Plamenník striebristý

Plamenník striebristý, al. strieborný, (Celosia argentea), (Amaranthaceae – láskavcovité), cz: Nevadlec hřebenitý, en: Plumed cockscomb, Silver cock’s comb

Plamenník striebristý

Charakteristika

Plamenník striebristý je nenáročná dekoratívna letnička tropického pôvodu so žiarivými farbami kvetov. Vďaka šlachtiteľskej aktivite sa dnes pestujú plamenníky rôzneho vzrastu, odlišujúce sa farbou aj tvarom kvetov aj listov. V závislosti od odrody môže rastlina dorásť do výšky od 20 do 70 cm.

Kvety bývajú zvyčajne rozdelené na tri časti, vytvárajú rôzne hroty, chocholy, hrebene a pyramidálne klasy. Spoločné majú výrazné žiarivé sfarbenie v červenej, ružovej, žltej a oranžovej farbe. Vyskytujú sa už aj v menej krikľavých odtieňoch.

Najčastejšie sa pestujú dve varianty tejto rastliny: Plamenník strieborný metlinatý (Celosia argentea plumosa) vytvára oválne kvety na vrchu zašpicatené, pripomínajúce plamienok ohňa. Plamenník strieborný hrebenitý (Celosia argentea cristata) má kvety zvláštnych foriem pripomínajúce kohútí hrebeň, čo je zároveň aj ľudový názov tejto rastliny. Zvykne sa nazývať aj hrebenačka. Kvety sa tvoria v koncových súkvetiach, bývajú pevné a sploštené, často rôzne skrútené a majú zamatovú štruktúru.

Rastliny vytvárajú pomerne veľa listov a zvyknú sa formovať do kríčkovitého tvaru. Listy sú elipsovité, zelené, niekedy s červeným/ bronzovým/ gaštanovým zafarbením po okrajoch alebo aj na ploche listu. Listy vyššie na stonke bývajú užšie.

Plamenník striebristý

Rozmnožovanie a výsev

Plamenník sa rozmnožuje semenami. Dozreté semená sú drobné, čierne, mnohopočetné a dobre klíčivé.

Z odkvitnutých kvetov sa dajú semená ľahko vysypať a pozbierať a použiť v nasledujúcej sezóne na vypestovanie nových jedincov. Rastlina sa zvykne často rozmnožovať aj samovýsevom.

Nové rastlinky sa vysievajú v marci do črepníkov za okno alebo do pareniska. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu. Semená klíčia na svetle, preto ich neprihŕňajte zeminou. Predpestované plamenníky sa potom vysádzajú do záhrady v máji, keď už nehrozia mrazy. Sadia sa do sponu 20 -30 cm.

Ako pestovať plamenník

Umiestnenie
Obľubuje suché, vzdušné, teplé, slnečné stanovište chránené pred dažďom. Čím viac tepla a slnka mu doprajete, tým bude lepšie prosperovať. Znesie aj polotieň.

Zemina
Rastline vyhovuje priepustný a humózny substrát. Pre bohaté kvitnutie a sýtosť farieb sa odporúča plamenník pravidelne prihnojovať výživou pre balkónové letničky a to hlavne vtedy, ak ho pestujete v nádobe.

Zálievka
Vyžaduje pravidelnú závlahu, neznáša však premokrenie substrátu a stojacu vodu v nádobách, napríklad počas dlhotrvajúcich dažďov. Dobrý odtok vody a drenážna vrstva sú nevyhnutné.

Kvitnutie
Plamenník kvitne cca 8 týždňov od júla do októbra, prípadne až do jesenných mrazov. Kvitnutie podporíte odstraňovaním odkvitnutých súkvetí.

Choroby
Pri nevyváženej výžive mu môžu žltnúť listy a môže trpieť chlorózou. Riešením chlorózy je dodať rastline hnojivo so zvýšeným obsahom železa.

Využitie

Plamenník je letnička vhodná na sušenie pre dekoráciu. Dlhú dobu si zachováva tvar aj farbu. Suší sa zavesený kvetom nadol, v dobre vetranej miestnosti a mimo dosahu priamych slnečných lúčov. Slnečné žiarenie by spôsobilo vyblednutie farby kvetov. 

Pestovať sa môže na záhonoch, ale obzvlášť vhodný je na pestovanie v kvetináčoch alebo hrantíkoch. Zaujímavé kvetináče aj všeličo do domácnosti môžete nájsť tu. Vysadiť ho môžete spolu s ďalšími letničkami, napríklad s kokardami alebo s rudbekiami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *