Iberka vždyzelená

Iberka vždyzelená, (Iberis sempervirens), (Brassicaceae –  kapustovité)

Charakteristika

Iberka vždyzelená je nízka suchomilná a nenáročná trvalka. Vytvára kompaktné porasty vysoké 25 -30 cm. Kvety rastú vo forme vystupujúcich, plochých súkvetí na vzpriamených alebo polovzpriamených stonkách. Úzke tmavozelené listy sú striedavé, kopijovité, dlhé 6 mm a široké cca 3- 5 mm. Iberka rastie veľmi kompaktne a vytvára pologuľovitý nízky ker. Farba kvetov je väčšinou snehobiela, niektoré kvety môžu mať aj ružový alebo červený nádych, zväčša koncom kvitnutia. Iberka je mrazuvzdorná, vydrží teploty do -24°C.

Rozmnožovanie

Iberka vždyzelená sa rozmnožuje výsevom semien, alebo prostredníctvom zakoreňovania odrezkov. Začiatkom leta sa zvyknú nechať zakoreniť mäkké odrezky a v po odkvitnutí v lete aj polovyzreté odrezky. Tiež sa dá rozmnožiť delením trsov. Vhodné obdobie je skoro na jar, alebo v jeseni.

Iberka

Ako pestovať iberku

Umiestnenie
Iberke vyhovuje slnečné stanovište a znesie aj polotieň.

Zemina
Vhodná je vzdušná a dobre priepustná záhradná zemina na plnom slnku. Darí sa jej v pôdach chudobných na živiny.

Zálievka
Iberka nevyžaduje stabilnú vlhkosť, keď je dobre zakorenená a prijatá, nie je závislá na našej starostlivosti. V suchých obdobiach však zálievka pomôže lepšiemu rastu a kvitnutiu. Nemá rada zimné mokro.

Kvitnutie
Kvitne od apríla do mája, často kvitnutie opakuje koncom leta a na jeseň.

Choroby a škodcovia
Na iberke si zvyknú pochutnať skočky. Sú to malé čierne skákajúce chrobáčiky, veľké cca 1 – 2 mm, ktoré sa vyskytujú vo väčších skupinách a sú veľmi nenásytné. V listoch rastlín vyžierajú dierky a rastlina chradne. Keď sa premnožia, vedia zničiť celé porasty. Tiež sú prenášačmi vírusových a bakteriálnych ochorení. Prosperujú v horúcich slnečných suchých dňoch. Ako prevencia sa odporúča odstraňovanie záhradného odpadu a prerýľovanie zeme po sezóne, aby sa decimoval počet prezimujúcich škodcov.

Biela iberka v spoločnosti s ružovým floxom, v pozadí sú listy ľalioviek.

Strihanie iberky

Po ukončení kvitnutia sa odporúča odkvitnuté kvietky iberky ostrihať. Záhradné nožnice si vyberiete tu. Zostrihajte celú rastlinu približne o 6 -8 cm. Tak zabezpečíte, že zhustne a zachová si kompaktný tvar.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Iberku môžeme kombinovať v skalke s mnohými ďalšími rastlinami. Ak sa zameriame na jarnú výsadbu, vhodné je skombinovať ich s taričkou, prípadne floxom, kvitnúcimi na ružovo. Všetky tri sú pôdopokryvné rastliny, vhodné je predeliť ich tulipánmi prípadne narcismi alebo modricami. Aby cibuľoviny nepôsobili rušivo, zvolíme si len 2 druhy v dobre zladenej farbe.

Využitie

Iberka je trvalka vhodná na pestovanie v skalkách. Bude sa jej dariť aj na okrajoch záhonov, popri suchých múrikoch a odporúča sa pestovať ju napríklad aj na strešných záhradách. Jej vyhľadávanou vlastnosťou je pôdopokryvná schopnosť, bohaté kvitnutie a vankúšovitý charakter rastu. S potešením vyplní medzery v trvalkovom záhone. Užitočné pomôcky a doplnky do vašej záhrady získate tu.

Príbuzné druhy

Iberka okolíkatá (Iberis umbelata) je nízka, suchomilná a nenáročná, voňavo kvitnúca letnička. Je krehkejšieho vzrastu, pestuje sa v bielej, ružovej, purpurovej alebo modrofialovej farbe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *