Nevädza horská

Nevädza horská, (Cyanus montanus al. Centaurea montana), (Asteraceae – Astrovité) en: Perennial cornflower, cz: Chrpa horská

Nevädza horská

Charakteristika

Nevädza horská je trváca rastlina dorastajúca do výšky 30- 60 cm. Má krátky plazivý podzemok, z ktorého vyrastajú olistené plstnaté stonky. Tie sú v dolnej časti olistené hustejšie. Listy sú tiež plstnaté, podlhovasté, s celistvým okrajom, na spodnej strane pavučinovovlnaté. Kvety vyrastajú na koncoch stoniek. Majú typický výrazný, vajcovitý zákrov, ktorý je tvorený z listeňov s čiernym lemovaním a so zubovitými okrajmi. Kvety sú usporiadané v úboroch veľkých 6 cm. Okrajové kvety sú predĺžené, fialovo-modré, vnútorné sú ružovofialové. Plod je páperistá nažka.

Rozmnožovanie a presádzanie nevädze horskej

Nevädza horská sa rozmnožuje semienkami. Vysievame ich v marci alebo apríli priamo na záhon, alebo si ich predpestujeme v parenisku. Ak rozmýšľate nad pareniskom alebo fóliovníkom, pozrieť aj kúpiť si ich môžete tu.

Dá sa rozmnožiť aj delením starších trsov, ak sa nám v záhrade dobre rozrástla. Pri vyhovujúcich podmienkach dokáže vyrásť aj zo zbytku plazivého podzemka, ktorý sme nechali v zemi, keď sme ju vykopávali. Vhodné obdobie na rozsádzanie je začiatkom jesene tak, aby mala rastlina dostatok času na zakorenenie pred príchodom zimy a mohla už nasledujúci rok zakvitnúť.

Ako pestovať nevádzu

Umiestnenie
Vhodné je slnečné a suchšie stanovište. Znesie aj čiastočný polotieň, vyhovuje jej spoločnosť opadavých kríkov a stromov, napríklad bradavec alebo magnólia. Je mrazuvzdorná a nevyžaduje žiadne ochranné opatrenia pred zimou. Rastlina vo voľnej prírode rastie najmä na vápenatých stanovištiach, na skalných stenách, sutinách a okrajoch lesov v podhorskom a horskom pásme.

Zemina
Vo voľnej prírode vyhľadáva svieže, na minerálne látky bohaté, vápenaté a skalnaté pôdy. V záhradách sa jej darí vo všetkých typoch pôdy od jemne piesočnatej až po ťažký íl. Rastie v kyslých, neutrálnych aj zásaditých pôdach.

Zálievka
Zalievame striedmo a dbáme, aby sme rastlinu nepodmáčali. Nevädza toleruje sucho, ale neznesie premočenú pôdu.

Kvitnutie
Prvé kvety sa môžu objaviť už v apríli, hlavná sezóna kvitnutia je od mája do septembra.

Starostlivosť
Po odkvitnutí kvetov odstránime zvädnuté kvetné úbory, podporíme tým ďalšie kvitnutie. Nevädza je odolná a netrpí na choroby.

Nevädza horská

Ďalšie príbuzné druhy

Nevädza Triumfettiho (Centaurea triumfetti) je trváca, 10 – 50 cm vysoká rastlina s plazivým podzemkom. Kvety vyzerajú rovnako ako pri nevädzi horskej, listy má však užšie, menšie a celkovo trochu jemnejšie. Kvitne od mája do júla.

Nevädza hlaváčovitá (Centaurea scabiosa) je trváca, 20 – 150 cm vysoká bylina s drevnatým viachlavovým podzemkom, z ktorého vyrastajú priame, tuhé, štvorhranné byle, ktoré sú riedko rozkonárené. Kvety sú červenofialové, občas ružovkasté. Rozšírená je u nás od nížin až do podhorského pásma.

Nevädza poľná (Centaurea cyanus) al. (Cyanus segetum) je jednoročná rastlina s priamou, rozkonárenou stonkou a striedavými, čiarkovitými listami. Kvitne modrými kvetmi. Rastie na poliach s obilninami a popri cestách. Je liečivá, podporuje látkovú premenu a má močopudné účinky. Používa sa na farbenie liečiv a čajovín, aj v kozmetickom priemysle.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.