Iberka vždyzelená

Iberka vždyzelená, (Iberis sempervirens), (Brassicaceae –  Kapustovité)

Charakteristika

Iberka vždyzelená je nízka suchomilná a nenáročná trvalka. Vytvára kompaktné porasty vysoké 25 -30 cm. Kvety rastú vo forme vystupujúcich, plochých súkvetí na vzpriamených alebo polovzpriamených stonkách. Úzke tmavozelené listy sú striedavé, kopijovité, dlhé 6 mm a široké cca 3- 5 mm. Iberka rastie veľmi kompaktne a vytvára pologuľovitý nízky ker. Farba kvetov je snehobiela, ale vyskytujú sa aj vyšľachtené odrody s ružovým alebo červeným zafarbením. Iberka je mrazuvzdorná, vydrží teploty do -24°C.

Rozmnožovanie iberky

Iberka vždyzelená sa rozmnožuje vysievaním, alebo prostredníctvom zakoreňovania odrezkov. Začiatkom leta sa zvyknú nechať zakoreniť mäkké odrezky a v po odkvitnutí v lete aj polovyzreté odrezky. Tiež sa dá rozmnožiť delením trsov. Vhodné obdobie je skoro na jar, alebo v jeseni.

Iberka

Pestovanie iberky

Umiestnenie
Iberke vyhovuje slnečné stanovište a znesie aj polotieň.

Zemina
Vhodná je vzdušná a dobre priepustná zemina na plnom slnku. Darí sa jej v pôdach chudobných na živiny.

Zálievka
Iberka nevyžaduje stabilnú vlhkosť, keď je dobre zakorenená a prijatá, nie je závislá na našej starostlivosti. V suchých obdobiach však zálievka pomôže lepšiemu rastu a kvitnutiu. Nemá rada zimné mokro.

Kvitnutie
Iberka kvitne od apríla do mája, často kvitnutie opakuje koncom leta a na jeseň.

Choroby a škodcovia
Na iberke si zvyknú pochutnať skočky. Sú to malé čierne skákajúce chrobáčiky, veľké cca 1 – 2 mm, ktoré sa vyskytujú vo väčších skupinách a sú veľmi nenásytné. V listoch rastlín vyžierajú dierky a rastlina chradne. Keď sa premnožia, vedia zničiť celé porasty. Tiež sú prenášačmi vírusových a bakteriálnych ochorení. Prosperujú v horúcich slnečných suchých dňoch. Ako prevencia sa odporúča odstraňovanie záhradného odpadu a prerýľovanie zeme po sezóne, aby sa decimoval počet prezimujúcich škodcov.

Biela iberka v spoločnosti s ružovým floxom, v pozadí sú listy ľalioviek.

Strihanie iberky

Po ukončení kvitnutia sa odporúča odkvitnuté kvietky iberky ostrihať. Vhodné záhradné nožnice si môžete vybrať, keď kliknete sem. Zostriháva sa celá rastlina cca o 6 -8 cm. Tak zabezpečíme, že zhustne a zachová si kompaktný tvar.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Iberku môžeme kombinovať v skalke s mnohými ďalšími rastlinami. Ak sa zameriame na jarnú výsadbu, vhodné je skombinovať ich s taričkou, prípadne floxom, kvitnúcimi na ružovo. Všetky tri sú pôdopokryvné rastliny, vhodné je predeliť ich tulipánmi prípadne narcismi alebo modricami. Aby cibuľoviny nepôsobili rušivo, zvolíme si len 2 druhy v dobre zladenej farbe.

Využitie

Iberka je trvalka vhodná na pestovanie v skalkách. Bude sa jej dariť aj na okrajoch záhonov, na suchých múrikoch a odporúča sa pestovať ju aj na strešných záhradách. Jej vyhľadávanou vlastnosťou je pôdopokryvná schopnosť, bohaté kvitnutie a vankúšovitý charakter rastu. Rada vyplní medzery v trvalkovom záhone.

Príbuzné druhy

Iberka okolíkatá (Iberis umbelata) je nízka, suchomilná a nenáročná, voňavo kvitnúca letnička. Je krehkejšieho vzrastu, pestuje sa v bielej, ružovej, purpurovej alebo modrofialovej farbe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.