Vianočná ruža

Prýštec najkrajší, Mliečnik nádherný/ najkrajší, Vianočná ruža, Vianočná hviezda, (Euphorbia pulcherrima), (Euphorbiaceae – mliečnikovité)

Vianočná ruža (Euphorbia pulcherrima)

Charakteristika

Vianočná ruža s ťažko zapamätateľným oficiálnym názvom Prýštec najkrajší patrí medzi obľúbené zimné izbové rastliny. Pre mnohých sa stala symbolom prichádzajúcich Vianočných sviatkov, keďže sa predáva iba v predvianočnom období. Rastlina sa formuje do podoby kríčka. V jej stonkách sa nachádza mliečny latex, ktorý vyteká pri poranení a je jedovatý.

Listy má tmavozelené vajcovité. Kvety sú malé zelenožlté a nenápadné. To, čo robí rastlinu zaujímavou, sú krásne sfarbené veľké listene obklopujúce kvety. Sú to vlastne kontrastne sfarbené listy na konci vetvičiek upozorňujúce na kvety. Najčastejšie sú listene výrazne červenej farby, ale vyšľachtené boli aj ružové, lososové, biele, smotanovo žlté či fialové odtiene.

Zafarbenie listeňov môže rastline vydržať niekoľko týždňov. Závisí to od celkovej kondície, výživy a vašej starostlivosti.
Pre viac vianočných ozdôb a dekorácií, kliknite sem.

Rozmnožovanie

Vianočnú ružu si rozmnožíte pomocou 10 – 15 cm odrezkov, ktoré odoberiete zo zdravej rastliny v lete. Odrezky nechajte ponorené v nádobe s teplou vodou, aby sa odplavil latex. Potom ich vyberte a nechajte 24 hodín zaschnúť.

Zasaďte ich do črepníka naplneného zmesou rašeliny a piesku. Pekné kvetináče môžete nájsť, keď sa prekliknete sem.

Ako pestovať vianočnú ružu

Umiestnenie
Rastlinu je vhodné pestovať na mieste s rozptýleným svetlom, starším rastlinám by nemalo ublížiť ani priame zimné slnko. Ideálna teplota v zime je v rozsahu 16 – 21 °C, čiže chladnejšie prostredie. Pri vyšších teplotách vianočná ruža skôr odkvitá.

Kvitnutie
Vianočná ruža kvitne samozrejme na Vianoce. Presnejšie povedané, kvitne po období dní, keď je iba málo hodín denného svetla. Aby rastlina pred Vianocami zakvitla, je treba dodržať nasledujúce opatrenie. Od polovice jesene jej zabezpečte každý deň na 14 hodín úplnú tmu. Približne 2 mesiace ju zakrývajte večer čiernym plastikovým vrecom alebo škatuľou a odokrývajte nasledujúce ráno. V tejto dobe zvýšte zálievku aj prísun živín. Keď zbadáte, že sa listene zafarbujú, rastlinu prestaňte zakrývať.

Zemina
Odporúča sa rašelinová zemina, alebo substrát na pestovanie izbových rastlín. Na spodok črepníka treba vždy umiestniť drenážnu vrstvu.

Zálievka
V období kvitnutia (zima, jar) udržujte zeminu vlhkú. Po odkvitnutí zálievku znížte.

Hnojenie
Počas vegetačného obdobia a počas kvitnutia sa odporúča vyživovať rastlinu zriedeným štandardným tekutým hnojivom každé 2-3 týždne. Vhodné hnojivo nájdete, keď kliknete sem.

Škodcovia a choroby
Vianočnú ružu môžu napadnúť roztoče a červce, preto rastlinu občas skontrolujte. Preventívne pomáha zvýšenie zálievky a vlhkosti vzduchu.

Pokiaľ listy opadávajú bez toho, aby pred tým zvädli, rastline chýba svetlo, alebo je v príliš chladnom prostredí.
Ak listy najprv zvädnú a potom opadnú, je vianočná ruža preliata. Pred ďalšou zálievkou treba nechať zeminu preschnúť.

Starostlivosť po odkvitnutí

Elegantný atraktívny vzhľad sa dá rastline udržať aj niekoľko týždňov.

Na jar, keď už vianočná ruža odkvitne, listy žltnú a opadávajú, ostrihajte ju na 10 – 15 cm. Myslieť treba na to, že jej šťava je jedovatá, preto radšej pracujte v rukaviciach a rastlinu uchovávajte mimo dosahu detí.

Umiestnite ju na teplé miesto a zalievajte len veľmi striedmo. Do 2 mesiacov by sa mali objaviť nové výhonky. Potom rastlinu zalievajte naplno. Keď sa dostane do plného rastu, vymeňte jej čerstvú zeminu, veľkosť črepníka nechajte rovnaký. V amatérskych podmienkach, keď udržujete rastlinu dva až tri roky, tak sa často rozkonári a vyrastie a nemá už taký kompaktný tvar ako čerstvo zakúpená rastlina z obchodu. Je to tak preto, že pri profesionálnom pestovaní sa používajú postreky brzdiace rast, aby sa pri rastlinách udržal nízky a kompaktný tvar.

Ak chcete rastlinu pripraviť na kvitnutie, postupujeme podľa návodu vyššie.

Ruže

Ruže celkom určite patria medzi kráľovné kvetov. A možno z obdivu k ich kráse a vznešenosti, alebo vďaka určitej symbolike a podobnosti, ktorá nie je vždy zjavná na prvý pohľad, dostali mnohé kvitnúce rastliny tzv. ľudové pomenovanie, nesúce v sebe „ružu“. Spomeniem tie, o ktorých sa píše na tejto stránke a môžete si ich vyhľadať a posúdiť, či majú to pomenovanie oprávnene: skalná ruža, zimná ruža, čínska ruža, púštna ruža, machová ruža (Portulaka), slezová ruža (Ibiš ružový), alebo alpská ruža (Rododendron).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.