Sakura ozdobná, Čerešňa pílkatá, Višňa pílkatá, (Cerasus serrulata syn. Prunus serrulata), (Rosaceae – ružovité), en: Cherry blossom, Japanese cherry, Sakura
Charakteristika
Sakura ozdobná je druh čerešne, ktorá prirodzene rastie v Japonsku, Číne a Kórei. V priebehu času bolo na okrasné účely vyvinuté veľké množstvo kultivarov, ktoré sa pestujú v parkoch a záhradách v miernom až subtropickom pásme po celom svete.
Sakura ozdobná je menší opadavý strom s hustou lievikovitou až zaoblenou korunou dosahujúcou výšku 3 – 7 metrov, niekedy aj viac. Má hladkú, gaštanovohnedú kôru. Listy rastú na stopkách a sú usporiadané striedavo, sú jednoduché, vajcovito kopijovité a majú pílkovitý alebo dvojito pílkovitý okraj. Mladé rašiace listy môžu mať oranžovú farbu, koncom jesene sa potom zo zelenej prefarbujú do žlta a červena. Kvety vyrastajú po 2 – 5 v okolíkoch na krátkych vetvičkách a môžu byť jednoduché (s 5 okvetnými lístkami) alebo plnokveté (až do 40 okvetných lístkov). Kvitnú v ružových farbách od bielej až po cyklámenovoružovú a objavujú sa v rovnakom čase, alebo len o málo skôr, ako nové listy. Medzi najobľúbenejšie kultivary patrí kultivar ‘Kanzan’, ktorého kvety kvitnú bohatými plnokvetými súkvetiami.
Plodom sakury ozdobnej je guľovitá kôstkovica veľkosti hráška, ktorá má horkú chuť. Nedá sa konzumovať tak, ako zvykneme jesť naše čerešne. Sakura ozdobná bola vyšľachtená pre krásne kvety na rozdiel od našich ovocných čerešní, šľachtených pre veľké šťavnaté sladké ovocie.
Hanami
Sakura je dôležitou súčasťou japonskej kultúry, japonských scenérií a symboliky. V čase kvitnutia kvetov Japonci každoročne organizujú slávnosť Hanami. Ide o tradičný japonský zvyk obdivovania krásy kvitnúcich kvetov, ktorý pretrváva už vyše tisíc rokov. Keďže sakury kvitnú len cca 10 dní v roku, Japonci sledujú predpovede o kvitnutí sakúr, ktoré sú vysielané napríklad v rámci predpovedí počasia v televízii. Podľa nich si potom plánujú veľké rodinné oslavy v parkoch, počas ktorých sakury obdivujú a fotia a tiež sa pri nich usporadúvajú rôzne kultúrne akcie a obrady.
Ako pestovať japonskú čerešňu
Umiestnenie
Rastlina obľubuje slnečné, prípadne mierne tienisté miesta, najlepšie však kvitne na plnom slnku. Je úplne mrazuvzdorná a dobre znáša mestskú klímu.
Zemina
Darí sa jej vo vlhkých, úrodných, dobre odvodnených hlinitých pôdach. Vhodné sú neutrálne až mierne kyslé pôdy. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Zálievka
Bohatá zálievka je potrebná počas prvých 2 – 3 rokov po výsadbe, aby rastlina dobre zakorenila.
Hnojenie
Na jar pred kvitnutím sa odporúča prihnojiť stromy organickým hnojivom, napríklad vo februári môžete do pôdy okolo nich zapracovať dobre vyzretý kompost.
Kvitnutie
Kvety sakury kvitnú na jar 10 – 14 dní a to v apríli až máji.
Škodcovia a choroby
Stromy bývajú náchylné na hmyzích škodcov a choroby. Potenciálne choroby zahŕňajú škvrnitosť listov, kučeravosť listov, múčnatku, hnilobu koreňov a spálu. Zo škodcov sa môžu objaviť vošky, húsenice, roztoče a iné.
Strihanie
Sakura ozdobná znáša rez dobre, ale nie je potrebné ho vykonávať pravidelne. Môžete ho uskutočniť, aby ste presvetlili korunu, alebo upravili jej tvar. Zrezávať treba divé výhonky vyrastajúce z podpníka. Tie by zbytočne oberali o živiny preštepenú časť stromu. Záhradné nožnice a všeličo iné nájdete tu.
Zaujímavosť
Napriek tomu, že Sakura ozdobná sa pestuje pre potešenie očí, v Japonsku používajú čerešňové kvety a listy aj ako súčasť potravy.
Čerešňové kvety aj listy sa pre ďalšie spracovanie nakladajú v soli, prípadne menej často aj v octe a používajú sa na vyladenie chuti niektorých tradičných japonských cukroviniek. Listy, naložené v soli, sa používajú na obalenie ružového ryžového koláčika Sakuramochi, ktorý sa zvykne podávať počas sviatku Hanami. Listy sa môžu a nemusia jesť.
Soľou nakladané kvety sa lúhujú v horúcej vode a tento nápoj sa nazýva Sakurayu (čaj z čerešňových kvetov). Pije sa pri slávnostných udalostiach, ako sú svadby, namiesto zeleného čaju.
Pridaj komentár