Zimozeleň väčšia

Zimozeleň väčšia, (Vinca major), (Apocynaceae – zimozeleňovité), cz: Barvínek, Brčál, en: Bigleaf periwinkle

Zimozeleň väčšia, (Vinca major)

Charakteristika

Zimozeleň väčšia je vždyzelený, neopadavý, popínavý, lianovitý poloker, ktorého výhonky dorastajú do veľkosti 1 – 1,5 metra. Stonky sú oblúkovito sklonené a poliehavé. Obrastené sú výraznými, pevnými, kožovitými, protistojnými, oválnymi alebo široko vajcovitými listami. Často sa pestujú kultivary s panašovanými listami, sviežo zelené so širokým smotanovo-bielym lemom. Sú veľmi dekoratívne, aj v zime. Kvety vyrastajú v horných častiach stoniek z pazúch listov. Sú päťpočetné a stopkaté, veľké cca 3 – 4 cm. Kvitnú v modrofialových žiarivých farbách, stred kvietka je bledší. Niektoré odrody majú aj biele alebo dvojfarebné kvety. Celá rastlina je jedovatá. Pochádza z oblastí Stredomoria, ale rozšírená je aj v severnejších polohách.

Zimozeleň väčšia, (Vinca major)

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa hlavne vegetatívne, delením staršieho porastu. Zo stonkových uzlov na miestach, kde vyrastajú protistojné listy a poplazy sa dotýkajú zeme, zimozeleň vytvára korienky, ktorými sa môže zakoreniť. Keď sa jej to podarí, vznikne nová rastlina, z ktorej vyrastajú nové poplazy. Najvhodnejšie obdobie na delenie rastliny je na jar, ale rastlina sa dobre ujíma prakticky počas celého vegetačného obdobia.

Pri delení rastliny sa snažte čo najviac zachovať korene. Na novom stanovišti zimozeleň dobre zahrňte zeminou a polejte.

Zimozeleň väčšia, (Vinca major)

Ako pestovať zimozeleň

Umiestnenie
Rastlina je vhodná na tienisté miesta pod stromy. Ideálny je polotieň. Primerané množstvo svetla spôsobí pekné zafarbenie listov, bohaté kvitnutie aj celkový bohatý a hustý rast. V tieni sa jednotlivé plazivé výhonky vyťahujú a listy vytvárajú nariedko.

Zemina
Ideálna zemina má vyšší obsah minerálnych látok, je vlhká, priepustná a výživná, mierne vápnitá. Zimozeleň je však nenáročná rastlina a bude sa jej dariť v bežnej záhradnej pôde.

Zálievka
Vyhovuje jej vlhkejšie tienisté prostredie. Občasné zavlaženie v horúcich suchých dňoch neuškodí.

Rez
Zastrihávanie jej nevadí. Je to pomerne invazívna rastlina a má tendenciu prerastať priestor, ktorý jej určíte. Začiatkom jari je vhodné ju zostrihať, aby sa priveľmi nerozrástla. Vhodné záhradné nožnice nájdete tu.

Kvitnutie
Kvitne na jar, od apríla do mája.

Využitie

Zimozeleň je pôdopokryvná rastlina, vhodná na pestovanie na tienistých miestach a v podraste stromov, podobne ako brečtan, kde môže jednoducho nahradiť trávnik. Rastlina má využitie aj v ľudovom liečiteľstve, v súčasnosti sa však skôr pestuje v okrasných záhradách. Netrpí na choroby ani ju nenapádajú škodcovia.

Je mrazuvzdorná. Pestrofarebnými neopadavými listami oživí aj zimnú záhradu. Na rozdiel od brečtanu sa nesnaží šplhať po opore vyššie a radšej sa plazí po zemi. Prostredníctvom dlhých zakoreňujúcich sa poplazov sa rýchlo rozrastá. Využíva sa na spevnenie naklonených záhonov.

Príbuzné druhy

Zimozeleň menšia (Vinca minor) je veľmi podobná rastlina, len je trochu menšieho vzrastu s menšími listami aj kvetmi. Je to rovnako trváca bylina až poloker, vysoká od 15 až do 60 cm. Sterilné byle má plazivé až poliehavé, kvitnúce sú vystúpavé. Kvety má modré alebo fialové, zriedka biele. Obľúbená je pre nenáročnosť a schopnosť vytvoriť súvislý vždyzelený koberec aj v tieni. Často sa používa ako náhrada trávnika.

Zimozeleň menšia (Vinca minor)
Zimozeleň menšia (Vinca minor)

Katarant ružový (Catharanthus roseus) alebo púštna ruža je okrasná letnička alebo izbová rastlina a pochádza z Madagaskaru. Narastá do výšky 25-30 cm. Kvety má biele, svetlo fialové a ružové s tmavším stredom. Nie je jednoduché dosiahnuť opätovné kvitnutie pri tejto rastline, preto sa nezvykne pestovať dlhodobo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *