Vianočná ruža

Prýštec najkrajší al. Mliečnik nádherný/ najkrajší, Vianočná ruža, Vianočná hviezda, (Euphorbia pulcherrima), (Euphorbiaceae – mliečnikovité)

Vianočná ruža (Euphorbia pulcherrima)

Charakteristika

Vianočná ruža s ťažko zapamätateľným oficiálnym názvom Prýštec najkrajší patrí medzi obľúbené zimné izbové rastliny. Pre mnohých sa stala symbolom prichádzajúcich Vianočných sviatkov, keďže sa predáva iba v predvianočnom období. Rastlina sa formuje do podoby kríčka. V jej stonkách sa nachádza mliečny latex, ktorý vyteká pri poranení a je jedovatý.

Listy má tmavozelené vajcovité. Kvety sú malé zelenožlté a nenápadné. To, čo robí rastlinu zaujímavou, sú krásne sfarbené veľké listene obklopujúce kvety. Sú to vlastne kontrastne sfarbené listy na konci vetvičiek, upozorňujúce na kvety. Najčastejšie sú listene výrazne červenej farby, ale vyšľachtené boli aj ružové, lososové, biele, smotanovožlté či fialové odtiene.

Zafarbenie listeňov môže rastline vydržať niekoľko týždňov. Závisí to od celkovej starostlivosti a od výživy.

Rozmnožovanie

Vianočnú ružu rozmnožujeme pomocou 10 – 15 cm odrezkov, ktoré odoberieme zo zdravej rastliny v lete. Odrezky necháme ponorené v nádobe s teplou vodou, aby sa odplavil latex. Potom ich vyberieme a necháme 24 hodín zaschnúť.

Zasadíme ich do črepníka naplneného zmesou rašeliny a piesku.

Ako pestovať vianočnú ružu

Umiestnenie
Rastlinu je vhodné pestovať na mieste s rozptýleným svetlom, starším rastlinám by nemalo ublížiť ani priame zimné slnko. Ideálna teplota v zime je v rozsahu 16 – 21 °C, čiže chladnejšie prostredie. Pri vyšších teplotách vianočná ruža skôr odkvitá.

Kvitnutie
Vianočná ruža kvitne samozrejme na Vianoce. Presnejšie povedané, kvitne po období dní, keď je iba málo hodín denného svetla. Aby rastlina pred Vianocami zakvitla, je treba dodržať nasledujúce opatrenie. Od polovice jesene jej zabezpečíme každý deň na 14 hodín úplnú tmu. Približne 2 mesiace ju zakrývame večer čiernym plastikovým sáčkom alebo škatuľou a odokrývame nasledujúce ráno. V tejto dobe zvýšime zálievku aj prísun živín. Keď zbadáme, že sa listene zafarbujú, rastlinu prestaneme zakrývať.

Zemina
Odporúča sa rašelinová zemina, alebo substrát na pestovanie izbových rastlín. Na spodok črepníka treba vždy umiestniť drenážnu vrstvu.

Zálievka
V období kvitnutia (zima, jar) udržujeme zeminu vlhkú. Po odkvitnutí zálievku znížime.

Hnojenie
Počas vegetačného obdobia a počas kvitnutia sa odporúča vyživovať rastlinu zriedeným štandardným tekutým hnojivom každé 2-3 týždne.

Škodcovia a choroby
Vianočnú ružu môžu napadnúť roztočce a červci, preto rastlinu občas skontrolujeme. Preventívne pomáha zvýšenie zálievky a vlhkosti vzduchu.

Pokiaľ listy opadávajú bez toho, aby pred tým zvädli, rastline chýba svetlo, alebo je v príliš chladnom prostredí.
Ak listy najprv zvädnú a potom opadnú, je vianočná ruža preliata. Pred ďalšou zálievkou treba nechať zeminu preschnúť.

Starostlivosť po odkvitnutí

Elegantný atraktívny vzhľad sa dá rastline udržať aj niekoľko týždňov.

Na jar, keď už vianočná ruža odkvitne, listy žltnú a opadávajú, ostriháme ju na 10 – 15 cm. Myslieť treba na to, že jej šťava je jedovatá, preto radšej pracujeme v rukaviciach a rastlinu udržujeme mimo dosahu detí.

Umiestnime ju na teplé miesto a zalievame len veľmi striedmo. Do 2 mesiacov by sa mali objaviť nové výhonky. Potom rastlinu zalievame naplno. Keď sa dostane do plného rastu, vymeníme jej čerstvú zeminu, veľkosť črepníka necháme rovnaký. V amatérskych podmienkach, keď udržujeme rastlinu dva až tri roky, tak sa nám rozkonári a vyrastie väčšia a nemá už taký kompaktný tvar ako čerstvá rastlina z obchodu. Je to aj preto, že pri profesionálnom pestovaní sa používajú postreky brzdiace rast, aby sa pri rastlinách udržal nízky a kompaktný tvar.

Ak chceme rastlinu pripraviť na kvitnutie, postupujeme podľa návodu vyššie.

Ruže

Ruže celkom určite patria medzi kráľovné kvetov. A možno z obdivu k ich kráse a vznešenosti, alebo vďaka určitej symbolike a podobnosti, ktorá nie je vždy zjavná na prvý pohľad, dostali mnohé kvitnúce rastliny tzv. ľudové pomenovanie, nesúce v sebe „ružu“. Spomeniem tie, o ktorých som už písala v predchádzajúcich článkoch a môžete si ich vyhľadať a posúdiť, či majú to pomenovanie oprávnene: skalná ruža, zimná ruža, čínska ruža, púštna ruža (Katarant ružový) alebo machová ruža (Portulaka).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.