Tarička hybridná

Tarička hybridná, (Aubrieta hybrida), (Brassicaceae – kapustovité)

Tarička hybridná

Charakteristika

Tarička hybridná je vždyzelená, nízka a mrazuodolná trvalka. Dorastá do výšky cca 10 cm a keďže je pôdopokryvná, rozrastá sa krásne a husto do okolia. Oblé a plné stonky máva vzpriamené aj poliehavé a v uzlinách dokážu rýchlo zakoreniť. Počas kvitnutia vytvára tarička sýtofarebné husté kvetinové koberce alebo vankúše. Má malé stredne zelené listy vyrastajúce v ružiciach, ktoré v čase kvetu ani nie sú vidieť. Jej štvorlupienkové obojpohlavné kvety vyrastajú v riedkych strapcoch. Kvitne na jar sýtymi farbami fialovej, ružovej, purpurovej a občas aj bielej.

Rozmnožovanie

Tarička sa rozmnožuje semenami. Výsev sa odporúča robiť od februára až do mája. Semená sú veľmi drobné, zasypávajú sa zeminou iba zľahka. Klíčenie trvá 14 – 28 dní a ideálna teplota na klíčenie je 18°C.

Ak chcete mať istotu, že budú zachované pôvodné vlastnosti materskej rastliny, rozmnožte si taričku pomocou odrezkov, čiže vegetatívne. Začiatkom leta sa odoberajú a nechávajú zakoreniť mäkké odrezky a po odkvitnutí v lete aj polovyzreté konáriky.

Rôzne nenahraditeľné pomôcky a doplnky do vašej záhrady nájdete tu.

Rastlina sa rozrastá do šírky prostredníctvom výbežkov, na ktorých vyrastajú listové ružice s predĺženými zubatými listami. V uzlinách zvyknú zakoreňovať. Taričku si preto môžete rozmnožiť aj tak, že jednoducho odkopete časť trsu. Dajte pozor na to, aby odkopaná časť mala dostatočne vyvinutý koreňový systém. Vhodné obdobie je skoro na jar alebo v jeseni.

Tarička hybridná (Aubrieta hybrida)
Tarička v spoločnosti rozchodníka

Ako pestovať taričku

Umiestnenie
Obľubuje slnečné stanovište a znesie aj polotieň.

Zemina
Vyhovuje jej vzdušná a dobre priepustná zemina aj na plnom slnku. Taričke nevadí ani kamenistá suchá pôda a nemá žiadne nároky na živiny alebo pH pôdy.

Zálievka
Nevyžaduje stabilnú vlhkosť. Keď je dobre zakorenená a prijatá, nie je závislá na našej starostlivosti. V suchých obdobiach však zálievka pomôže lepšiemu rastu a kvitnutiu. Zalievať samozrejme treba rastliny pestované v nádobách a čerstvo presadené rastliny.

Kvitnutie
Tarička kvitne skoro na jar, v mesiacoch apríl, máj, jún.

Starostlivosť o črepníkové výsadby
Vankúšovité trvalky môžete ľahko pestovať aj v črepníkoch. Pestovateľské nádoby si vyberiete tu. Platí, že čím väčší kvetináč použijete, tým lepšie sa bude rastline dariť. Rastlinám zabezpečte dobrú drenážnu vrstvu (skalky a štrk na spodok črepníka) a možnosť odtoku prebytočnej vody. Rastliny v črepníku potrebujú pravidelnú zálievku raz denne. Na zimu ich preneste na chránené miesto a tiež ich občas zalejte.

Choroby a škodcovia
Taričku vo všeobecnosti netrápia choroby a škodcovia, občas sa môžu vyskytnúť vošky.

Strihanie

Odporúča sa odkvitnuté kvietky taričky v priebehu leta priebežne strihať. V neskorej jeseni potom môžete zastrihnúť rastlinu na výšku 3 – 5 cm nad zemou, ale nie je to nevyhnutné. Vždyzelená tarička s olistením a plodmi pôsobí v zime celkom dekoratívne.

Tarička hybridná
Tarička má vankúšovitý charakter rastu.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Tarička je krásna trvalka, ktorá sa ľahko pestuje v skalke s mnohými ďalšími rastlinami. Bude sa jej dariť aj na okrajoch záhonov, na slnečných svahoch alebo na suchých múrikoch. Jej vyhľadávanou vlastnosťou je pôdopokryvná schopnosť, bohaté kvitnutie a vankúšovitý charakter rastu. Ak sa zameriame na jarnú výsadbu, vhodné je skombinovať ju s iberkou alebo rožcom plstnatým kvitnúcimi na bielo. Všetky tri sú pôdopokryvné rastliny, pekne vyzerá výsadba predelená tulipánmi prípadne narcismi alebo modricami. Aby cibuľoviny nepôsobili rušivo, zvoľte si len 2 druhy v dobre zladenej farbe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *