Tarička hybridná

Tarička hybridná (Aubrieta hybrida), (Kapustovité – Brassicaceae)

Tarička hybridná

Charakteristika

Tarička hybridná je vždyzelená, nízka a mrazuodolná trvalka. Dorastá do výšky cca 10 cm a keďže je pôdopokryvná, rozrastá sa do okolia. Oblé a plné stonky máva vzpriamené aj poliehavé a v uzlinách dokážu rýchlo zakoreniť. Počas kvitnutia vytvára tarička sýtofarebné husté kvetinové koberce alebo vankúše. Má malé stredne zelené listy vyrastajúce v ružiciach, ktoré v čase kvetu ani nie sú vidieť. Jej štvorlupienkové obojpohlavné kvety vyrastajú v riedkych strapcoch. Kvitne na jar sýtymi farbami fialovej, ružovej, purpurovej a občas aj bielej.

Rozmnožovanie

Pre zachovanie pôvodných vlastností materskej rastliny rozmnožujeme taričku pomocou odrezkov, čiže vegetatívne. Začiatkom leta sa zvyknú nechať zakoreniť mäkké odrezky a v po odkvitnutí v lete aj polovyzreté konáriky.

Rastlina sa rozrastá do šírky prostredníctvom výbežkov, na ktorých vyrastajú listové ružice s predĺženými zubatými listami. V uzlinách ľahko zakoreňujú. Taričku preto môžeme rozmnožovať aj delením trsov. Vhodné obdobie je skoro na jar alebo v jeseni.

Tarička sa dá rozmnožovať aj semenami. Vysievame ich od februára až do mája. Sú veľmi drobné, preto ich zasypeme iba zľahka. Klíčenie trvá 14 – 28 dní a ideálna teplota na klíčenie je 18°C.

Tarička hybridná (Aubrieta hybrida)
Tarička v spoločnosti rozchodníka

Pestovanie taričky

Umiestnenie
Tarička obľubuje slnečné stanovište, ale znesie aj polotieň.

Zemina
Vyhovuje jej vzdušná a dobre priepustná zemina na plnom slnku. Tarička je zvyknutá na kamenistú suchú pôdu a nemá žiadne nároky na živiny alebo konkrétnu pH pôdy.

Zálievka
Nevyžaduje stabilnú vlhkosť. Keď je dobre zakorenená a prijatá, nie je závislá na našej starostlivosti. V suchých obdobiach však zálievka pomôže lepšiemu rastu a kvitnutiu.

Kvitnutie
Tarička kvitne skoro na jar, uvádza sa apríl, máj, jún.

Starostlivosť o črepníkové výsadby
Vankúšovité trvalky môžeme ľahko pestovať aj v črepníkoch. Platí, že čím väčší črepník použijeme, tým lepšie sa bude rastline dariť. Rastlinám zabezpečíme dobrú drenážnu vrstvu (skalky a štrk na spodok črepníka) a možnosť odtoku prebytočnej vody. Rastliny v črepníku potrebujú pravidelnú zálievku raz denne. Na zimu ich prenesieme na chránené miesto a tiež ich občas zalejeme.

Choroby a škodcovia
Taričku vo všeobecnosti netrápia choroby a škodcovia, občas sa môžu vyskytnúť vošky.

Tarička hybridná
Tarička má vankúšovitý charakter rastu.

Strihanie taričky

Odporúča sa odkvitnuté kvietky taričky v priebehu leta priebežne strihať. V neskorej jeseni potom môžeme zastrihnúť rastlinu na výšku 3 – 5 cm nad zemou, ale nie je to nevyhnutné. Vždyzelená tarička môže so zeleným olistením a plodmi pôsobiť v zime celkom dekoratívne.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Taričku môžeme kombinovať v skalke s mnohými ďalšími rastlinami. Ak sa zameriame na jarnú výsadbu, vhodné je skombinovať ju s iberkou alebo rožcom plstnatým kvitnúcimi na bielo. Všetky tri sú pôdopokryvné rastliny, pekne vyzerá kompozícia predelená tulipánmi prípadne narcismi alebo modricami. Aby cibuľoviny nepôsobili rušivo, zvolíme si len 2 druhy v dobre zladenej farbe.

Využitie

Tarička je krásna trvalka, ktorá je veľmi vhodná na pestovanie v skalkách. Bude sa jej dariť aj na okrajoch záhonov, na slnečných svahoch alebo na suchých múrikoch. Vynikne aj v kvetináčoch. Jej vyhľadávanou vlastnosťou je pôdopokryvná schopnosť, bohaté kvitnutie a vankúšovitý charakter rastu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.