Magnólia, (Magnolia), (Magnoliaceae -magnóliovité), cz: Šácholan
Charakteristika
Magnólia je okrasná mrazuodolná pomaly rastúca opadavá drevina. Rastie v tvare kríka alebo ako menší strom. Jej veľké kvety rozkvitajú skoro na jar v čase, keď ešte nemá listy. Kvitne tmavo-ružovými alebo purpurovo-červenými voňavými kvetmi, veľkými cca 12 cm. Pestujú sa aj odrody v rôznych smotanových, bielych a žltých farbách. Magnolia „Susan“ je kríženec magnólie ľaliokvetej a magnólie hviezdokvetej. Bola vyšľachtená v 50. rokoch dvadsiateho storočia v USA. Dorastá do výšky 2 – 4 metre, túto výšku dosahuje po cca 20 rokoch.
Rozmnožovanie
Rozmnožujeme ich odrezkami koncom jari alebo začiatkom leta.
Na rozmnožovanie vyberáme zdravý, mäkký, nezdrevnatelý výhonok v období po ukončení kvitnutia. Ideálna dĺžka je 10 -15 cm. Odrezku necháme len 3 – 4 vrchné listy, ostatné odstránime. Následne ho vložíme do stimulátora zakoreňovania a zapichneme do črepníka s rozmnožovacím substrátom. Dôkladne ho zalejeme a substrát udržiavame mierne vlhký. Odrezkom trvá dlho kým zakorenia a aj zakorenená mladá rastlina býva citlivá a náročná na životné podmienky. Pre netrpezlivých pestovateľov je výhodnejšie kúpiť si už hotovú rastlinu v záhradníctve.
Ako pestovať magnóliu
Umiestnenie
Vhodné je teplé, slnečné a pred vetrom chránené stanovište.
Zemina
Najlepšie sa jej darí vo vlhkej, priepustnej, mierne kyslej zemine obohatenej humusom. Do výsadbovej jamy sa primiešava dobre vyzretý kompost alebo humus. Znesie aj hlinitú alebo piesočnatú pôdu, no nebude prosperovať v zamáčanej a nepriepustnej zemine. Nevhodná je pôda s obsahom vápnika.
Zálievka
Mladé rastliny zavlažujeme. Tie staršie, dobre zakorenené, si už poradia aj bez nás.
Kvitnutie
Drevina bohato kvitne od konca marca po začiatok mája, kvitnutie trvá cca 3 týždne. V tomto čase vytvára aj nové výhonky. Občasné, ojedinelé kvietky sa objavujú aj koncom sezóny v auguste alebo septembri.
Strihanie
Magnóliu nestriháme. Kvitne na minuloročnom dreve, takže po strihaní by už v tomto roku nezakvitla. Odstraňujeme len uschnuté a poškodené konáre, prípadne robíme tvarovací rez, ak je to nutné. Neodporúča sa rezať ju hlboko. Ak ju predsa potrebujete orezať, urobte tak po odkvitnutí a pred letným slnovratom. Ak chceme aby sa rozvetvila, striháme ju pol centimetra nad očkom. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť napríklad tu.
Choroby
Niekedy zvyknú žltnúť listy. Môže to byť príznak prítomnosti vápnika v pôde. Pomôcť by malo primiešanie rašeliny a kompostu. Alebo to je spôsobené nedostatkom železa, a tu pomôže organické hnojivo s prídavkom železa.
Magnólia hviezdokvetá (Magnolia stellata)
Pestovateľské rady
Je to okrasný ker. Najlepšie sa uplatňuje ako solitér, keď má okolo seba dostatok miesta, aby zo všetkých strán vynikla jej ružová koruna. Mnoho koreňov rastie plytko, preto okolo magnólie neokopávame zem, aby sme ich neporušili. (Plytký koreňový systém má aj ibištek sýrsky.) Odporúča sa popod rastlinu nastlať mulčovaciu kôru. V lete bude zadržiavať vlahu a chrániť zem pred zaburinením, v zime pred mrazom. Neskorý jarný mráz zvykne poškodiť kvetné púčiky, preto sa pre magnóliu odporúča chránené stanovište. Rovnako jej môžu uškodiť aj silné vetry.
Magnólia hviezdokvetá (Magnolia stellata)
Príbuzné druhy
Magnólia Soulangeova (M. x soulangeana) patrí medzi najviac sa u nás vyskytujúce stromovité magnólie. Ide o rozložitejšiu a pomaly rastúcu drevinu, dorastajúcu do výšky 6 – 9 metrov a do šírky 4 metrov.
Magnólia veľkokvetá (M. grandiflora) je vždyzelený druh, ktorý na zimu nezhadzuje listy. Má veľké voňavé smotanovo biele kvety, široké až 25cm. Rastie v stredomorskej oblasti, dá sa pestovať len v teplejších oblastiach, lebo neznáša väčší mráz. Dobre znáša rez a tvarovanie. Dosahuje výšku 10 m.
Magnólia hviezdokvetá (M. stellata) je nízka rastlina vhodná do malých záhrad. Jej voňavé biele kvety kvitnú aj na mladých kroch. Sú aj ružovokveté kultivary.
Magnólia ľaliokvetá (M. liliiflora) patrí k najotužilejším druhom. Kvitne až v máji, takže ju neohrozujú neskoré mrazy. Kvety sú výrazne ružové, voňavé, štíhle a vzpriamené a málokedy sa otvoria úplne.