Nevädza horská

Nevädza horská, (Cyanus montanus syn. Centaurea montana), (Asteraceae – astrovité), cz: Chrpa horská, en: Perennial cornflower

Nevädza horská

Charakteristika

Nevädza horská je trváca bylina dorastajúca do výšky 30- 60 cm. Má kompaktný hustý vzrast. Pod zemou má krátky plazivý podzemok, z ktorého vyrastajú olistené plstnaté stonky. Stonky sú v dolnej časti olistené hustejšie. Listy sú plstnaté, podlhovasté, s celistvým okrajom, na spodnej strane pavučinovo vlnaté. Kvety sa tvoria na koncoch stoniek. Majú typický výrazný, vajcovitý zákrov, ktorý je tvorený z listeňov s čiernym lemovaním a zúbkatým okrajom. Kvety sú usporiadané v úboroch veľkých 6 cm. Okrajové kvety sú predĺžené, fialovo-modré, vnútorné sú ružovofialové. Plod je páperistá nažka.

Rozmnožovanie a presádzanie

Nevädza horská sa rozmnožuje semenami. Vysejte si ich v marci alebo apríli priamo na záhon, alebo si ich predpestujte v parenisku. Pareniská, fóliovníky a všeličo iné si vyberiete tu.

Ak máte v záhone staršiu, dobre rozrastenú rastlinu, môžete si ju rozmnožiť aj rozdelením trsu. Pri vyhovujúcich životných podmienkach dokáže vyrásť aj zo zbytku plazivého podzemka, ktorý ste mohli nechať v zemi, keď ste ju vykopávali. Vhodné obdobie na rozsádzanie je začiatkom jesene, aby mala rastlina dostatok času na zakorenenie pred príchodom zimy a mohla už nasledujúci rok zakvitnúť. Rôzne pomôcky a doplnky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Ako pestovať nevädzu

Umiestnenie
Vhodné je slnečné a suchšie stanovište. Znesie aj čiastočný polotieň, vyhovuje jej spoločnosť opadavých kríkov a stromov. Je mrazuvzdorná a nevyžaduje žiadne ochranné opatrenia pred zimou. Vo voľnej prírode rastie najmä na vápenatých stanovištiach, na skalných stenách, sutinách a okrajoch lesov v podhorskom a horskom pásme.

Zemina
Vo voľnej prírode vyhľadáva svieže, na minerálne látky bohaté, vápenaté a skalnaté pôdy. V záhradách sa jej darí vo všetkých typoch pôdy od jemne piesočnatej až po ťažký íl. Dobre rastie v kyslých, neutrálnych aj zásaditých pôdach.

Zálievka
Zalievajte striedmo a dbajte, aby ste rastlinu nepodmáčali. Nevädza toleruje sucho, ale neznesie dlhodobo premočenú pôdu.

Kvitnutie
Prvé kvety sa môžu objaviť už v apríli, hlavná sezóna kvitnutia je od mája do septembra.

Starostlivosť
Po odkvitnutí kvetov odstráňte zvädnuté kvetné stonky aj poškodené odumierajúce listy, rastlina nanovo obraší aj zakvitne. Nevädza je odolná a netrpí na choroby.

Nevädza horská

Ďalšie príbuzné druhy

Nevädza Triumfettiho (Centaurea triumfetti) je trváca, 10 – 50 cm vysoká rastlina s plazivým podzemkom. Kvety vyzerajú rovnako ako pri nevädzi horskej, listy má však užšie, menšie a celkovo trochu jemnejšie. Kvitne od mája do júla.

Nevädza hlaváčovitá (Centaurea scabiosa) je trváca, 20 – 150 cm vysoká bylina s drevnatým viachlavovým podzemkom, z ktorého vyrastajú priame, tuhé, štvorhranné byle, ktoré sú riedko rozkonárené. Kvety sú červenofialové, občas ružovkasté. Rozšírená je u nás od nížin až do podhorského pásma.

Nevädza poľná (Centaurea cyanus) al. (Cyanus segetum) je jednoročná rastlina s priamou, rozkonárenou stonkou a striedavými, čiarkovitými listami. Kvitne modrými kvetmi. Rastie na poliach s obilninami a popri cestách. Je liečivá, podporuje látkovú premenu a má močopudné účinky. Používa sa na farbenie liečiv a čajovín, aj v kozmetickom priemysle.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *