Mliečnik ľubovníkolistý, (Euphorbia hypericifolia, syn: Chamaesyce hypericifolia), (Euphorbiaceae – mliečnikovité), cz: Pryšec třezalkovitý, en: Baby’s-breath euphorbia, Fluxweed, Garden spurge, Graceful spurge, Chickenweed
Charakteristika
Mliečnik ľubovníkolistý je jemná tropická trvalka, ktorá sa v chladnejších oblastiach pestuje ako letnička, s možnosťou prezimovania v chránených priestoroch. Dorastá do výšky 30 cm a má vankúšovitý charakter rastu. Má vzpriamené, široko rozkonárené stonky, na ktorých rastú úzke sivozelené až svetlozelené listy s podlhovasto kopijovitou čepeľou. Od jari do mrazov vytvára množstvo drobných čisto bielych kvetov. Samotné kvietky sú drobné a nenápadné, nápadnejšie biele eliptické lístky sú v skutočnosti listene. Tieto biele listene sú typické pre vyšľachtené odrody, u pôvodnej rastliny bývajú zväčša zelené a viac podobné listom.
Výskyt
Mliečnik ľubovníkolistý pochádza z tropickej Ameriky. Miesta jej pôvodu zahŕňajú oblasti južnej časti USA, Mexiko, Strednú a Južnú Ameriku. Introdukovaným druhom je v Španielsku, Taliansku, Grécku, v Indii, Číne, Južnej Kórei, Mjanmarsku a časti Indonézie aj v subsaharskej Afrike. Rastie na pasienkoch, v bušiach a na narušených miestach.
Odrody
Na záhonoch aj v nádobách sa pestuje niekoľko vyšľachtených odrôd, z ktorých môžeme spomenúť ´Diamond Frost´a ´White Manaus’, ktoré sú medzi sebou ťažko rozlíšiteľné a podobajú sa rastlinám na fotkách v tomto článku. ´White Manaus’ je údajne väčší, mohutnejší a s jasnejšími zelenými listami. ’Balbreblus’ je kompaktnejšia (menej vzdušná) odroda s bordovými listami a ružovo sčervenanými bielymi kvetmi. ´Silver Fog´ pôsobí striebristým dojmom. ´Diamond Delight´ je nižší a hustejší a má dvojaké kvety a bohaté kvitnutie.
Rozmnožovanie
Viaceré kultivary sú sterilné, takže rozmnožiť sa dajú len vegetatívne, z koncových stonkových odrezkov, ale len pre vlastnú potrebu. Odrezaný koniec ponorte do studenej vody, aby ste zabránili nadmernému vytekaniu mliečnej šťavy. Potom ich umiestnite do priepustného substrátu (zloženého z piesku, perlitu a rašeliny). Zeminu udržujte len mierne vlhkú – ak by bola príliš suchá, odrezky nezakorenia, ale ak by bola príliš vlhká, môžu hniť. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.
Ako pestovať mliečnik ľubovníkolistý
Umiestnenie
Rastlinu pestujte na plnom slnku alebo v čiastočnom tieni. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do záhrady a domácnosti si vyberiete tu.
Zemina
Vhodný je akýkoľvek typ pôdy, podmienka je len jedna, aby bola dobre priepustná.
Zálievka
Rastlina je odolná voči suchu, takže nevyžaduje veľké zalievanie, ak ju pestujete v nádobe, tak ju zalievať treba. Pozor však na nadmernú zálievku, tá by jej uškodila.
Kvitnutie
Bohato kvitne od mája do septembra. Odkvitnuté kvietky z rastliny opadávajú samé, takže vyzerá stále upravene.
Strihanie
Strihanie môžete uskutočňovať kedykoľvek, podporíte tým rozvetvenie a plnší vzhľad. Rezom ich môžete tvarovať a udržiavať ich veľkosť pod kontrolou. Miazga môže dráždiť citlivú pokožku, preto pri práci noste rukavice.
Zazimovanie
Mliečnik ľubovníkolistý nie je mrazuvzdorný. Ak si ho chcete zachovať do nasledujúcej sezóny, pred prvými mrazmi ho musíte preniesť dovnútra, kde vyžaduje umiestnenie na slnečnom mieste. Ak ho budete udržiavať v dobrom stave, bude vám aj v izbových podmienkach pekne kvitnúť. Na jar sa odporúča rastlinu ostrihať a po pominutí rizika mrazov premiestniť von.
Príbuzné druhy
V rode Euphorbia (Mliečnik, Prýštec) sa nachádza veľké množstvo rozličných druhov, od nežiadúcich burín, cez známu Vianočnú ružu (Euphorbia pulcherrima), ktorá je v prirodzených podmienkach viacročný strom, až po rôzne ostnaté kríky – Prýštec ohnivý, (Euphorbia milii). Na slovenských lúkach a medziach rastie Mliečnik chvojkový (Euphorbia cyparissias). Rastliny sa vyznačujú mliečne bielou jedovatou latexovou šťavou a farebnými listeňami, ktoré zvyčajne zatieňujú samotné nenápadné drobné kvietky.
Pridaj komentár