Vianočná ruža

Prýštec najkrajší, Mliečnik nádherný/ najkrajší, Vianočná ruža, Vianočná hviezda, (Euphorbia pulcherrima), (Euphorbiaceae – mliečnikovité), cz: Pryšec nádherný, Vánoční hvězda, en: Poinsettia, Mexican flame leaf, Painted leaf

Vianočná ruža (Euphorbia pulcherrima)

Charakteristika

Vianočná ruža s ťažko zapamätateľným oficiálnym názvom Prýštec najkrajší patrí medzi najobľúbenejšie zimné izbové rastliny. Pre mnohých sa stala symbolom prichádzajúcich Vianočných sviatkov, keďže sa v obchodoch objavuje len v predvianočnom období.
Rastlina má tmavozelené vajcovité končisté listy, ktoré môžu byť aj rôzne laločnaté. V jej stonkách sa nachádza mliečny latex, ktorý je jedovatý a vyteká pri poranení. Kvety sa tvoria na vrcholoch stoniek, sú drobné, zelenožlté a nenápadné. To, čo robí rastlinu zaujímavou, sú krásne sfarbené veľké listene obklopujúce kvety. Sú to vlastne kontrastne sfarbené listy na konci vetvičiek upozorňujúce na kvety. Najčastejšie sú listene v krásnej výraznej červenej farbe, ale vyšľachtené boli kultivary s ružovými, lososovými, bielymi, smotanovo žltými či fialovými odtieňmi.

Zafarbenie listeňov môže rastline vydržať aj niekoľko týždňov. Závisí to od celkovej kondície, výživy a vašej starostlivosti.

Pre viac vianočných dekorácií alebo darčekov, kliknite sem.

Rozmnožovanie

Vianočnú ružu si rozmnožíte pomocou 10 – 15 cm odrezkov, ktoré odoberiete zo zdravej rastliny v lete. Odrezky nechajte ponorené v nádobe s teplou vodou, aby sa odplavil latex. Potom ich vyberte a nechajte 24 hodín zaschnúť.

Zasaďte ich do črepníka naplneného zmesou rašeliny a piesku. Kvetináče aj všeličo do domácnosti si vyberiete tu.

Ako pestovať vianočnú ružu

Umiestnenie
Pestujte ju na mieste s rozptýleným svetlom, starším rastlinám by nemalo ublížiť ani priame zimné slnko. Ideálna teplota v zime je v rozsahu 16 – 21 °C, čiže chladnejšie prostredie. Pri vyšších teplotách vianočná ruža skôr odkvitá.

Kvitnutie
Vianočná ruža kvitne samozrejme na Vianoce. Presnejšie povedané, kvitne po období dní, keď je iba málo hodín denného svetla. Aby rastlina zakvitla pred Vianocami, je treba dodržať nasledujúce opatrenie: Od polovice jesene jej zabezpečte každý deň na 14 hodín úplnú tmu. Približne 2 mesiace ju zakrývajte večer čiernym plastikovým vrecom alebo škatuľou a odokrývajte nasledujúce ráno. V tejto dobe zvýšte zálievku aj prísun živín. Keď zbadáte, že sa listene zafarbujú, rastlinu prestaňte zakrývať.

Zemina
Odporúča sa rašelinová zemina, alebo substrát na pestovanie izbových rastlín. Na spodok črepníka umiestnite drenážnu vrstvu.

Zálievka
V období kvitnutia (zima, jar) udržujte zeminu vlhkú. Po odkvitnutí zálievku znížte.

Hnojenie
Počas vegetačného obdobia a počas kvitnutia sa odporúča vyživovať rastlinu zriedeným štandardným tekutým hnojivom každé 2-3 týždne.

Škodcovia a choroby
Vianočnú ružu môžu napadnúť roztoče a červce, preto rastlinu občas skontrolujte. Preventívne pomáha zvýšenie zálievky a vlhkosti vzduchu.

Pokiaľ listy opadávajú bez toho, aby pred tým zvädli, rastline chýba svetlo, alebo je v príliš chladnom prostredí.
Ak listy najprv zvädnú a potom opadnú, je vaša rastlina preliata. Pred ďalšou zálievkou treba nechať zeminu preschnúť.

Starostlivosť po odkvitnutí

Rastlina si udrží svoj atraktívny vzhľad pri ideálnych podmienkach aj niekoľko týždňov.

Na jar, keď už vianočná ruža odkvitne, listy žltnú a opadávajú, ostrihajte ju na 10 – 15 cm. Myslite na to, že jej šťava je jedovatá, preto radšej pracujte v rukaviciach a rastlinu uchovávajte mimo dosahu detí.

Umiestnite ju na teplé miesto a zalievajte len veľmi striedmo. Do 2 mesiacov by sa mali objaviť nové výhonky. Potom ju zalievajte opäť naplno. Keď sa dostane do plného rastu, vymeňte jej čerstvú zeminu a veľkosť črepníka nechajte rovnaký. V amatérskych podmienkach však už vaša rastlina nebude mať rovnako hustý a kompaktný tvar aký mala, keď bola čerstvo zakúpená v obchode. V domácich podmienkach sa rastlina po roku až dvoch rozkonári a vytiahne a spodné vetvičky sú zväčša lysé. Je to tak preto, že pri profesionálnom pestovaní sa používajú postreky brzdiace rast, aby sa pri rastlinách udržal nízky a kompaktný tvar.

Ruže

Ruže celkom určite patria medzi kráľovné kvetov. A možno z obdivu k ich kráse a vznešenosti, alebo vďaka určitej symbolike a podobnosti, ktorá nie je vždy zjavná na prvý pohľad, dostali mnohé kvitnúce rastliny tzv. ľudové pomenovanie ruža. Spomeniem tie, o ktorých sa píše na tejto stránke a môžete si ich vyhľadať a posúdiť, či majú to pomenovanie oprávnene: skalná ruža, zimná ruža, čínska ruža, púštna ruža, machová ruža (Portulaka), slezová ruža (Ibiš ružový), alebo alpská ruža (Rododendron).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *