Olovník uškatý, (Plumbago auriculata), (Plumbaginaceae – olovníkovité), en: Cape leadwort, Blue plumbago, Cape plumbago, cz: Olověnec
Charakteristika
Olovník uškatý je trvalý vždyzelený listnatý ker pochádzajúci z Južnej Afriky. V prirodzenom prostredí rastie rýchlo a môže dosiahnuť výšku aj 6 m. Vzhľadom na dlhé, úzke a popínavé stonky vytvára olovník v prírode nepreniknuteľné kriačiny a húštiny. V tropických a subtropických oblastiach, vrátane Stredomoria, sa pestuje ako vonkajšia okrasná rastlina a v miernom pásme sa vysádza do pestovateľských nádob, s ktorými je možné manipulovať. Olovník má striedavé stopkaté lesklé zelené listy. Majú vajcovitý tvar a dĺžku 2 – 5 cm. Tvarom pripomínajú uši, podľa nich má rastlina prímenie. Obojpohlavné trúbkovité kvety sa tvoria v strapcovitých súkvetiach a pripomínajú kvety floxov. Majú 5 okvetných lístkov a veľkosť cca 2 cm. Zvyčajne sú bledomodrej farby a vyskytujú sa aj tmavomodré, fialové a tiež biele. Kvitnú v lete, v izbových, prípadne subtropických podmienkach môžu kvitnúť aj celoročne.
Rozmnožovanie
Olovník uškatý sa rozmnožuje semenami, alebo si ho môžete vypestovať pomocou polovyzretých odrezkov, ktoré sa odoberajú v lete. Odrezky odoberajte zo zdravej vitálnej rastliny a umiestnite ich do substrátu určeného na zakoreňovanie. Zakoreneniu napomáha vlhkosť vzduchu a teplo. Aby ste zvýšili šance umiestnite ich do pareniska alebo fóliovníka.
Drevité alebo naopak mäkké nevyzreté odrezky korenia len ťažko.
Ako pestovať olovník
Umiestnenie
Najlepšie sa mu bude dariť na plnom slnku alebo v polotieni. Zabezpečte mu oporu, o ktorú sa budú jeho popínavé stonky opierať. Oporu pre rastliny si vyberiete tu. V miernom pásme sa môže pestovať vonku v obdobiach bez mrazov, na zimu ho treba presunúť na chránené miesto.
Zemina
Ľahko sa pestuje v bežných záhradných, dobre priepustných pôdach. Potrebuje hlavne dobre prevzdušnenú zeminu a podľa možností preferuje kyslú pôdu. Vadia mu len zamokrené a zle odvodnené pôdy. Pri pestovaní v nádobách použite substrát pre balkónové kvety.
Zálievka
V čase sucha je vhodná stredná zálievka, má rád mierne vlhkú zeminu. Veľmi dôležitá je pravidelná výživa, ktorá sa pridáva do každej zálievky.
Kvitnutie
Kvitne veľmi bohato a dlho, a to v lete od konca mája do septembra. Odkvitnuté kvety treba z rastliny ručne odstraňovať, pretože vďaka svojim lepivým kalichom samy neodpadnú.
Choroby a škodcovia
Môže byť napadnutý múčnatkou, ktorej sa darí vo vlhkom prostredí. Dajte pozor, aby ste rastline zbytočne nezmáčali listy.
Strihanie
Olovník kvitne na jednoročných výhonoch, preto ho môžete kedykoľvek skrátiť aj počas vegetácie. Ostrihať by ste ho mali pred zazimovaním. Platí zásada, že čím menej je v miestnosti svetla, tým viac by ste mali rastlinu zrezať. Minimálne ju skráťte o polovicu pôvodnej veľkosti. Tým, že kvitne na nových výhonkoch, je aspoň čiastočný rez dôležitý pre budúcosezónne kvitnutie.
Staršie rastliny je dobré aj na jar mierne, prípadne aj výraznejšie prerezať. Takýmto rezom ich prevzdušníte a presvetlíte, podporíte kvitnutie a udržíte požadovaný tvar a veľkosť. Záhradné nožnice aj všeličo iné si určite vyberiete tu.
Zazimovanie
Keďže olovník je tropická a subtropická rastlina, treba ho u nás chrániť, aby nevymrzol. Preneste ho do svetlej a chladnej miestnosti s teplotou okolo 10 °C. So zálievkou v zimných mesiacoch šetrite. Zimný oddych bude mať pozitívny vplyv pre nasadenie kvetných púčikov do ďalšej sezóny.
Na jar, asi začiatkom marca, preneste rastlinu do tepla, kde je dostatok slnečných lúčov a začnite prihnojovať. Pri dostatku dusíka rastlina čoskoro vyženie nové výhonky, ktoré v lete zakvitnú. Pred tým, ako umiestnite rastlinu na jej slnečné letné stanovište, ju postupne otužujte a chráňte pred ostrým slnkom čiastočným zatienením, aby nedošlo k spáleniu listov.