozvetvila, odstrihnite konárik pol centimetra nad očkom. Vhodné záhradné nožnice môžete nájsť tu.

Choroby
Ak sa vyskytne chloróza (žltnutie listov), môže byť spôsobená prítomnosťou vápnika v pôde. Prisypte rastline ku koreňom vrstvu rašeliny a kompostu. Pomôcť by mohlo aj organické hnojivo s vyšším obsahom železa.

Ďalšie pestovateľské rady

Magnólia je okrasný ker, ktorý sa zvyčajne pestuje ako solitér. Keďže jej kvety sa objavujú na holých bezlistých konároch, odporúča sa zasadiť ju popred vždyzelené kríky, aby na jar naplno vynikla jej krása. Vhodné kríky sú vavrínovce alebo ihličňany. Vytvára plytké korene, preto okolo magnólie neokopávajte zem, ani tam nič nesaďte, aby ste ich neporušili. Koreňovému systému prospeje vlaha, preto je dobré popod rastlinu nastlať mulčovaciu kôru. V lete bude zadržiavať vlahu a chrániť zem pred zaburinením, v zime pred mrazom. Neskorý jarný mráz môže poškodiť kvetné púčiky, preto sa pre magnóliu odporúča chránené stanovište. Rovnako jej škodia aj silné vetry.

Pestovanie magnólie v nádobách na balkónoch a terasách nie je vhodné, korene totiž neznesú stiesnený priestor. Vďaka pomalému a nízkemu vzrastu sa magnólia hviezdokvetá pestuje aj v menších záhradách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *