Mliečnik mnohofarebný

Mliečnik mnohofarebný, (Euphorbia polychroma, syn: Tithymalus epithymoides), (Euphorbiaceae – mliečnikovité), cz: Pryšec mnohobarvý, en: Cushion Spurge

Charakteristika

Mliečnik mnohofarebný je trsovitá, jemne chlpatá trvalka s hrubým rozkonáreným podzemkom. Má tmavozelené listy, niekedy s purpurovým nádychom. Majú podlhovasto vajcovitý tvar a sú celistvo okrajové a chĺpkaté. Na stonke rastú striedavo a sú sediace. Kvety sa tvoria na jar v koncových nepravých okolíkoch, ktoré vyrastajú z pazúch žiarivo žltých až oranžových listeňov. Plody sú vajcovito guľovité tobolky, pokryté tenkými oranžovožltými až červenými žliazkami. Rastlina dorastá do výšky 30 – 50 cm a s príchodom zimy celá nadzemná časť odumiera.

Výskyt

Mliečnik mnohofarebný je rozšírený v južnej a strednej Európe, kde rastie na výslnných skalnatých stráňach a lesných lemoch, najmä na vápenatých stanovištiach. Obľubuje lesostepné oblasti a teplomilné dubiny v nížinách a pahorkatinách.

Odrody

Na záhonoch aj v nádobách sa pestuje viacero vyšľachtených odrôd:

Euphorbia polychroma ‚Bonfire‘ je jeden z najfarebnejších kultivarov. Výrazne žlté farby kvetov a oranžovo limetkové listy na jar postupne striedajú tmavobordovo karmínové farby stonky a listov.

Mliečnik mnohofarebný ‚Lacey‘ je 40 cm vysoká odroda so žltými kvetmi a tmavočervenými listami. Nemá rada extrémy – takže ani príliš suché a ani príliš vlhké stanovište. Je mrazuvzdorná do -29 °C.

Mliečnik mnohofarebný ‚Ascot Rainbow‘ má zelenožlté voňavé kvety a dosahuje výšku cca 60 cm.

Rozmnožovanie

Viaceré kultivary sú sterilné, takže rozmnožiť sa dajú len vegetatívne, z koncových stonkových odrezkov, ale len pre vlastnú potrebu. Odrezaný koniec ponorte do studenej vody, aby ste zabránili nadmernému vytekaniu mliečnej šťavy. Potom ich umiestnite do priepustného substrátu (zloženého z piesku, perlitu a rašeliny). Zeminu udržujte len mierne vlhkú – ak by bola príliš suchá, odrezky nezakorenia, ale ak by bola príliš vlhká, môžu hniť. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Mliečnik mnohofarebný, (Euphorbia polychroma)

Ako pestovať mliečnik mnohofarebný

Umiestnenie
Rastlinu pestujte na slnečnom stanovišti alebo v čiastočnom tieni, krajšie vyfarbenie listov a kvetov však dosiahnete na slnku. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do záhrady a domácnosti si vyberiete tu.

Zemina
Vhodná je pôda chudobnejšia na živiny a dobre priepustná, s miernym obsahom vápnika.

Zálievka
Rastlina je odolná voči suchu, takže nevyžaduje zalievanie, ak ju pestujete v nádobe, tak ju zalievať treba. Pozor však na nadmernú zálievku, tá by jej uškodila.

Kvitnutie
Bohato kvitne od apríla do júna. Odkvitnuté stonky rastliny odstraňujte, podporíte tým nový rast z bázy rastliny. Miazga môže dráždiť citlivú pokožku, preto pri práci noste rukavice.

Využitie

Mliečnik mnohofarebný je u nás mrazuvzdorný. N zimu zaťahuje, takže celá nadzemná časť odumiera, no na jar opäť vyženie husté vankúšové trsy nových kvitnúcich stoniek. Hodí sa do trvalkových záhonov a skaliek na slnečnom stanovišti. Pestuje sa tiež v štrkových záhonoch, ako suchomilná trvalka, ktorá v jarnom období rozžiari výsadbu. Pekne vynikne v spoločnosti orlíčka, hosty alebo s jarnými cibuľovinami.

Príbuzné druhy

V rode Euphorbia (Mliečnik, Prýštec) sa nachádza veľké množstvo rozličných druhov, od nežiadúcich burín, cez známu Vianočnú ružu (Euphorbia pulcherrima), ktorá je v prirodzených podmienkach viacročný strom, až po rôzne ostnaté kríky – Prýštec ohnivý, (Euphorbia milii). Na slovenských lúkach a medziach rastie napríklad aj Mliečnik chvojkový (Euphorbia cyparissias). Rastliny sa vyznačujú mliečne bielou jedovatou latexovou šťavou a farebnými listeňami, ktoré zvyčajne zatieňujú samotné nenápadné drobné kvietky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *